LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 - standardowy obiektyw do Lumiksa DMC-L10

Panasonic zaprezentował dziś nowy obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 w systemie 4/3. Ma on stanowić standardowe szkło do nowej lustrzanki Lumix DMC-L10. Po raz pierwszy jest on zgodny z funkcją Contrast AF, która znajduje się na wyposażeniu L10, a służy do ustawiania ostrości w trybie podglądu na żywo.
Nowy obiektyw firmowany logo kultowej Leiki ma być podstawowym wyposażeniem Lumixa DMC-L10 - nowej lustrzanki Panasonica. LEICA D VARIO-ELMAR 14-50 mm f/3.8-5.6 produkowany będzie z mocowaniem systemu 4/3, więc będzie można go używać z aparatami innych firm współtworzących otwarty system. Przypomnijmy, że przelicznik ogniskowych dla pełnej klatki wynosi 2x, więc użyteczny zakres wynosi 28-100 mm. Przy świetle F3.8-5.6 obiektyw ten z pewnością będzie chętnie stosowany przez początkujących miłośników lustrzanek, dla których przeznaczony jest L10.


W układzie optycznym nowego obiektywu znalazły się po dwie soczewki asferyczne i ED o niskiej dyspersji. Dzięki temu została zredukowana aberracja chromatyczna, a obiektyw ma kompaktowe wymiary. Wielokrotne powłoki przeciwodblaskowe dbają o minimalną ilość blików wewnątrz komory lustra, co jak wiadomo jest zmorą cyfrówek. Minimalna odległość ogniskowania wynosi 29 cm co przy maksymalnym powiększeniu wynoszącym 0,42 (dla małego obrazka) stanowi dobrą alternatywę dla miłośników makrofotografii.


Panasonic zadbał o to, aby przysłona dawała przyjemny obraz w nieostrych partiach obrazu. Zbudowana jest ona z 7 listków i daje okrągły otwór. Za redukcję drgań odpowiada dobrze znany system stabilizacji optycznej Mega O.I.S.

schemat działania systemu stabilizacji optycznej

Nowością jest zastosowanie systemu Contrast AF. Dzięki niemu możliwe jest automatyczne ustawianie ostrości w trybie podglądu na żywo. Pierwsza lustrzanka wykorzystująca ten system to oczywiście Panasonic Lumix DMC-L10.

Więcej informacji znaleźć można w prezentowanych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.

specyfikacje techniczne:
NazwaLeica D Vario-Elmar 14-50mm F3.8-5.6 ASPH.
Typstandardowy zoom do Systemu 4/3
Konstrukcja
  • 15 elementów w 11 grupach
  • 2 elementy asferyczne
  • 2 niskodyspersyjne elementy ED
Stabilizacja obrazuMega O.I.S.
Autofokustak
Ogniskowa
  • nominalna: 14-50 mm
  • ekwiwalent: 28-100 mm
Otwór maksymalnyF3.8-5.6
Dystans min.0,29 m
Kąt75°-24°
Przesłona
  • szeroki kąt: F3.5-22
  • tele: F5.6-22
  • 7 listków
MocowanieSystem 4/3
Powiększenie0,42x (dla małego obrazka)
Filtr67 mm
Osłonatulipanowa w zestawie
Obudowab.d.
Wymiary75 x 93,3 mm
Wagaok. 434 g
Akcesoriaw zestawie: nasadka obiektywu, osłona przeciwsłoneczna, tylna nakładka obiektywu, torba
Uwagiprocesor Venus Engine LSI, zgodny z system pomiaru kontrastu AF
Artykuł na FotopolisLEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 - standardowy obiektyw do Lumiksa DMC-L10
Nowy obiektyw Leica - lekki i poręczny

Panasonic wprowadza nowy obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 przeznaczony dla lustrzanek cyfrowych

Warszawa, 30 sierpnia 2007 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, zaprezentował nowy wymienny obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6. Obiektyw przeznaczony specjalnie dla lustrzanek cyfrowych jest mniejszy i lżejszy niż poprzednie obiektywy tego typu, zachowując jednocześnie ten sam kształt i spełniając wysokie normy jakości i wydajności firmy Leica. Nowy obiektyw jest zgodny ze standardem Cztery Trzecie.


Obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 ASPH (odpowiednik ogniskowych dla formatu małoobrazkowego: 28-100 mm) dzięki zastosowaniu 7-listkowej przysłony zapewnia wyjątkową jakość optyki i pozwala na wykonywanie przepięknych zdjęć portretowych o płynnych przejściach tonalnych w nieostrych partiach.

Nowy obiektyw składa się z 15 elementów rozmieszczonych w 11 grupach obejmujących cztery soczewki asferyczne redukujące do minimum efekt aberracji chromatycznej. LEICA D VARIO-ELMAR wyposażony został w optyczny stabilizator obrazu Panasonic MEGA O.I.S. oraz wydajny oferujący doskonałe możliwości w zakresie korekcji drgań procesor Venus Engine LSI. Dzięki minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej 29 cm i maksymalnemu powiększeniu fotograficznemu wynoszącemu 0,42x (odpowiednik dla 35 mm) możliwe jest wykonywanie niezwykle wyrazistych zdjęć makro nawet bez korzystania ze statywu.
Obiektyw LEICA D VARIO-ELMAR 14-50mm f/3.8-5.6 obsługuje system kontrastu AF, który został po raz pierwszy zastosowany w lustrzance cyfrowej Panasonic Lumix DMC-L10. Nowy obiektyw będzie sprzedawany z DMC-L10, jak również osobno. Będzie dostępny na rynku od listopada 2007 r.


Cechy charakterystyczne:

Mega O.I.S. - nowoczesna technologia stabilizacji obrazu Panasonic


Dzięki doskonałym właściwościom w zakresie korekcji drgań, system Mega O.I.S. pozwala na skrócenie czasu otwarcia. Obiektyw D VARIO-ELMAR został wyposażony w wydajny procesor Panasonic Venus Engine LSI, który zapewnia szybką pracę aparatu. Łącznie technologie te pozwalają na wykonywanie wyrazistych zdjęć za pomocą teleobiektywu oraz fotografowanie w słabszych warunkach oświetleniowych bez użycia statywu.

Dwie asferyczne soczewki i dwie soczewki ED umożliwiają osiągnięcie doskonałej wydajności optycznej

Dwie soczewki asferyczne oraz dwie soczewki ED (o niskiej dyspersji) zapewniają doskonałą jakość optyki. Umożliwiają one wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości i o wysokiej jakości. Soczewki ED redukują do minimum aberrację chromatyczną, co pozwala na uzyskanie dokładnych, realistycznych zdjęć wykonywanych za pomocą teleobiektywu.

Minimalna odległość przy której aparat jest w stanie wyostrzyć obraz wynosi 29 cm w całym zakresie zoomu

Dzięki minimalnej odległości ogniskowania wynoszącej 29 cm nowy obiektyw zapewnia maksymalne powiększenie fotograficzne wynoszącego 0,42x (odpowiednik dla formatu małoobrazkowego 35mm). Parametry te dopełnia korygujący drgania system Mega O.I.S., co daje jeszcze więcej możliwości wykonywania zdjęć makro bez korzystania ze statywu.

Okrągły otwór przysłony

Zastosowanie siedemiu listków przysłony nadaje jej niemal okrągły kształt, który przy stosowaniu większej przysłony zapewnia płynne przejścia tonalne, a tym samym naturalne rozmycie obrazu w nieostrych partiach.

Obsługa systemu Contrast AF

Po zamontowaniu obiektywu w nowym aparacie DMC-L10 obsługuje on system kontrastu AF, który jest zintegrowany z aparatem, co pozwala na korzystanie z nowych funkcji takich jak wykrywanie twarzy.

Wielokrotnie powlekane soczewki minimalizujące efekt odblasków świetlnych

Wielokrotnie powlekane soczewki sprowadzają efekt odblasków świetlnych do minimum, dzięki czemu nowy obiektyw oferuje jakość optyczną spełniającą najwyższe standardy Leica.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
0
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0