Akcesoria
Nadchodzi nowy rodzaj filtrów - LC-Tec opracowało elektronicznie regulowane filtry dyfuzyjne
Fujifilm wprowadza na rynek nowy teleobiektyw do systemu GFX o ogniskowej aż 500 mm. Dzięki nowemu GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR przed średnim formatem otwierają się nowe obszary twórcze - od fotografii sportu po dziką przyrodę.
Zaprezentowany dziś GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR to teleobiektyw o najdłuższej ogniskowej wśród modeli z linii GF. Ponieważ matryce w aparatach GFX są 1.7x większe od pełnoklatkowych, nowe tele będzie oferowało odpowiednik ogniskowej 396 mm. W dodatku ma współpracować także z telekonwerterem GF1.4X TC WR, co pozwoli wydłużyć ogniskową do 700 mm (ekwiwalent 554 mm dla pełnej klatki).
W rezultacie, dzięki temu teleobiektywowi, średni format Fujifilm będzie oferował zakresy ogniskowej powszechnie stosowane w fotografii sportowej i dzikiej przyrody, dziedzinach które do tej pory dla średniego formatu były poza zasięgiem.
Dzięki wyrafinowanej konstrukcji optycznej udało się zminimalizować wagę tego teleobiektywu do 1375 g - tyle waży pełnoklatkowa Sigma S 500 mm f/5.6 DG DN OS. To wręcz obala mit, że średnioformatowa optyka musi być duża i ciężka.
W konstrukcji optycznej zastosowano 21 soczewek ułożonych w 14 grupach. Wśród nich znalazły się dwie soczewki Super ED i pięć soczewek ED. Dzięki temu obiektyw ma skutecznie redukować aberrację chromatyczną i zapewniać znakomitą rozdzielczość optyczną.
Poza tym obiektyw jest odporny na warunki atmosferyczne. Uszczelnioną w 18 miejscach konstrukcja, pozwala na pracę również w niskich temperaturach, sięgających -10°C. Przednia soczewka pokryta jest też powłoką fluorową, chroniącą przed rozpryskami wody i smugami.
Warto jeszcze dodać, że GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR oferuje też stabilizację obrazu o skuteczności 6 EV.
W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania oparty na mniejszej i lżejszej soczewce ogniskującej oraz grupie soczewek odpowiedzialnych za uzyskiwanie ostrości napędzanej silnikiem liniowym, co pozwoliło na zapewnienie wysokiej wydajności optycznej. Możliwe było też uzyskanie szybkiego i cichego autofokusa (AF) o minimalnym opóźnieniu ok. 0,31 sekundy.
Obiektyw posiada funkcję “Focus Preset” (preselekcja ostrości), która pozwala na przeniesienie punktu ostrości na obiekt zdefiniowany uprzednio za pomocą przycisku Focus Preset. Jest też funkcja Focus Limiter (ogranicznik ostrości), dzięki której użytkownicy mogą ograniczyć zakres ostrości autofokusa oraz przycisk Focus Control (przycisk kontroli ostrości) na przedniej krawędzi tubusu. Przycisku tego należy użyć, aby natychmiast przywrócić opcję, która została określona za pomocą przycisku Focus Selector dla zapewnienia płynnej pracy układu AF.
Producent informuje, że sprzedaż średnioformatowego teleobiektywu rozpocznie się już w czerwcu 2024 r. Ma kosztować 3500 dolarów. Można więc szacować, że polska cena będzie wynosić około 17000 zł.