Trzy jasne obiektywy firmy Kamlan na horyzoncie

0
Jędrzej Franek
29 Październik 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Chiński producent zapowiedział trzy nowe stałki - 15 mm f/2, 55 mm f/1,1 i 32 mm f/1,1, które powinny zainteresować miłośników dużej światłosiły w rozsądnej cenie.

Jakiś czas temu sporą popularnością cieszyły się doniesienia o obiektywie Kamlan 50 mm f/1.1 - szybko stał się on bohaterem wielu testów twórców internetowych i okrzyknięto go królem bokeh formatu APS-C (przynajmniej w kategorii poniżej 1000 zł). Podczas 21. Wystawy Sprzętu Fotograficznego i Cyfrowego Obrazowania w Szanghaju, zaprezentowano kolejne szkła opracowane z myślą o bezlusterkowcach, ale ilość udostępnionych na ich temat informacji jest na razie niewielka.

Kamlan KL 15 mm f/2

Obiektyw będzie pokrywał matrycę APS-C, zapewniając pole widzenia 90 stopni (ekwiwalent 22,5 mm dla pełnej klatki) Będzie oferowany z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Canon EOS-M oraz Mikro 4/3. W układzie optycznym znajdzie się 11 soczewek w 9 grupach, a minimalna odległość ostrzenia wyniesie 0,3 metra. Przy dobrze skalkulowanej cenie, powinna być to niezła propozycja dla osób szukających umiarkowanie szerokiego szkła, zapewniającego płytką głębię ostrości.

Kamlan KL 55 mm f/1,1

Przy tej premierze szybciej zabije serce chyba największej ilości fotografów. Wszystko wskazuje na to, że będzie to pełnoklatkowy odpowiednik Kamlana 50 mm f/1.1 ze względu na to, że pojawi się z mocowaniami Canon R, Nikon Z oraz Sony E. Na budowę optyczną obiektywu składa się 8 soczewek w 6 grupach, a ostrość ustawimy od 0,5 metra. Bardziej skomplikowany układ optyczny niż w starszym szkle na matryce APS-C pozwala wierzyć, że zaoferuje on nieco lepszą jakość obrazu.

Kamlan KL 32 mm f/1,1

Na temat tego obiektywu wiadomo niestety najmniej i dostępne informacje ograniczają się właściwie wyłącznie do schematu optycznego. Można z niego wyczytać, że w układzie optycznym znajdzie się miejsce dla 5 elementów o wysokim współczynniku załamania, które pomagają kompensować krzywiznę płaszczyzny ostrości i aberrację sferyczną.

Na razie nie pojawiły się żadne informacje na temat cen i dostępności obiektywów.

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina ATX-M 85 mm f/1.8 FE - niedrogi obiektyw portretowy do Sony E
Tokina wprowadza nową serię obiektywów do bezlusterkowców, które charakteryzować mają się wysoką jakością, oferowaną w przystępnej cenie. Na pierwszy ogień idzie jedna...
19
0
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do tego stosunkowo niedrogi
Hasselblad XCD 45 mm f/4 (45P) - najlżejszy średnioformatowy obiektyw z autofokusem na rynku. Do...
Innowacyjny, bezlusterkowy aparat średnioformastowy Hasselblad X1D II wreszcie może stać się naprawdę mobilny. Nowy obiektyw o ogniskowej 45 mm ma być jedną z...
11
2
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki rynek nie będzie się ich domagać”
Canon wstrzymuje rozwój obiektywów EF i skupia całe siły na optyce do bezlusterkowców. “Dopóki...
Raptem dwa dni po premierze flagowego korpusu pojawia się informacja, która uderza w użytkowników lustrzanek. W najbliższej przyszłości nie zobaczymy żadnego nowego...
29
13