K | Lens One - obiektyw, który umożliwi regulację ostrości po wykonaniu zdjęcia

1
Wojtek Skrzypczyński
25 Marzec 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Technologię Lightfield znamy nie od dzisiaj, do tej pory jednak nie przyjęła się na rynku konsumenckim. Czy zmieni to nowy, kierowany do użytkowników zwykłych aparatów obiektyw marki K | Lens, który pozwoli na regulację głębi ostrości na etapie postprodukcji? 

K | Lens One to manualny obiektyw o ogniskowej 80 mm, przeznaczony do pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Wrażenie robi już jego maksymalna jasność f/0.9 (wartość ta odnosi się do realizowanego cyfrowo rozmycia i minimalnej głębi ostrości, nominalna jasność będzie prawdopodobnie mniejsza), ale nie to jest w tej konstrukcji najważniejsze. To bowiem pierwszy wymienny obiektyw, który wykorzystuje technologię Lightfield, umożliwiającą swobodne sterowanie ostrością, już po wykonaniu zdjęcia.

Technologia Lightfield sprawić ma, że na kwestię głębi ostrości już nigdy nie będziemy patrzeć tak samo.

 

 

 

Obiektyw K | Lens One to pierwszy na rynku obiektyw który skierowany jest do posiadaczy klasycznych lustrzanek cyfrowych. Dlaczego użyłem słowa klasycznych? Może pamiętacie aparaty Lytro - pierwsze i jak do tej pory jedyne aparaty skierowane do konsumenta, które wykorzystywały technologię "pola światła". Aparaty nie podbiły jednak rynku, może również przez to jak wyglądały. Mimo to wykorzystywana przez nie technologia miała szansę zrewolucjonizować fotografię.

Lightfield pozwala nam na ustawienie punktu ostrości i jej głębi już po jego wykonaniu zdjęcia. Obiektyw firmy K | Lens będzie to potrafił, to i wiele więcej. Dzięki układowi optycznemu i wtyczce do programu Photoshop, przy obróbce zdjęcia będziemy mogli tworzyć m.in. zdjęcia trójwymiarowe, fotografie z kilkoma głębiami ostrości czy też imitację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów tilt-shift. Szkło ma sprawdzić się także, a może przede wszystkim podczas filmowania, oferując wygodną segmentację planów czy np. umożliwiając rozszerzenie głębi ostrości przy jednoczesnym mocnym rozmyciu tła.

 

Prototyp już jest. Kiedy produkt trafi na rynek?

Na dany moment projekt jest w fazie funkcjonalnego prototypu. Więcej informacji otrzymamy prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. Sprzedaż obiektywu zaplanowana jest na wrzesień 2020. Na ten moment cena, ani szczegółowa specyfikacja nie zostały jeszcze podane. Wiadomo jednak, że szkło ważyć ma poniżej 1 kg, co wydaje się niezłym wynikiem, jak na jego możliwości.

Więcej informacji na temat obiektywu K | Lens One znajdziecie pod adresem k-lens.de oraz na fanpage'u marki.

 

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 Aspherical VM już na naszym rynku. Znamy cenę
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 Aspherical VM już na naszym rynku. Znamy cenę
Po 9 miesiącach od swojej premiery, superjasna portretówka firmy Voigtländer trafia w końcu na polski rynek. Biorąc pod uwagę cenę, ma szansę stać się fantastyczną...
21
2
Venus Optics Laowa 12 mm T2.9 Zero-D Cine - najszerszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy bez dystorsji już w sprzedaży
Venus Optics Laowa 12 mm T2.9 Zero-D Cine - najszerszy pełnoklatkowy obiektyw filmowy bez...
Wyjątkowy ultraszerokokątny obiektyw Laowa jest jedną z konstrukcji, która przysporzyła chińskiemu producentowi dużej popularności. Na rynek właśnie wkroczyła jego...
9
0
Pergear 35 mm f/1.6 i 50 mm f/1.8 - kolejna tanie szkła do bezlusterkowców APS-C
Pergear 35 mm f/1.6 i 50 mm f/1.8 - kolejna tanie szkła do bezlusterkowców APS-C
Pergear to nowy przybytek na rynku chińskiej budżetowej optyki. Tym razem otrzymujemy jasne stałki o ekwiwalentach 50 i 75 mm, w cenie poniżej 400 zł.
7
1
Powiązane artykuły