Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 - jasny i kompaktowy superszerokokątny zoom do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

15 Wrzesień 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Tokina prezentuje swój pierwszy zoom do aparatów bezlusterkowych. Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 to szerokokątny, jasny zoom w dobrej cenie, który z miejsca powinien stać się bardzo popularną konstrukcją.

W czasach lustrzanek szerokokątne zoomy były jedną z najmocniejszych kart w ofercie Tokiny. Tym bardziej cieszymy się, że firma postanowiła wreszcie powrócić do swoich tradycji i zaprezentować model tego typu do systemów bezlusterkowych. Zwłaszcza, że Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 zapowiada się na praktyczne i niezłe szkło.

Obiektyw Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8, podłączony do aparatu z matrycą APS-C, zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 17-27 mm. Spodoba się więc m.im. fotografom krajobrazu i architektury oraz osobom realizujących reportaże i relacje. Z racji praktycznego zakresu i stosunkowo niewielkich rozmiarów będzie cieszył się też zapewne popularnością wsród filmujących, stanowiąc bardzo ciekawą (bo tańszą i jaśniejszą) alternatywę dla modelu Sony E PZ 10-20 mm f/4 G.

Układ optyczny obiektywu składa się z 13 elementów w 11 grupach, wśród których znajdziemy 2 soczewki asferyczne i 2 elementy o niskiej dyspersji. Do tego 9-listkowa przysłona i powłoki minimalizujące odbicia światła. Pod względem jakości obrazu powinno być więc przynajmniej dobrze, a producent obiecuje ponadto bardzo dobrze korygowaną dystorsje i winietę.

Szkło może pochwalić się także stosunkowo krótką minimalną odległością ostrzenia 19 cm i silnikiem krokowym STM, który dobrze współpracować ma z aparatem zarówno w trybie zdjęć, jak i podczas filmowania. Silnik ma być też w pełni kompatybilny z najnowszymi systemami śledzenia.

Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 jest też stosunkowo kompaktowa. Obiektyw mierzy raptem 74 x 74 mm i waży 335 g. Oferuje też złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry o średnicy 67 mm.

Cena i dostępność

Obiektyw Tokina ATX-m 11-18 mm f/2.8 będzie dostępny w wersji z mocowaniem Sony E od 16 września 2022 roku w cenie 799 euro, czyli ok. 3700 zł. Dokładnej polskiej ceny jeszcze nie znamy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie tokinalens.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm Fujinon XF 8 mm f/3.5 R WR - najszersza stałka w systemie
Fujifilm zaprezentowało swój najszerszy dotychczas obiektyw szerokokątny. Odpowiednik pełnoklatkowego obiektywu 12 mm oferuje kompaktową budowę, możliwość nakręcenia...
1
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
RF 28 mm f/2.8 STM - Canon zaprezentował uniwersalny “naleśnik” do aparatów pełnoklatkowych i APS-C
Wraz z aparatem EOS R100 Canon wprowadza na rynek nowy budżetowy obiektyw typu pancake. Jest mały i lekki, a dzięki uniwersalnej ogniskowej sprawdzi się zarówno z korpusami pełnoklatkowymi, jak i...
2
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox AF 16 mm f/1.8 FE - nowy niedrogi szeroki kąt do Sony E
Viltrox rozbudowuje rodzinę obiektywów o nowy superszerokokątny model 16 mm f/1.8. Konstrukcja wyróżnia się atrakcyjną ceną i dużym ekranem LCD umieszczonym na...
6