Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 – nowe wcielenie profesjonalnego zoomu

0

Autor: Michał Chrzanowski

7 Luty 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Szybszy i precyzyjniejszy autofokus, bardziej zaawansowany układ optyczny i jeszcze wydajniejsza stabilizacja obrazu – to najważniejsze usprawnienia nowego pełnoklatkowego Tamrona SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2.

Kiedy w 2012 roku firma Tamron zaprezentowała kolejną wersję obiektywu 70-200 f/2.8 ten szybko stał się ciekawą alternatywą dla systemowych konstrukcji. Jednak zaawansowany zoom nie był wolny od wad. Teraz producent przedstawił najnowszą odsłonę pełnoklatkowego zmiennoogniskowego obiektywu zaprojektowanego z myślą o profesjonalistach. Ma on zapewniać usprawnienia w niemal każdym calu – obiecują projektanci firmy.

Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 to przede wszystkim jeszcze lepszy system stabilizacji, który zdaniem producenta ma charakteryzować się wydajnością na poziomie 5 EV. Ponadto zapewnia on trzy tryby pracy: tryb 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze. Poprawie uległ również autofokus, który dzięki nowym algorytmom oraz usprawnionemu silnikowi Ultrasonic Silent Drive (USD) ma być szybszy i precyzyjniejszy – również w trudnych warunkach oświetleniowych. Zmniejszono także minimalną odległość ostrzenia, która teraz wynosi 0,95 m (u poprzednika było to 1,35 m).

Serce nowego Tamrona składa z 23 elementów rozmieszczonych w 17 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewę XLD o wyjątkowo niskiej dyspersji oraz pięć szkieł LD o niskiej dyspersji, których zadaniem jest minimalizowanie aberracji chromatycznej. Poza tym obiektyw ma charakteryzować się bardzo dobrą rozdzielczością oraz wysokim kontrastem, co ma znaleźć przełożenie w jakości obrazu.

Tubus przeszedł zauważalny lifting, dzięki czemu design jest teraz spójny z innymi nowszymi modelami firmy. Poza tym konstrukcja, jak wszystkie obiektywy z serii SP, została uszczelniona przed działaniem czynników atmosferycznych. Co więcej, obiektyw jest także kompatybilny ze stacją Tamron TAP-in Console, za pomocą której będziemy mogli spersonalizować działanie systemu AF oraz stabilizacji. Obiektyw będzie również efektywnie współpracował z konwerterami TC-X14 i TC-X20. Pierwszy z nich zwiększa ogniskową 1,4 razy i został wyposażony w układ optyczny składający się z 6 elementów w 3 grupach. Z kolei drugi konwerter dwukrotnie zwiększa ogniskową obiektywu i składa się z 9 soczewek rozmieszczonych w 5 grupach.

Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 z mocowaniem Nikon i Canon ma pojawić się w sprzedaży w marcu. Zapłacimy za niego 6199 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.tamron.eu.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
7artisans 35 mm f/0.95 - jasna stałka do APS-C za mniej niż 1000 zł
Chińska marka 7artisans rozpoczyna dystrybucję nowego stałoogniskowego obiektywu o dużej jasności i w bardzo przystępnej cenie...
13
0
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR - szerokokątny zoom otrzymuje uszczelnienia
Fujifilm odświeża systemowy ekwiwalent obiektywu 15-36 mm. Optyka pozostaje bez zmian, ale dzięki uszczelnieniom konstrukcja lepiej trafić ma w gusta...
0
0
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Nawet 16 nowych obiektywów Canon RF do końca przyszłego roku?
Jak sugerują donosy, Canon ostro wziął się za rozwój bezlusterkowej optyki. Do końca 2021 roku mamy zobaczyć kilkanaście szkieł, w tym zupełnie nowe, „rewolucyjne”...
24
0
Powiązane artykuły