Kwartalnik "Fotografia" - 13/2003

Autor: Łukasz Kacperczyk

4 Grudzień 2003
Artykuł na: 2-3 minuty
Zaglądamy do najnowszego numeru kwartalnika "Fotografia". Znajdziemy w nim między innymi prezentację prac Juhy Allana Ekholma, fotografującego fińskie blokowiska, czarno-białe zdjęcia Piotra Chojnackiego i tekst Macieja Szymanowicza o roli sportu w propagandzie i fotografii w latach 30.

Zaglądamy do najnowszego numeru kwartalnika Fotografia. Znajdziemy w nim między innymi prezentację prac Juhy Allana Ekholma, fotografującego fińskie blokowiska, czarno-białe zdjęcia Piotra Chojnackiego i tekst Macieja Szymanowicza o roli sportu w propagandzie i fotografii w latach 30.

Okładka najnowszego numeru kwartalnika "Fotografia".

Jak zwykle warto było czekać na kolejny numer Fotografii. W najnowszym wydaniu kwartalnika zamieszczono wiele ciekawych artykułów i prezentacji zdjęć twórców z całego świata, okraszonych nie mniej interesującymi tekstami. Nie chcemy odbierać czytelnikom radości z samodzielnego odkrywania zawartości magazynu, więc wspomnimy jedynie o materiałach, które szczególnie zwróciły naszą uwagę.

W tekście "Między fetyszami wizualności a rzeczywistością" Vilnis Auzins pisze o pracach młodego łotewskiego artysty, Alnisa Stakle. Warto zwrócić uwagę na wspomniany już materiał autorstwa Ireneusza Zjeżdżałki, towarzyszący prezentacji zdjęć Fina, Juhy Allana Ekholma, który fotografuje życie w wielkich blokowiskach. Interesujące są fotografie "uliczne" Grzegorza Gałęzia, w których najważniejszą rolę odgrywa kolor. Co ciekawe do niedawna autor używał głównie materiałów czarno-białych i teraz na nowo "odkrywa" fotograficzny świat kolorów.

O fotografiach Razvana Ion, którego bohaterowie "podróżują introspektywnie w poszukiwaniu własnej tożsamości", pisze Dana Altman. Duże wrażenie robią kolorowe niemal surrealistyczne prace Miklosa Gaala, który fotografując w szerokich planach i dzięki odpowiedniej manipulacji płaszczyzną ostrości, sprawia, że widzowi wydaje się, że ogląda sytuację zainscenizowaną przy pomocy miniaturowych modeli. Warto też przyjrzeć się czarno-białym zdjęciom Piotra Chojnackiego.

W najnowszym wydaniu Fotografii zamieszczono rozmowę Krzysztofa Jureckiego z Natalią LL. Wywiad pochodzi z książki Słowo o fotografii, którą Fotopolis objęło swoim patronatem. W obszernym artykule Maciej Szymanowicz pisze o roli sportu w propagandzie i fotografii lat 30. W numerze znajdziemy też materiał Zbigniewa Tomaszczuka na temat polskich fotomontażystów dwudziestolecia międzywojennego. Na uwagę zasługuje także krótki tekst Krystyny Łyczywek o słynnym meksykańskim fotografie, Manuelu Alvarezie Bravo.

Cena kwartalnika Fotografia: 20 zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17