Canon RF-S 55-210 mm f/5-7.1 IS STM - budżetowy teleobiektyw APS-C z dużym powiększeniem

Autor: Maciej Luśtyk

7 Luty 2023
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z modelem EOS R50, producent pokazał najdłuższy z dotychczasowych zoomów do modeli APS-C. Canon RF-S 55-210 mm f/5-7.1 IS STM oferuje ekwiwalent ogniskowych 88-336 mm i jest wyposażony w układ stabilizacji.

Nowy Canon RF-S 55-210 mm f/5-7.1 IS STM to propozycja dla fanów dużych zbliżeń, czyli amatorów fotografii przyrodniczej i sportowej, pracujących na aparatach Canon EOS R7, EOS R10 lub EOS R50. Szkło sprawdzi się także jako wakacyjny zoom - oferując ekwiwalent ogniskowych 88-336 mm, swoim zakresem zbliżone jest do popularnych zoomów 70-300 mm i pozwoli łatwo uchwycić nawet odległe detale.

Canon RF-S 55-210 mm f/5-7.1 IS STM łączy duży zasięg, z kompaktową obudową i przystępną ceną

Jednocześnie jest to obiektyw dość ciemny, także raczej nie powinniśmy liczyć na oszałamiające rozmycie i wygodne fotografowanie w słabym świetle. To po prostu obiektyw, który oferuje duży zasięg w przystępnej cenie i kompaktowej formie. Tylko tyle i aż tyle.

Układ optyczny obiektywu bazuje na 11 soczewkach w 8 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki UD i 1 soczewkę asferyczną, co powinno przełożyć się na ograniczenie występowania aberracji chromatycznej i wyrównanie rozdzielczości. Do tego 7-listkowa przysłona i minimalna odległość ostrzenia 1 m dla ogniskowej 55 m, oraz 73 cm dla ogniskowej 210 mm.

Tak, nie przewidziało wam się. Na dłuższym krańcu ogniskowych szkło pozwoli nam bardziej zbliżyć się do fotografowanego obiektu, stając się obiektywem pseudo-makro. Maksymalne powiększenie to 0,28x, więc do prawdziwego makro jeszcze daleko, ale wystarczy to już by atrakcyjnie pokazać detale.

Oprócz tego Canon RF-S 55-210 mm f/5-7.1 IS STM oferuje szybki, cichy i płynnie działający silnik autofokusu STM oraz wbudowany system stabilizacji o deklarowanej skuteczności 4.5 EV (w przypadku współpracy ze stabilizowanymi korpusami skuteczność wzrosnąć ma nawet do 7 EV.

Jednocześnie jest to też obiektyw jak na swoje możliwości bardzo kompaktowy i lekki. Szkło mierzy raptem 69 x 135 mm przy wadze 270 g. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 55 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw trafi do sprzedaży w lutym, w cenie 2199 zł.

Więcej informacji znajdziecie na stronie canon.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły