Astra Lab Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2 - niedrogi, superjasny manualny standard do Sony E, Nikon Z i Fujifilm X

Autor: Maciej Luśtyk

2 Październik 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Chińska marka Astra Lab prezentuje inspirowany klasycznymi obiektywami Nikona pełnoklatkowy model Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2, który jest jednym z najtańszych szkieł o takich parametrach.

Ile powinna kosztować jasna standardowa stałka? W ostatnim czasie widzieliśmy kilka premier pełnoklatkowych szkieł 50 mm f/1.2, które pokazywały, że nie jest to tania zabawa. Chińczycy z Astra Lab proponują alternatywę w postaci modelu Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2, który jest o tyle szczególny, że na rynku szkieł manualnych nie ma zbyt wielu podobnych, pełnoklatkowych konstrukcji.

Superjasny standard dla hobbystów

Astra Lab Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2 to konstrukcja mocno inspirowana klasycznymi szkłami Nikona (a w szczególności kultowym modelem Noct Nikkor 58 mm f/1.2), choć nazwa jasno wskazuje, że nie jest to produkcja japońskiego producenta. Nie jest to też bezpośrednia replika, jak w przypadku niedawnej premiery TTartisan. To po prostu luźna inspiracja, która nawiązywać ma wyglądem i charakterem optyki do starych jasnych obiektywów analogowych i która oferować ma to w przystępnej cenie.

Nowy obiektyw bazuje na układzie 8 elementów w 6 grupach i 11-listkowej przysłonie, które zaoferować mają wysoką ostrość, „zapierające dech w piersiach” bokeh i vintage’owy charakter dostarczanego obrazu. Biorąc pod uwagę fakt, że producent nie udostępnia żadnych zdjęć przykładowych ani wykresów MTF, trudno wyrokować z czym dokładnie będziemy tu mieć do czynienia, ale mając na uwadze dokonania chińczyków na przestrzeni ostatnich lat możemy spodziewać się, że będzie to obiektyw przynajmniej przyzwoity.

Plusem z pewnością będzie krótka minimalna odległość ostrzenia wynosząca tylko 35 cm oraz względnie kompaktowa budowa (72 x 83 mm), choć przy wadze 560 g nie będzie to typowa lekka stałka. W zamian otrzymujemy w pełni metalową obudowę z mocno frezowanym pierścieniem ostrości, które przypomina szkła Voigtlandera.

Astra Lab Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2 to z pewnością ciekawa propozycja na szkło portretowe dla hobbystów, ale należy mieć na uwadze, że jest to obiektyw w pełni manualny - bez silnika AF i elektroniki, która pozwalałaby wygodnie pracować w trybach półautomatycznych.

Cena i dostępność

Ewentualne minusy będą miały małe znaczenie wobec ceny nowego szkła. Astra Lab Nocty-Nonikkor 50 mm f/1.2 debiutuje na stronie producenta w cenie 1575 zł i jest już dostępne w przedsprzedaży. Należy jedynie mieć na uwadze, że w przypadku wysyłki z Chin możemy napotkać dodatkowe opłaty celne.

Szkło trafi na rynek w wersjach z mocowaniami Sony E, Nikon Z i Fujifilm X.

Więcej informacji znajdziecie na stronie artralab.hk.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 - nowy zoom na początek przygody z fotografią sportu i przyrody
Popularny lustrzankowy zoom dla amatorów fotografii wchodzi na rynek w wersji do bezlusterkowców. Nowy Canon RF 75-300 mm f/4-5.6 ma oferować duży zasięg i małą wagę, choć jest większy i cięższy...
2
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron szykuje obiektyw 18-300 mm do systemów Canon RF i Nikon Z
Tamron poinformował, że pracuje nad wprowadzeniem na rynek obiektywu 18-300 mm F3.5-6.3 Di III-A VC VXD w wersjach z mocowaniami Canon RF i Nikon Z. To świetna wiadomość dla amatorów,...
1
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze sportem)
Sony FE 50-150 mm f/2 GM - unikalny zoom do fotografii portretowej (ale poradzi sobie nawet ze...
Sony prezentuje pierwszy na świecie zoom 50-150 mm ze stałym światłem f/2. Szkło odznaczać ma się ponadprzeciętną optyką i jak na swoje możliwości zachowuje także przystępne wymiary....
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)