1-calowa matryca w smartfonach? Sony może niedługo zaprezentować nowy sensor

1

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy niedługo zobaczymy pierwszy smartfon z dużą 1-calową matrycą? Prawdopodobnie Sony zamierza wprowadzić na rynek sensor IMX800, który może zadebiutować w telefonie Huawei.

Internet ćwierka, że Sony ma zamiar wprowadzić na rynek 1-calowy sensor IMX800 przeznaczony do smartfonów. Przecieki pochodzą od znanej w branży postaci, kryjącej się pod nickiem Theme na Twitterze. Jego przedembargowe informacje o produktach Huawei najczęściej się sprawdzają, dlatego i ta wiadomość rozgrzała miłośników fotografii mobilnej.

Przewiduje się, że pierwszym smartfonem z 1-calową matrycą będzie nowy model Huawei Mate P50. Dzięki takiemu czujnikowi z pewnością można liczyć na zdjęcia o dużo lepszej szczegółowości i dynamice, szczególnie na wysokich czułościach i przy słabym świetle. Większy rozmiar sensora to także nieco bardziej plastyczne ujęcia, ale nie ma co ukrywać, że efekt finalny będzie zależał od optyki, która nie może być zbyt “wypukła”.

Czy to się uda? Miejmy nadzieję. Żaden producent nie powtórzy już błędu Panasonika, który w 2014 roku pokazał Lumiksa CM1. Oficjalnie był to smartfon na bazie tradycyjnej 1-calowej matrycy, ale bardziej kojarzył się z aparatem kompaktowym niż poręcznym telefonem.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Leitz Phone 1 - Leica prezentuje swój pierwszy smartfon. Ma 1-calową matrycę
Leitz Phone 1 - Leica prezentuje swój pierwszy smartfon. Ma 1-calową matrycę
Leica to producent aparatów, który najmocniej zaznacza swoją obecną na rynku smartfonów. Po latach współpracy z Huaweiem, prezentuje wreszcie swój pierwszy własny...
0
2
Profoto Camera - nowa aplikacja do fotografowanie smartfonem z lampami błyskowymi
Profoto Camera - nowa aplikacja do fotografowanie smartfonem z lampami błyskowymi
Nową aplikację na smartfony prezentuje Profoto. Dzięki niej telefon w pełni współpracuje z głowicami błyskowymi Profoto i zapisuje zdjęcia w formacie RAW.
0
0
Nowa matryca Samsunga ma najmniejsze piksele na świecie - aparaty o wysokiej rozdzielczości już niebawem w każdym smartfonie
Nowa matryca Samsunga ma najmniejsze piksele na świecie - aparaty o wysokiej rozdzielczości już...
Sensor ISOCELL JN1 bije rekord rozmiaru pojedynczego piksela i obiecuje rewolucję na rynku mobilnych telefonów ze średniego i niższego segmentu.
0
0