MS Optics Apoqualia-G 28 mm f/2 - ultrakompaktowy, ręcznie wykonany szeroki kąt

Autor: Maciej Luśtyk

10 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Szkła MS Optics (wcześniej MS Optical) to dzieła japońskiego konstruktora Sadayasu Miyzakiego. Po sukcesach wersji o ogniskowych 21 i 50 mm, światło dzienne ujrzał nowy jasny obiektyw 28 mm f/2 z bagnetem M.

O firmie MS Optics usłyszeliśmy kilka lat temu przy okazji obiektywu Sonnetar 50 mm f/1.1 MC, który choć drogi spotkał się z dużym odzewem. Firma to zresztą duże słowo jak na to, co robi producent. Wszystkie szkła są zaprojektowane, produkowane i ręcznie montowane przez japońskiego konstruktora Sadayasu Miyazakiego.

Właśnie spod jego rąk wyszła nowa kontrukcja - MS Optics Apoqualia-G 28 mm f/2, czyli superkompaktowy, manualny szeroki kąt z mocowaniem Leica M. Na jego układ optyczny składa się 6 soczewek w 4 grupach, tworzących układ apochromatyczny, który doskonale radzić ma sobie z aberracjami i oferować wysokiej jakości obraz na całej powierzchni kadru, choć jak zaznacza sam konstruktor przy maksymalnie otwartej przysłonie na brzegach zauważymy rozmycie i spadek kontrastu. Najlepiej obiektyw sprawować ma się na przysłonie f/8.

Szkłem ostrzyć będziemy mogli odległości 0,9 m od fotografowanego (0,6 m w przypadku aparatów bezlusterkowych) i zamocujemy na niego filtr o średnicy 28 mm. To wszystko przy wymiarach 50 x 9,8 mm i wadze 70 g.

Za oryginalną konstrukcję musimy jednak słono zapłacić - 100 tys jenów, czyli około 3680 zł. W zestawie ze szkłem otrzymamy jednak specyfikację obiektywu odręcznie napisaną przez samego konstruktora. Poza tym jest to pozycja kolekcjonerska. Dostępność obiektywu jest mocno ograniczona, chętnym więc radzimy się spieszyć. Szkło możecie zamówić w przedsprzedaży za pośrednictwem serwisu JapanCameraHunter.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem japancamerahunter.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui 50 mm T2.9 FF Anamorphic 1.6x - tanie obiektywy anamorficzne atakują pełną klatkę
Sirui nie zwalnia tempa. Po budżetowych anamorficznych konstrukcjach do kamer Super 35 (APS-C) przyszła kolej na pełną klatkę. W zależności od używanego aparatu,...
6
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
TTArtisan 40 mm f/2.8 Macro 1:1 - uniwersalna i supertania makro portretówka do APS-C
Chiński producent zapowiada premierę nowego obiektywu, który zapewne stanie się pierwszym wyborem osób zaczynających swoją przygodę z fotografią makro i portretem....
10
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
7Artisans 25 mm f/0.95 - najjaśniejszy szeroki kąt do APS-C
Chiński producent prezentuje kolejny obiektyw z serii jasnych stałek do bezlusterkowych systemów APS-C. 7Artisans 25 mm f/0.95 mm to manualny odpowiednik obiektywu 35...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)