Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 – druga generacja profesjonalnego zooma

Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 – druga generacja profesjonalnego zooma

Nowy układ optyczny, usprawniony autofokus i wydajniejsza stabilizacja to kluczowe zmiany nowego Tamrona SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2. Wraz z obiektywem producent zaprezentował także dwa dedykowane konwertery, które zwiększą długość ogniskowej do aż 1200 mm.

Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 to druga odsłona profesjonalnego teleobiektywu zmiennoogniskowego, który w ofercie firmy zastępuje zaprezentowaną pod koniec 2013 roku konstrukcję SP 150-600mm F/5-6.3 Di VC USD. Jak zapewnia producent, zmieniło się wiele. Nowa wersja została opracowana w taki sposób, by gwarantować najwyższą jakość obrazu i efektywną współpracę z najnowszymi lustrzankami. Usprawnieniom uległy także autofokus oraz system stabilizacji. Wprowadzono również zupełnie nowe funkcje – niespotykane w pierwowzorze. Ponadto konstrukcja optyczna została odświeżona, części mechaniczne zostały poprawione oraz zastosowano nowy wygląd zewnętrzny.

Układ optyczny składa się z 21 elementów rozmieszczonych w 13 grupach. Znajdziemy w nim między innymi trzy soczewki o niskiej dyspersji, których zadaniem jest całkowite wyeliminowanie osiowej jak i poprzecznej aberracji chromatycznej. Jak podkreśla producent, odświeżona konstrukcja optyczna ma zapewnić zwiększoną wydajność oraz wysoką rozdzielczość ostrość w całym polu kadru. Nowy Tamron został także wyposażony w powłoki eBAND, które zapewniają lepsze przepuszczanie światła przy jednoczesnym minimalizowaniu zjawiska blików i flar. Pomagać w tym mają również powłoki BBAR, dzięki czemu praca w kontrastowych warunkach oświetleniowych ma być bezproblemowa.

Za poprawne ustawianie ostrości odpowiada ulepszony system autofokusa.  W drugiej generacji modelu SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD znajdziemy silnik USD, który ma zapewnić wydajniejszą pracę, w tym szybkość i precyzję. Z kolei podczas fotografowania z aktywnym AF, ręczna regulacja ostrości pozwala na natychmiastowe dokonywanie drobnych korekt. Zmniejszona została minimalna odległość ostrzenia z 2,7 metra (poprzednik) do 2,2 metra, dzięki czemu będziemy mogli podejść bliżej fotografowanego obiektu. W efekcie obiektywem powinniśmy być w stanie wykonać ciekawe zdjęcia makro.  

Usprawniono także system stabilizacji obrazu. Wydajność systemu VC ma obecnie wynosić około 4,5 EV. Ponadto zapewnia on trzy tryby pracy: tryb 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, tryb 2 używany jest wyłącznie do panoramowania, a tryb 3 nadaje priorytet na stabilizację obrazów oraz rezygnuje ze stabilizacji obrazu w wizjerze. Co więcej, z opcjonalnym akcesorium Tamron TAP-in Console można dostosować system VC do własnych potrzeb, ale wyłącznie w trybie 1.

Obudowa nowego Tamrona został w pełni uszczelniony, dzięki czemu wnętrze skrywające optykę oraz elektronikę ma być chronione przed niekorzystnymi czynnikami. Ponadto powierzchnia czołowa elementu soczewki pokryta jest ochronną fluorową warstwą, odporną na wodę lub olej. Dzięki temu ma być łatwiejsza w czyszczeniu i mniej podatna na działanie brudu, wilgoci czy kurzu. Z kolei nowy mechanizm Flex Zoom Lock pozwoli zablokować pierścień zmiany ogniskowej w dowolnym miejscu. We wnętrzu konstrukcji znajdziemy także membranę elektromagnetyczną, której zadaniem jest precyzyjniejsze sterowanie przysłoną - listki napędzane są silnikiem poprzez impulsowe sygnały elektroniczne. Dodatkowo pierścień montowania obiektywu do statywu jest kompatybilny z szybkozłączkami Arca-Swiss. Cała konstrukcja mierzy 260 x 108,4 mm i waży 2 kg. Na przednią soczewkę zamocujemy filtr o średnicy 95 mm.

Wraz z obiektywem producent zaprezentował także dwa dedykowane konwertery - TC-X14 i TC-X20. Pierwszy z nich zwiększa ogniskową 1,4 razy i został wyposażony w układ optyczny składający się z 6 elementów w 3 grupach. Z kolei drugi konwerter dwukrotnie zwiększa ogniskową obiektywu i składa się z 9 soczewek rozmieszczonych w 5 grupach. Jak zapewnia producent, w momencie, gdy ogniskowa zwiększa się, minimalna odległość ostrzenia pozostaje ta sama - zwiększa się jedynie powiększenie.

Jak na razie producent nie ujawnił szczegółów dotyczących cen oraz dostępności na rynku modelu Tamron SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2 oraz zaprezentowanych konwerterów. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.tamron.eu.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1