Pozytyw - styczeń 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

24 Styczeń 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Przeglądamy zawartość styczniowego "Pozytywu". Znajdziemy w nim m.in. prezentację fotografii Arthura Tressa, porównanie dwóch płaskich skanerów Epson 1670 i Microtek 6100, a także test szybkostrzelnego cyfrowego Nikona D2H.

Przeglądamy zawartość styczniowego Pozytywu. Znajdziemy w nim m.in. prezentację fotografii Arthura Tressa, porównanie dwóch płaskich skanerów Epson 1670 i Microtek 6100, a także test szybkostrzelnego cyfrowego Nikona D2H.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
Okładka styczniowego "Pozytywu"

1. Testy

W styczniowym Pozytywie zamieszczono porównanie trzech cyfrówek: Kodaka EasyShare DX6490, Minolty DiMage Z1 i Fujifilm FinePix S5000. W numerze znajdziemy też obszerny test ostatniej propozycji Nikona dla fotoreporterów - cyfrowego modelu D2H. Osoby, które szukają właśnie drukarki atramentowej, zainteresuje zapewne zestawienie kilku dostępnych na rynku modeli różnych producentów z różnych zakresów cenowych: Canona i905D, HP Photosmart 7660, Epsona Stylus Photo R300 i Lexmarka P707. Warto przeczytać porównanie możliwości dwóch płaskich skanerów, które pozwalają też na skanowanie filmów - Epsona Perfection 1670 Photo i Microteka ScanMakera 6100. W najnowszym wydaniu znajdziemy też tekst o zapowiadanej Leice Digilux 2 (którego autor zadziwił nas tym, że delikatnie, lecz jednak skrytykował największą naszym, i nie tylko naszym, zdaniem zaletę tej cyfrówki, a mianowicie ustawianie ostrości, przysłony i ogniskowej za pomocą pierścieni obiektywu).

2. Porady

W najnowszym odcinku serii "Fine printer" przeczytamy tekst o kolejnym ciekawym negatywie czarno-białym, Fuji Neopan 400. Artykuł z cyklu "Urzekła mnie twoja historia" opowiada okoliczności powstania zdjęcia wykonanego przez autora w Capo de Gata.

3. Galerie

W styczniowym wydaniu miesięcznika jak co miesiąc znajdujemy mnóstwo ciekawych zdjęć. Warto obejrzeć kipiące kolorem prace Davida Grahama, portretującego barwną, często jarmarczną, a nawet nieco surrealistyczną Amerykę małych miasteczek. Ciekawy jest bogato ilustrowany artykuł o prestiżowym kalendarzu firmy Lavazza, wydawanym już od 12 lat i prezentującym zdjęcia najsłynniejszych fotografów świata. Duże wrażenie robią prace Davida Dare Parkera, który skierował swój obiektyw w samo serce brutalnego świata boksu tajskiego. Nie należy zapomnieć o obejrzeniu kolorowych zdjęć z cyklu "Zarzecze" autorstwa klasyka polskiej fotografii, Wojciecha Prażmowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje obszerna prezentacja twórczości amerykańskiego fotografa, Arthura Tressa. W cyklu "Prezentacje" znajdziemy tekst Krzysztofa Miękusa pod przewrotnym tytułem "Wszystko, co naturalne, jest nam obce", w którym autor opisuje tendencje, które dało się zaobserwować na X Biennale Fotografii w Turynie. W innym artykule Izabela Jaroszewska relacjonuje dwudziestą już edycję Międzynarodowych Spotkań Fotograficznych w Plovdiv (Bułgaria). Interesujące są prace Hiroshi Watanabe, portretującego aktorów Kabuki (zdjęcie jego autorstwa zdobi okładkę styczniowego Pozytywu).

Cena miesięcznika Pozytyw: 11,50 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17