RF 400 mm f/2.8L IS USM i RF 600 mm f/4L IS USM - nowe superteleobiektywy wchodzą do systemu Canon R

Autor: Krzysztof Mularczyk

14 Kwiecień 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Canon zaprezentował dwa nowe teleobiektywy dla profesjonalistów. 400 mm f/2.8 i 600 mm f/4 powstały na bazie modeli do lustrzanek, ale przeznaczone są do bezlusterkowców systemu EOS R.

Zaprezentowane dziś superteleobiektywy skierowane są do profesjonalnych fotografów przyrody i sportu. Są pierwszymi w gamie RF modelami wyposażonymi w podwójny napęd, który umożliwia dużo szybsze ustawianie ostrości i śledzenie rozgrywającej się akcji – nawet podczas fotografowania z prędkością 30 klatek na sekundę. Ich premiera oraz zapowiedź topowego bezlusterkowca R3 to wyraźny sygnał, mówiący o tym, w którym kierunku podąża Canon.

RF 400 mm f/2.8L IS USM i RF 600 mm f/4L IS USM - stworzone na bazie wersji Canon EF

RF 400 mm f/2.8L IS USM i RF 600 mm f/4L IS USM to klasyczne, reporterskie konstrukcje, po które sięgną zawodowcy (i miłośnicy z grubszym portfelem) zajmujący się fotografowaniem sportu i przyrody. Oba oferują systemy optycznej stabilizacji obrazu o skuteczności 5.5 EV oraz 9-listkowe przysłony - i tu uwaga - ze skokiem ⅛ EV, aby zapewnić płynniejsze przejścia przy nagrywaniu wideo.

Ich układy optyczne bazują na odpowiednikach z mocowaniem EF. Zawierają więc 17 elementów w 13 grupach, w tym jeden Super UD i dwa specjalne elementy fluorytowe, a także powłoki Super Spectra i Air Sphere. Ważą przy tym tyle samo co wersje lustrzankowe, ale są od nich o około 2 cm dłuższe.

Kluczowy w tych obiektywach ma być autofokus oparty na pierścieniowym napędzie USM i wspierany szybkim procesorem oraz zoptymalizowanymi algorytmami. Wszystko po to, aby automatyczne ustawianie ostrości było ciche i szybkie.

Oba obsługują oczywiście telekonwertery RF 1.4x i 2x firmy Canon.

RF 400 mm f/2.8L IS USM i RF 600 mm f/4L IS USM - cena i dostępność

Nowe teleobiektywy Canon RF 400 mm f/2.8L IS USM i RF 600 mm f/4L IS USM będą dostępne w lipcu w cenach odpowiednio 12000 i 13000 dolarów, czyli oba w okolicach 50 000 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox Luna 30-300 mm T4 Zoom 10x - jeden, by rządzić wszystkimi
Viltrox oficjalnie zaprezentował jeden z najbardziej imponujących obiektywów filmowych, jakie ujrzały światło dzienne. Szkło zamyka wyjątkowo uniwersalny zakres ogniskowych i wysokiej...
7
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w niższej cenie
Canon RF-S 3,9 mm f/3.5 STM Dual Fisheye - kolejny obiektyw do treści VR. Tym razem do APS-C i w...
Interesuje cię tworzenie przestrzennych filmów, stworzonych do oglądania w goglach VR? Najnowszy obiektyw Canona to prawdopodobnie jedno z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań,...
4
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Viltrox AF 16 mm f/1.8 z mocowaniem Nikon Z już w sprzedaży
Dopracowany optycznie i przystępny cenowo jasny obiektyw superszerokokątny Viltroxa trafia w końcu do oferty mocowania Z. Szkło zadebiutowało właśnie na sklepowych półkach w cenie 2799...
24