Styczniowy numer Practical Photography

Autor: Marta Majewska

12 Luty 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Prezentujemy styczniowy numer Practical Photography.

Egzemplarze Practical Photography, zdecydowanie najlepszego anglojęzycznego miesięcznika o fotografii, znikają z półek Empiku w przeciągu kilku dni, mimo, że docierają do Polski pod koniec miesiąca. Czytelnicy cenią pismo za profesjonalizm do tego stopnia, że nie przeszkadza im fakt, że czytane artykuły zostały opublikowane miesiąc wcześniej. Doskonałe testy i porady zawsze warto przeczytać, a jeśli wykażemy się odpowiednim refleksem i umiejętnością mobilizacji, to zdążymy również wysłać coś na konkurs.

Prezentujemy przegląd styczniowego numeru Practical Photography, koncentrując się na trzech głównych działach:

  1. testy
  2. porady
  3. konkursy

1. Testy

W styczniowym numerze Practical Photography można przeczytać test porównawczy dwóch 4-megapikselowych cyfrówek: Olympusa Camedia C-40 Zoom i Pentaxa Optio 430. Miesięcznik porównuje aparaty za pomocą 5 kryteriów: cechy ogólne, poręczność, pomiar światła, jakość obiektywów i stosunek jakości do ceny. Ocena Olympusa na podstawie wszystkich kryteriów wypada lepiej.

Pismo testuje również kombinacje 4 najpopularniejszych lustrzanek z obiektywami niezależnych firm: Nikona F80 z obiektywem Tamron 28-200mm, Pentaxa MZ-3 z Tokiną 28-105mm, Minoltą Dynax 800si z Cosiną 28-105mm oraz Canona EOSa 33 z Sigmą 28-105mm.

Testowany jest też negatyw Fuji NPZ 800 (ogólna ocena 80 na 100) oraz 5 rodzajów papieru do drukowania kolorowych odbitek (Epson Premium Glossy Photo Paper, Ilford Calssic Pearl Paper, Ilford Smooth Gloss Paper, Ilford Smooth Pearl Paper i Tetenal Fine Art Glossy Paper).

Styczniowy numer zawiera także test skanera Minolta Dimage Scan Elite II.

Oprócz tradycyjnych testów sprzętu miesięcznik prezentuje 50 gadżetów, które przydadzą się każdemu, kto chce zajmować się fotografią profesjonalnie. Pomagają oszczędzać pieniądze (ładowarki), pielęgnować sprzęt (zestaw do czyszczenia obiektywu), zorganizować sobie lepiej pracę (wodoodporny cienkopis do oznaczania ramek slajdów, dyktafon do nagrywania parametrów) i uważać, żeby zawsze być przygotowanym na urzeczywistnienie pomysłu na zdjęcie (filtry, dodatkowe baterie, scyzoryk). To tylko kilka z 50 gadżetów, o których pisze Practical Photography. Możemy dowiedzieć się dlaczego są nam potrzebne i gdzie je można kupić.

2. Porady

W styczniu Practical Photography radzi jak zapisać się do prestiżowego stowarzyszenia fotografików i stworzyć galerię internetową z własnymi zdjęciami. Znajdziemy tam również informacje o tym jak usatysfakcjonować wielbicieli ciemni, którzy chcieliby używać aparatów cyfrowych, czyli jak za pomocą Photoshopa uzyskać zdjęcia monochromatyczne. Inny artykuł podsumowuje wady i zalety fotografii czarno-białej i radzi jak fotografować w czerni i bieli, żeby sam fakt użycia tych dwóch kolorów nie był największą wartością zdjęcia.

3. Konkursy

W styczniowym numerze Practical Photography proponuje dwa konkursy. Jeden z nich kusi niesamowitą nagrodą - Hasselbladem XPan. Należy zrobić 6 zdjęć w dowolnej technice i formacie, które będą obrazować jakiś projekt (np. Ludzie i ich praca). Trzeba więc posiedzieć i pogłowkować a jak już inspiracja się znajdzie - należy tą chwilę uwiecznić, bo siódme zdjęcie ma być dokumentacją i argumentem dlaczego taki projekt powstał, skąd ten pomysł sie narodził. Termin nadsyłania zdjęć zostanie podany w następnym numerze.

Drugi konkurs - "Photographer of the Year 2002" jest rozgrywany każdego roku. Co miesiąc można przesyłać swoje zdjęcia na inny temat (do 4 marca o pogodzie, do 2 kwietnia o industrialnym krajobrazie miasta, w następnych miesiącach m.in. o ludziach, naturze, wzorach i fakturach i in.). Każdego miesiąca nadsylane zdjęcia będą punktowane i oceniane (nagrodami za fotografie miesiąca są: Pentax 645N II za I miejsce i 200 funtów do wydania na sprzęt fotograficzny w sieci sklepów Jessops. Nagrodą za I miejsce w skali roku (suma punktów z wszystkich miesięcy) są wakacje za 4000 funtów, podczas których można naprawdę zrobić zdjęcie swojego życia.

Practical Photography kosztuje w Empiku 32zł. Można go też zaprenumerować na stronie Emap magazines

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
In Praise of Shadow - fotograficzna kraina cienia w książce Tomasza Kaweckiego
W swojej najnowszej książce Tomasz Kawecki schodzi do krainy cienia, by odkryć resztki pierwotnego świata, który nie został jeszcze zdominowany przez człowieka. Tytułowy projekt będzie...
7
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Wystartowała 5. edycja BUP Book Award - wygraj publikację własnej książki fotograficznej
Nie musisz mieć makiety ani nawet dokończonego projektu. Liczy się tylko to, co chcesz pokazać. Zgłoszenia do tegorocznej edycji BUP Book Award możecie nadsyłać do 12 maja. Zwycięzca...
26
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Bezkoniec - pierwsza publikacja uczestników Szkoły Dokumentu Pix.House
Pix.House inauguruje sezon 2024 premierą książki „Bezkoniec”. Razem z towarzyszącą jej wystawą stanowi podsumowanie kilkuletniej pracy słuchaczy, którzy pracowali nad realizacją...
17