K | Lens One - obiektyw, który umożliwi regulację ostrości po wykonaniu zdjęcia

Autor: Wojtek Skrzypczyński

25 Marzec 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Technologię Lightfield znamy nie od dzisiaj, do tej pory jednak nie przyjęła się na rynku konsumenckim. Czy zmieni to nowy, kierowany do użytkowników zwykłych aparatów obiektyw marki K | Lens, który pozwoli na regulację głębi ostrości na etapie postprodukcji? 

K | Lens One to manualny obiektyw o ogniskowej 80 mm, przeznaczony do pełnoklatkowych lustrzanek cyfrowych. Wrażenie robi już jego maksymalna jasność f/0.9 (wartość ta odnosi się do realizowanego cyfrowo rozmycia i minimalnej głębi ostrości, nominalna jasność będzie prawdopodobnie mniejsza), ale nie to jest w tej konstrukcji najważniejsze. To bowiem pierwszy wymienny obiektyw, który wykorzystuje technologię Lightfield, umożliwiającą swobodne sterowanie ostrością, już po wykonaniu zdjęcia.

Technologia Lightfield sprawić ma, że na kwestię głębi ostrości już nigdy nie będziemy patrzeć tak samo.

 

 

 

Obiektyw K | Lens One to pierwszy na rynku obiektyw który skierowany jest do posiadaczy klasycznych lustrzanek cyfrowych. Dlaczego użyłem słowa klasycznych? Może pamiętacie aparaty Lytro - pierwsze i jak do tej pory jedyne aparaty skierowane do konsumenta, które wykorzystywały technologię "pola światła". Aparaty nie podbiły jednak rynku, może również przez to jak wyglądały. Mimo to wykorzystywana przez nie technologia miała szansę zrewolucjonizować fotografię.

Lightfield pozwala nam na ustawienie punktu ostrości i jej głębi już po jego wykonaniu zdjęcia. Obiektyw firmy K | Lens będzie to potrafił, to i wiele więcej. Dzięki układowi optycznemu i wtyczce do programu Photoshop, przy obróbce zdjęcia będziemy mogli tworzyć m.in. zdjęcia trójwymiarowe, fotografie z kilkoma głębiami ostrości czy też imitację efektów uzyskiwanych przy pomocy obiektywów tilt-shift. Szkło ma sprawdzić się także, a może przede wszystkim podczas filmowania, oferując wygodną segmentację planów czy np. umożliwiając rozszerzenie głębi ostrości przy jednoczesnym mocnym rozmyciu tła.

 

Prototyp już jest. Kiedy produkt trafi na rynek?

Na dany moment projekt jest w fazie funkcjonalnego prototypu. Więcej informacji otrzymamy prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku. Sprzedaż obiektywu zaplanowana jest na wrzesień 2020. Na ten moment cena, ani szczegółowa specyfikacja nie zostały jeszcze podane. Wiadomo jednak, że szkło ważyć ma poniżej 1 kg, co wydaje się niezłym wynikiem, jak na jego możliwości.

Więcej informacji na temat obiektywu K | Lens One znajdziecie pod adresem k-lens.de oraz na fanpage'u marki.

 

Skopiuj link

Autor: Wojtek Skrzypczyński

Z wykształcenia fotograf, aparat wykorzystuje głównie do dokumentacji innych działań, czasem używa kamery do realizacji swoich pomysłów. Interesuje go sztuka współczesna i kino neomodernistyczne. Najbardziej lubi wodę.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Astrhori 85 mm f/1.8 - nadchodzi kolejny niedrogi obiektyw z AF do Sony E
Na naszych oczach odgrywa się optyczna rewolucja. Kolejny chiński producent wprowadza obiektyw z napędem AF, który wzbogaci rosnącą ofertę zewnętrznej optyki w...
5
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
TTartisan 11 mm f/2.8 ED - obiektyw fisheye w nowej wersji do… lustrzanek
Pełnoklatkowy manualny obiektyw rybie oko chińskiego producenta TTartisan debiutuje w wersji przeznaczonej do lustrzanek. Od teraz kupimy go także z mocowaniami Canon...
5
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback Tamron - do 960 zł zwrotu przy zakupie obiektywów do Sony E
Cashback marki Tarmon to świetna okazja na zakup obiektywów do systemu Sony E. Do końca roku obiektywy zoom kupimy nawet 960 zł taniej.
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)