Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony E PZ 10-20 mm f/4 G - superkompaktowe szkła do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

1 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Sony przypomina sobie o segmencie APS-C i prezentuje 3 ciekawe obiektywy, które zainteresują zwłaszcza filmujących, ale nie tylko. Modele Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony E PZ 10-20 mm f/4 G to połączenie wysokiej jakości optyki i niewielkich lekkich konstrukcji.

Nowe obiektywy Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony E PZ 10-20 mm f/4 G to ukłon w stronę osób, które wykorzystują aparaty serii A6XXX oraz model ZV-E10 do filmowania, a także zapewne zapowiedź nadchodzących zmian w segmencie. To trzy podobne obiektywy, które jednak różnią się możliwościami i ceną.

Sony E 11 mm f/1.8 - jasna stałka dla vlogera

Najtańszy z całej trójki Sony E 11 mm f/1.8 został pomyślany jako idealny kompan osób, które do pełni szczęścia wymagają tylko szerokiego kąta widzenia i przyjemnego rozmycia tła. Obiektyw zbudowano w oparciu o 12 soczewek w 11 grupach i 7-listkową przysłonę. Wśród soczewek znajdziemy aż 3 elementy asferyczne i 3 soczewki ED, dzięki czemu można podejrzewać, że mimo plasowania w bazowej ofercie szkieł Sony, obiektyw będzie mógł się pochwalić dobrymi rezultatami. Dodatkowo dzięki minimalnej odległości ostrzenia wynoszącej raptem 12 cm, pozwoli nam na wykonywanie dużych zbliżeń.

Sony E 11 mm f/1.8 ma być też szybki, a to dzięki wykorzystaniu podwójnego silnika liniowego AF, którzy zapewnić ma skuteczną i płynną współpracę z systemami śledzenia. Fanów manualnego ostrzenia ucieszy z kolei liniowe przełożenie pierścienia ostrości, które umożliwi tworzenie powtarzalnych, płynnych przeostrzeń.

Obiektyw został uszczelniony i oferuje bardzo kompaktową, uszczelnioną konstrukcję o wymiarach 66 x 57,5 mm i wadze 181 g. Szkło oferuje przycisk funkcyjny, fizyczny przełącznik AF/MF i pozwala na nakręcenie filtrów o średnicy 55 mm.

Sony E 15 mm f/1.4 G - super jakość i duża światłosiła dla filmowca i fotografa

Model Sony E 15 mm f/1.4 G, oferujący ekwiwalent ogniskowej 22 mm to z kolei propozycja dla zaawansowanych fotografów i filmowców, którzy chcieliby wykorzystać obiektyw na większym polu zastosowań.

W przypadku tego obiektywu, otrzymujemy układ bazujący na 13 soczewkach w 12 grupach, wsród których znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 1 soczewkę Super ED oraz jedną standardową soczewkę ED. Do tego 7-listkowa przysłona i możliwość ostrzenia z minimalnej odległości 17 cm.

Oprócz większej światłosiły, model 15 mm wyróżnia także budowa. Oprócz przycisku funkcyjnego, manualnego pierścienia ostrości i przełącznika AF/MF otrzymujemy także fizyczny pierścień przysłony, który możemy przełączyć na tryb bezstopniowy, co ucieszy zaawansowanych filmowców. Co najważniejsze, to nadal kompaktowa i uszczelniona konstrukcja o wymiarach 66,6 x 67,5 mm i wadze 219 g.

Podobnie jak w modelu 11 mm f/1.8, tu także autofokus realizowany jest przy pomocy podwójnego silnika liniowego, a pierścień ostrości oferuje liniowe przełożenie kąta obrotu na ruch soczewek.

Sony E PZ 10-20 mm f/4 G - najmniejszy szerokokątny filmowy zoom na rynku

Obiektyw Sony E PZ 10-20 mm f/4 G będzie z kolei uniwersalnym szerokokątnym filmowym zoomem, który zagwarantuje nam wygodny ekwiwalent ogniskowych 15-30 mm. Mimo rekordowo małych gabarytów (69,8 x 55 mm, 178 g) obiektyw może pochwalić się przyciskiem funkcyjnym, przełącznikiem AF/MF, manualnym pierścieniem ostrości (z liniowym przełożeniem) oraz sprzęgłem PowerZoom (zoom może być także realizowany za pośrednictwem drugiego pierścienia)

Układ optyczny bazuje na 11 soczewkach w 8 grupach (w tym 4 soczewki asferyczne i 2 soczewki ED) i 7 listkowej przysłonie. Całość pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 13-17 cm (w zależności od ogniskowej), a za pracę AF także i w tym wypadku odpowiada podwójny silnik liniowy.

Obiektyw został ponadto uszczelniony i pozwoli na nakręcenie filtrów o średnicy 65 mm.

Cena i dostępność

Obiektywy Sony E 11 mm f/1.8, Sony E 15 mm f/1.4 G i Sony E PZ 10-20 mm f/4 G zadebiutują na rynku już w połowie czerwca w cenach ok. 2850 zł za model 11 mm i ok. 4000 zł w przypadku modeli z serii G.

Więcej informacji o obiektywach producenta znajdziecie na stronie sony.pl.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - długi teleobiektyw w wersji light
Najnowszy teleobiektyw z systemu Nikon Z to lekka, mniejsza i dużo tańsza alternatywą dla modelu ze światłem f/2.8. W sam raz dla aspirujących fotografów sportu i...
0
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
Stałki Fujinon w rękach czytelników - wyniki konkursu
W kwietniu, wspólnie z firmą Fujifilm ogłosiliśmy konkurs, w ramach którego troje czytelników fotopolis miało okazję testować jasne stałki: Fujinon XF 18 mm f/1.4, Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR,...
16
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Tamron 17-70 mm f/2.8 Di III-A VC RXD - uniwersalny zoom wkracza do systemu Fujifilm X
Jeden z najciekawszych obiektywów zoom do aparatów APS-C debiutuje w wersji z mocowaniem Fujifilm X. Ekwiwalent 25-105 mm będzie uniwersalnym narzędziem dla fotografów...
16
Powiązane artykuły