Kwartalnik "Fotografia" - 15/2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

4 Sierpień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Ukazał się drugi w tym roku numer kwartalnika "Fotografia". Znajdziemy w nim między innymi zdjęcia Borysa Michajłowa, bogato ilustrowany tekst o nowych pracach Edwarda Burtynskiego i rozmowę ze Zbigniewem Liberą.

Ukazał się drugi w tym roku numer kwartalnika "Fotografia". Znajdziemy w nim między innymi zdjęcia Borysa Michajłowa, bogato ilustrowany tekst o nowych pracach Edwarda Burtynskiego i rozmowę ze Zbigniewem Liberą.

Wydawana cztery razy w roku "Fotografia" jest czymś więcej niż tylko zwykłym magazynem fotograficznym. Pomijając zauważalny na pierwszy rzut oka brak jakichkolwiek tekstów i rubryk poradnikowo-sprzętowych, pismo kładzie nacisk na prezentację najciekawszych zjawisk we współczesnej fotografii artystycznej (wyjątkowo niekomercyjne założenie, nieprawdaż?) i dzięki częstotliwości ukazywania się i staranności, z jaką jest przygotowywane (zarówno od strony wizualnej jak i tekściarskiej) można je traktować bardziej jako indywidualną publikację, niż po prostu kolejny numer czasopisma fotograficznego; swoistą antologię tego, co według redakcji kwartalnika zasługuje na uwagę. Ale dość już tych zachwytów - wróćmy do zawartości najnowszego wydania "Fotografii". Jednak, żeby nie zamieniać niniejszego tekstu w spis treści, zwrócę tylko uwagę na artykuły, które z jakiegoś względu zwróciły moją uwagę, co oczywiście nie oznacza, że pozostałe nie zasługują na przeczytanie i obejrzenie.

Okładka najnowszego numeru kwartalnika "Fotografia".

W dziale "Wydarzenia" przeczytamy o najciekawszych (a jakże) wydarzeniach fotograficznych ostatniego kwartału, w tym krótką relację z Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jeśli chodzi o prezentacje fotograficzne, numer otwiera bogato ilustrowany (choć nieco pobieżny) tekst Zbigniewa Tomaszczuka, który pisze o różnych podejściach do tematu "miasto" wśród polskich fotografów tworzących po wojnie. Warto zwrócić uwagę na projekt Markusa Henntonena zatytułowany Para-lel City. Bardzo ciekawe są oniryczne, czarno-białe prace rosyjskiego fotografa Igora Kułtyszkina. Elżbieta Łubowicz pisze o fotograficznych "księgach" Kostasa Kiristisa, który nadaje dziełu fotograficznemu unikalność. Jak już wspomniałem we wstępie, w najnowszej "Fotografii" obejrzymy też zdjęcia wszechobecnego ostatnio w polskich mediach fotograficznych Ukraińca Borysa Michajłowa.

W dalszej części numeru Ireneusz Zjeżdżałka pisze o balansujących na granicy snu i jawy kolorowych pracach Trinidad Carrillo z cyklu Maestro Papagayo. Warto przeczytać bogato ilustrowany tekst Gary'ego Michaela Daulta, który pisze o nowych pracach Edwarda Burtynskiego dokumentującego prace na "największym placu budowy na świecie", czyli przy projekcie tamy Trzech Wąwozów w Chinach. Ciekawe są nieostre, pastelowe krajobrazy autorstwa Nadii Kever i czarno-białe zdjęcia Litwina Antanasa Sutkusa, interesujące są też ascetyczne, czarno-białe kadry Anity Andrzejewskiej.

Maciej Szymanowicz przygotował dla czytelników kolejną lekcję historii - tym razem pisze "O pewnym epizodzie w historii polskiej fotografii lat 30.". Warto oczywiście przeczytać rozmowę z kontrowersyjnym Zbigniewem Liberą. W numerze znajdziemy też dość krytyczną relację z tegorocznych "Konfrontacji" i prezentację kilku fotografii Agnieszki K. Jurek, autorki biorącej udział w tym konkursie, a której prace szczególnie przypadły redaktorom kwartalnika do gustu.

Przypominam, że od poprzedniego wydania wszystkie teksty są też publikowane w angielskiej wersji, tym samym kwartalnik zadbał o czytelników nie znających naszego języka. I dobrze, bo "Fotografię" równie dobrze się czyta, co ogląda.

Cena kwartalnika "Fotografia": 20 zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17