Nowy telekonwerter Fujifilm TC WR Fujinon XF2X dwukrotnie zwiększy zasięg obiektywu

0
Maciej Luśtyk
19 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Do rodziny Fujifilm X dołącza konwerter, który dwukrotnie zwiększy zasięg niektórych obiektywów, a przy tym, dzięki doskonałej konstrukcji optycznej utrzymywać ma jakość dostarczanego przez nie obrazu.

Na układ optyczny telekonwertera TC WR Fujinon XF2X skład się 9 soczewek, ułożonych w 5 grupach. Po zamocowaniu do niektórych teleobiektywów zwiększy ich zasięg aż dwukrotnie, dla przykładu obiektyw o zakresie ogniskowych 100-400 mm zamieniając w ekwiwalent 200-800 mm, co przy wzięciu pod uwagę współczynnika crop aparatów Fujifilm X, da nam wyjściowy zakres aż 305-1219 mm. Niestety nie odbędzie się to bez straty na jasności. Ta zmniejszy się o dwie działki przysłony.

Na szczęście konwerter oferuje pełne wsparcie dla systemu detekcji fazy autofokusa aparatów Fujifilm i przenosi dane EXIF. Dodatkowo konstrukcja została uszczelniona przed kurzem, zachlapaniami i pozwoli na pracę w temperaturach do - 10° C, choć ta ostatnia informacja nie robi zbytniego wrażenia.

\

Na dzień dzisiejszy adapter kompatybilny jest tylko z dwoma szkłami: XF 50-140 mm F2.8 R LM OIS WR oraz wspomnianym już XF 100-400 mm F4.5-5.6 R LM OIS WR. Producent przypomina, by przed skorzystaniem z konwertera zaktualizować oprogramowanie obiektywów.

TC WR Fujinon XF2X o wadze około 170 g i rozmiarach 58 x 30,2 mm trafić ma do sprzedaży już w czerwcu w cenie  £349. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Więcej informacji o produkcie znajdziecie pod adresem fujifilm.eu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Yasuhara ANTHY 35 mm f/1.8 - niedrogi manualny obiektyw do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Na rynku optyki jak grzyby po deszczu wyrastają nowe przystępne cenowo konstrukcje. Do grona budżetowych manualnych stałek dołącza Yasuhara 35 mm f/1.8, która wedle...
13
2
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Sigma 24-70 mm f/2.8 DG DN ART będzie prawie dwa razy tańsza od systemowego obiektywu Sony
Przed tygodniem Sigma pokazała nowy reporterski zoom do systemu Sony E, który według zapowiedzi ma być najlepszym szkłem w swojej klasie. Okazuje się, że 
22
5
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
6
0