Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD - rocznicowy i gruntownie zmieniony

Autor: Michał Sułkiewicz

9 Marzec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Na 60. rocznicę Tamron zapowiedział dzisiaj wprowadzenie do sprzedaży nowej wersji standardowego telezooma 70-300 mm. Nowa wersja otrzymała wszystko co nowoczesny obiektyw powinien mieć: elementy o niskiej dyspersji, system stabilizacji i silnik ultradźwiękowy. Na początek dostępny będzie bagnet nikonowski.

Telezoom o przedziale ogniskowych 70-300 mm to szkło uznawane za standard. Taki zakres ma w swojej ofercie każdy producent, często w kilku odmianach. Z okazji 60. rocznicy swojego istnienia nową wersję swojego tele przedstawił Tamron. Zmiany są gruntowne.

Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD

Obiektyw o tradycyjnie dla tego producenta długiej nazwie Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD w wersji A005 otrzymał nowe cechy, które na pewno pomogą mu stawić czoła konkurencji. Przede wszystkim jest to napęd ultradźwiękowy nazywany przez Tamrona USD. Inne, równie istotne zmiany względem poprzednika to zastosowanie elementów optycznych o bardzo niskiej dyspersji (XLD) oraz systemu optycznej redukcji drgań. Wielkość, waga i konstrukcja optyczna obiektywu zmieniły się na tyle, że praktycznie mamy doczynienia z zupełnie nową konstrukcją.

Na początek nowy obiektyw zostanie wypuszczony na rynek z mocowaniem do Nikona, ale producent zapowiada również wersje do Canonów i Sony. W tym ostatnim mocowaniu obiektyw nie zostanie wyposażony w układ stabilizacji drgań VC, gdyż jest dostępny w korpusach aparatów Alpha.

Nie znamy jeszcze ceny, ani terminu dostępności w sprzedaży dzisiejszej nowości. Poniżej prezentujemy specyfikację i cytujemy informację prasową producenta:

NazwaTamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD (model A005)
Typtelezoom
Konstrukcja
  • 17 elementów w 12 grupach
  • niskodyspersyjny element XLD
Stabilizacja obrazutak (nie dotyczy mocowania Sony Alpha)
Autofokustak
Ogniskowa70 mm - 300 mm (pole widzenia z niepełnoklatkową lustrzanką cyfrową: ok. 109-465 mm)
Otwór maksymalnyF4 - F5.6
Dystans min.1,5 m w całym zakresie ogniskowych
Kąt34°21' - 8°15'
Przesłona
  • F4-F5.6 (F32-F45)
  • 9 listków
MocowanieNikon, Canon, Sony
Powiększeniemaks. 1:4
Filtr62 mm
Osłonaw zestawie tulipanowa
Obudowab.d.
Wymiary81,5 x 142,7 mm (wersja z mocowaniem Nikona)
Waga765 g (wersja z mocowaniem Nikona)
Akcesoriab.d.
Artykuł na FotopolisTamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD - rocznicowy i gruntownie zmieniony

Model z okazji 60. rocznicy Tamrona

Obiektyw o super obniżonej dyspersji (XLD) został wykonany z materiałów wysokiej jakości, zapewniający mu wysoką klasę.

Po raz pierwszy Tamron zastosował cichy, ultradźwiękowy napęd ( Ultrasonic Silence Driver- USD) opracowany przez Tamrona. Obiektyw został wyposażony nie tylko w napęd USD, ale również w system kompensacji wibracji zapewniający nowemu obiektywowi szybkość, łatwość w użyciu oraz niesamowicie ciche działanie.

Zapowiedź rozwoju dla pełnej klatki teleobiektywu Tamron SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD (model A005) z mocowaniem do Nikona.

