1-calowa matryca w smartfonach? Sony może niedługo zaprezentować nowy sensor

Autor: Krzysztof Mularczyk

1 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy niedługo zobaczymy pierwszy smartfon z dużą 1-calową matrycą? Prawdopodobnie Sony zamierza wprowadzić na rynek sensor IMX800, który może zadebiutować w telefonie Huawei.

Internet ćwierka, że Sony ma zamiar wprowadzić na rynek 1-calowy sensor IMX800 przeznaczony do smartfonów. Przecieki pochodzą od znanej w branży postaci, kryjącej się pod nickiem Theme na Twitterze. Jego przedembargowe informacje o produktach Huawei najczęściej się sprawdzają, dlatego i ta wiadomość rozgrzała miłośników fotografii mobilnej.

Przewiduje się, że pierwszym smartfonem z 1-calową matrycą będzie nowy model Huawei Mate P50. Dzięki takiemu czujnikowi z pewnością można liczyć na zdjęcia o dużo lepszej szczegółowości i dynamice, szczególnie na wysokich czułościach i przy słabym świetle. Większy rozmiar sensora to także nieco bardziej plastyczne ujęcia, ale nie ma co ukrywać, że efekt finalny będzie zależał od optyki, która nie może być zbyt “wypukła”.

Czy to się uda? Miejmy nadzieję. Żaden producent nie powtórzy już błędu Panasonika, który w 2014 roku pokazał Lumiksa CM1. Oficjalnie był to smartfon na bazie tradycyjnej 1-calowej matrycy, ale bardziej kojarzył się z aparatem kompaktowym niż poręcznym telefonem.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Xiaomi 12S Ultra - flagowiec z 1-calową matrycą i aparatem Leica
Nowy flagowy smartfon jako jeden z pierwszych na rynku wykorzystuje pełną 1-calową matrycę. Wyposażony w 3 aparaty, wideo 4K i 10-bitowy wyświetlacz Xiaomi 12S Ultra...
17
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon dotychczas
Xiaomi 12S Ultra z 1-calową matrycą. Nadchodzi prawdopodobnie najlepszy fotograficzny smartfon...
Już w poniedziałek premiera nowego flagowego smartfona Xiaomi. Model 12S Ultra wykorzystywać ma pełną, opracowaną wspólnie z Sony matryce w rozmiarze...
7
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Vivo X80 Pro trafia do Polski. Znamy oficjalną cenę
Najnowszy flagowy smartfon Vivo właśnie zadebiutował w Europie. Ma zaawansowany aparat sterowany dedykowanym układem obrazowania AI oraz świetną wydajność. Wiemy już...
13
Powiązane artykuły