K | Lens One - obiektyw, który umożliwi regulację ostrości po wykonaniu zdjęcia

1

Autor: Wojtek Skrzypczyński

25 Marzec 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Technologię Lightfield znamy nie od dzisiaj, do tej pory jednak nie przyjęła się na rynku konsumenckim. Czy zmieni to nowy, kierowany do użytkowników zwykłych aparatów obiektyw marki K | Lens, który pozwoli na regulację głębi ostrości na etapie postprodukcji? 

K | Lens One to manualny obiektyw o ogniskowej 80 mm, przeznaczony do pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Wrażenie robi już jego maksymalna jasność f/0.9 (wartość ta odnosi się do realizowanego cyfrowo rozmycia i minimalnej głębi ostrości, nominalna jasność będzie prawdopodobnie mniejsza), ale nie to jest w tej konstrukcji najważniejsze. To bowiem pierwszy wymienny obiektyw, który wykorzystuje technologię Lightfield, umożliwiającą swobodne sterowanie ostrością, już po wykonaniu zdjęcia.

Technologia Lightfield sprawić ma, że na kwestię głębi ostrości już nigdy nie będziemy patrzeć tak samo.

 

 

 

Obiektyw K | Lens One to pierwszy na rynku obiektyw który skierowany jest do posiadaczy klasycznych lustrzanek cyfrowych. Dlaczego użyłem słowa klasycznych? Może pamiętacie aparaty Lytro - pierwsze i jak do tej pory jedyne aparaty skierowane do konsumenta, które wykorzystywały technologię "pola światła". Aparaty nie podbiły jednak rynku, może również przez to jak wyglądały. Mimo to wykorzystywana przez nie technologia miała szansę zrewolucjonizować fotografię.

Lightfield pozwala nam na ustawienie punktu ostrości i jej głębi już po jego wykonaniu zdjęcia. Obiektyw firmy K | Lens będzie to potrafił, to i wiele więcej. Dzięki układowi optycznemu i wtyczce do programu Photoshop, przy obróbce zdjęcia będziemy mogli tworzyć m.in. zdjęcia trójwymiarowe, fotografie z kilkoma głębiami ostrości czy też imitację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów tilt-shift. Szkło ma sprawdzić się także, a może przede wszystkim podczas filmowania, oferując wygodną segmentację planów czy np. umożliwiając rozszerzenie głębi ostrości przy jednoczesnym mocnym rozmyciu tła.

 

Prototyp już jest. Kiedy produkt trafi na rynek?

Na dany moment projekt jest w fazie funkcjonalnego prototypu. Więcej informacji otrzymamy prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. Sprzedaż obiektywu zaplanowana jest na wrzesień 2020. Na ten moment cena, ani szczegółowa specyfikacja nie zostały jeszcze podane. Wiadomo jednak, że szkło ważyć ma poniżej 1 kg, co wydaje się niezłym wynikiem, jak na jego możliwości.

Więcej informacji na temat obiektywu K | Lens One znajdziecie pod adresem k-lens.de oraz na fanpage'u marki.

 

Autor: Wojtek Skrzypczyński

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
7Artisans 50 mm f/1.05 - superjasny standard do bezlusterkowców, ale bez autofokusa
Mamy kolejny jasny obiektyw od firmy 7Artisans. Pełnoklatkowy 50 mm f/1.05 do bezlusterkowców jest już dostępny w przedsprzedaży na czterech mocowaniach.
7
0
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canon RF 50 mm f/1.8 STM - nadchodzi pierwszy tani obiektyw do EOS R
Canonowską lustrzankową 50-tkę, określaną często mianem „plastik-fantastik” znają chyba wszyscy. Teraz wreszcie konstrukcja zawitać ma także do bezlusterkowego systemu...
23
2
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Yongnuo YN 35 mm f/2 FE DF DSM - tani obiektyw 35 mm z autofokusem do Sony E
Lustrzankowa wersja obiektywu Yongnuo YN 35 mm f/2 była jednym z najgorszych szkieł, jakie przyszło nam testować. Wersja do bezlusterkowców Sony otrzymuje nowy układ...
7
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)