9 marca 2009, Saitama, Japonia – Mario Ono, prezes i dyrektor generalny departamentu urządzeń optycznych, ogłosił kolejny postęp w realizacji obrazów o wysokiej rozdzielczości w kategorii teleobiektywów - 70-300mm f / 4-5.6 teleobiektyw zmiennoogniskowy zawierający system stabilizacji obrazu VC oraz ultradźwiękowy napęd autofokusa (USD). SP 70-300mm F4-5.6 Di VC USD (model A005) o wysokiej rozdzielczości, z przeznaczeniem dla cyfrowych lustrzanek, zaprojektowany został pod mocowanie Nikona, następnie opracowane zostanie mocowanie do Canona i Sony (Sony nie zostanie wyposażone w system VC).

Mimo że nowy obiektyw jest przeznaczony do cyfrowych lustrzanek, może on być stosowany zarówno do pełnej klatki, jak i 35mm AF w zakresie ogniskowych 70-300mm; może zostać zastosowany z aparatami posiadającymi sensor APS-C, gdzie kąt widzenia zmienia się do ekwiwalentu 109-465mm.

Z doskonałymi parametrami optycznymi, własnym USD i VC, SP 70-300mm F4-5.6 Di VC USD (model A005) zapewnia wysoką jakość, stworzoną specjalnie dla miłośników fotografii. W dążeniu do osiągnięcia najwybitniejszej rozdzielczości obrazu w klasie 70-300mm, rocznicowy obiektyw SP AF70-300mm F4-5.6 Di VC USD (model A005) wykorzystuje zaawansowaną konstrukcję optyczną, wraz elementami LD (Elementy o obniżonej dyspersji) i XLD (super obniżona dyspersja) wykonanymi ze specjalistycznych materiałów, które zapobiegają aberracji chromatycznej. W rezultacie, SP AF70-300mm F4-5.6 Di VC USD (model A005) oferuje ostrzejszy kontrast i większą wydajność niż wszystkie inne w tej klasie.

Ponadto jest to pierwszy obiektyw Tamron USD (cichy, ultradźwiękowy napęd), cichy napęd autofokusa. Ten mechanizm USD zapewnia szybkie ustawienie ostrości, co czyni go idealnym wyborem teleobiektywu przeznaczonym do fotografii sportowych, wyścigów i uwieczniania innych szybko poruszających się obiektów. Obiektyw posiada również własny system Stabilizacji Obrazu VC, stanowiący pomoc przy wykonywaniu fotografii z ręki, nie tylko na długich ogniskowych, gdzie rozmycie jest pospolite, ale także przy niskich zakresach ogniskowej, gdzie zwiększona zostaje swoboda fotografowania.

To połączenie najlepszej klasy w rozdzielczości obrazu, cichy ultradźwiękowy napęd i System Stabilizacji Obrazu stało się najnowszym osiągnięciem technologicznym Tamrona.

Cechy produktu:

1) Nowy system optyczny zoptymalizowany pod kątem aparatów cyfrowych osiąga najlepszą rozdzielczość w klasie 70-300 wraz z wyspecjalizowanymi soczewkami zawierającymi elementy o ekstra obniżonej dyspersji (XLD)

2) Szybko ustawiający USD ( cichy ultradźwiękowy napęd autofokusa)

3) Wyposażony w System Stabilizacji Obrazu Tamrona

4) Błyskawiczny czas ustawiania ostrości jest już na wyciągnięcie ręki

5) Lepsza równowaga i spójność długości wewnętrznego ogniskowania

6) Przyjemniejsza fotografia dla miłośników pełnego zakresu, niż przy użyciu tradycyjnych aparatów, czy lustrzanek cyfrowych w pełnej klatce czy aparatach posiadający czujniki APS-C.

7) Prosta, ale piękna konstrukcja

8) Tulipanowa osłona przeciwsłoneczna

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Irix Cine 65 mm T1.5 - jasna filmowa stałka już dostępna
Zapowiadany od roku obiektyw Irix Cine 65 mm T1.5 w końcu trafia na rynek. Krótki filmowy teleobiektyw może pochwalić się kompaktową budową, dużą jasnością, wysokiej jakości optyką i...
6
Powiązane artykuły