"Bibliografia fotografii polskiej za lata 1956-1981"

Komputerowa publikacja, która pragniemy przybliżyć pochodzi sprzed 4 lat. Niemniej jest to wartościowa, choć mało znana baza, która powinna znaleźć się w kolekcji poszukującego fotoamatora.

Na ostatnich Targach Polfoto nie było tak naprawdę ani jednego przedstawiciela wydawnictw zajmujących się publikacjami na temat fotografii. Część zadań przejęło Wydawnictwo Foto - Kuriera, ale okazuje się, że aktywniejszą instytucja na tym polu jest Zakład Fototechniki Instytutu Chemii Fizycznej i Teoretycznej Politechniki Wrocławskiej i Oficyna PW.

"Bibliografia fotografii polskiej za lata 1956-1981"


Działalność Zakładu wykracza przy tym poza ramy naukowego badania właściwości materiałów czy zgłębiania tajników fototechniki i sięga historii oraz popularyzacji fotografii. Wpadła nam w ręce starsza pozycja wydana wspólnym sumptem z Wydawnictwem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie w 1998 pt. "Bibliografia fotografii polskiej za lata 1956 - 1981". Składa się na nią płyta CD oraz krótka książeczka pełniąca funkcje instrukcji obsługi (jej pełna wersję znajdziemy także na płycie).

Bibliografia nie jest przewodnikiem po historii fotografii, ani albumem lecz usystematyzowaną bazą publikacji dotyczących fotografii (lata 56-81). Możliwy jest najrozmaitszy dobór kryteriów - od teorii fotografowania po organizacje fotograficzne czy aspekty prawne uprawiania tego zawodu. 13000 rekordów zawiera wszelkie dane bibliograficzne, typ wydawnictwa i numer klasyfikacyjny służący do tematycznego porządkowania.

"Program pozwala na przegląd poszukiwanych informacji przez określenie kryteriów selekcji, ograniczając liczbę rekordów danych do tych jednostek, które spełniają podane kryteria weryfikacji danych. Kryterium takim może być np.: nazwisko autora, fragment nazwy tytułu, rok wydania itp. lub wszystko razem. Pozwala to zawęzić zakres poszukiwań żądanych informacji do mniejszej liczby jednostek wybranych z całości informacji zawartej w bazie danych.

strona główna bibliografii


Legenda
1. Nazwa Programu
2. Menu główne
3. Pasek narzędzi
4. Główne okno programu
5. Pokaż wszystkie rekordy
6. Pokaż rekordy spełniające kryteria
7. Ustal kryteria
8. Wydruk danych
9. Przegląd szczegółowy
10. Opis klasyfikacji
11. Aktualnie edytowany rekord
12. Liczba rekordów spełniających kryteria
13. Liczba wszystkich rekordów
14. Wskaźnik postępu
15. Aktualnie wybrany rekord
16. Rekord zaznaczony do druku


Istnieje możliwość sortowania danych według określonego klucza: autora, autora ilustracji, tytułu, podtytułu, wydania, miejscowości wydania, wydawnictwa, instytucji sprawczej, typu pracy (album, katalog, artykuł, podręcznik). Ważną możliwością programu jest porządkowanie lub wyszukiwanie danych według tematu prac, korzystając ze specjalnie w tym celu opracowanego systemu klasyfikacyjnego bibliografii fotografii"

Klasyfikacja opiera się na 10 działach głównych.
0 Bibliografia fotografii. Metodologia badań nad fotografią.
1 Estetyka fotografii.
2 Fotografia jako dokument.
3 Prawo a fotografia. Organizacje fotograficzne. Nauczanie fotografii. Organizacja badań fotograficznych.
4 Dział wolny.
5 Chemia i technologia procesów fotograficznych. Fizyka fotografii.
6 Technika zdjęciowa. Wyposażenie. Aparatura. Materiały. Koszty.
7 Fotografia jako dyscyplina plastyczna.
8 Zastosowania fotografii w nauce i technice. Procesy fotograficzne w poligrafii.
9 Historia fotografii. Zbiory. Archiwa. Życiorysy. Kolekcjonerstwo.

Dalej każdy z nich uszczegóławiany jest przez kolejne podziały i tak dowolną ilość razy. W ten sposób system jest elastyczny i można go precyzować w bardzo przejrzysty sposób.

Przykładowy fragment szczegółowej klasyfikacji.
1 ESTETYKA FOTOGRAFII.

1.0 Ogólna teoria fotografii.
1.1 Miejsce fotografii wśród innych dziedzin sztuki.
1.2 Fotografia w świetle różnych teorii filozoficznych.
1.3 Polemiki na temat estetyki fotografii.

2 FOTOGRAFIA JAKO DOKUMENT.

2.0 Fotografia krajoznawcza i podróżnicza.
2.0.1 Fotografia przyrodnicza.
2.0.2 Architektura i urbanistyka. Pejzaż przemysłowy.
2.0.3 Pejzaż.
2.1 Fotografia socjologiczna.
2.1.1 Sport w fotografii.
2.1.2 Wojsko w fotografii.
2.1.3 itd.

Ponadto baza została uzupełniona o sympatyczną kolekcje 750 zdjęć 28 autorów ułożonych w imiennych katalogach oraz zdjęcia z wrocławskiej wystawy "Relacje" (grudzień 1997) oryginalnie zawarte w albumie "Fotografia we Wrocławiu 1945-1997". Znalazło się też miejsce na podręczną przeglądarkę Irfan-View32, która ułatwia oglądanie zawartej na płycie kolekcji.

"Chata w śniegu", fot. Witold Romer


Mimo, że publikacja ta powstała w 1997 roku nie doczekaliśmy się do tej pory drugiej części obejmującej bibliografię z lat po 81 roku. W obecnej postaci jest to bardzo przydatne narzędzie do pracy z tekstami o fotografii - systematyzuje i ułatwia dotarcie do starszych materiałów, niemniej przydałby się zbiór dotyczący aktualnych zagadnień. Czekamy z niecierpliwością.

"Bibliografia fotografii
polskiej za lata 1956-1981"

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1998

Redaktor naukowy: Aleksander Żakowicz,
Autorzy: Aleksander Żakowicz, Dariusz Pleśniak, Piotr Nowak

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12