Nowa matryca Kodaka - więcej informacji i zdjęcia przykładowe

0
Michał Sułkiewicz
15 Czerwiec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Kodak opublikował więcej szczegółów na temat nowej technologii reprodukcji koloru za pomocą klasycznych matryc światłoczułych. Prezentujemy model budowy nowego filtra oraz przykładowe zdjęcia z prototypowego sensora, którego działanie okazuje się prostsze niż wynikało to z pierwszych doniesień prasowych.

Nieco ponad 24 godziny temu informowaliśmy o nowej technologii reprodukcji kolorów przez matryce światłoczułych opracowanej przez koncern Kodaka. Dzisiaj możemy przekazać już więcej szczegółów na ten temat.

W poprzedniej informacji podawaliśmy, że każdy z pikseli matrycy będzie odbierał pełne spektrum widzialnych barw. Okazuje się jednak, że zaproponowane przez Kodaka rozwiązanie jest znacznie prostsze. Z opublikowanej na stronie firmy informacji prasowej wynika, że nadal część fotodiod będzie przykryta kolorowymi filtrami RGB i będzie widziała tylko jeden kolor (podobnie jak w filtrze Bayera). Jednak w nowym rozwiązaniu pozostałe piksele pozostaną "czyste". Będą one odbierać obraz monochromatyczny ale za to o większym natężeniu światła. Opracowane przez Kodaka oprogramowanie będzie tworzyło kompletny obraz otrzymując informacje o kolorze z fotodiod przykrytych filtrem i uzupełniając ją lepiej naświetlonymi, "czystymi" pikselami. Taki właśnie zabieg ma poprawić ogólną czułość matrycy na światło.

porównanie filtra Bayera z nową propozycją Kodaka

Na schemacie powyżej widać różnicę między budową dotychczas wykorzystywanego filtra Bayera, a przykładowym filtrem w nowej technologii Kodaka. Serwis internetowy DPreview zauważa, że istnieje możliwość doboru specyfikacji matrycy poprzez regulowanie w procesie projektowania stosunku "czystych" pikseli do "kolorowych". W ten sposób będzie można otrzymywać bardziej czułe i mniej uczulone na kolor matryce lub odwrotnie, dostosowując sensor światłoczuły do konkretnych zastosowań. Warto zaznaczyć, że dużą zaletą nowego rozwiązania jest możliwość jego zastosowania do dotychczasowych konstrukcji matryc, dzięki czemu wdrożenie nowości nie będzie drogie.

przykładowe alternatywne układy filtrów

Poniżej zamieszczamy zdjęcia Kodaka ilustrujące działanie nowej matrycy w stosunku do klasycznej konstrukcji oraz informację prasową producenta. Po kilknięciu ilustracji można ściągnąć plik w pełnej rozdzielczości.

Informacja prasowa:

Nowa technologia matryc światłoczułych firmy Kodak to przełom w dziedzinie rejestracji obrazów cyfrowych
Zastosowanie nowego układu filtra kolorów zapewnia wyższą jakość zdjęć przy słabym oświetleniu

Warszawa, 19 czerwca - Firma Eastman Kodak (NYSE:EK) prezentuje przełomowe rozwiązanie w dziedzinie technologii matryc światłoczułych, dzięki któremu będzie można zapomnieć o ciemnych i niewyraźnych fotografiach cyfrowych.

Nowa technologia matryc światłoczułych Kodak zapewnia uzyskanie od 2- do 4-krotnej poprawy czułości (od jednego do dwóch ustawień przesłony) w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami. Matryca światłoczuła pełni w aparacie cyfrowym rolę "oka", zamieniając padające światło na ładunki elektryczne, co stanowi początek procesu rejestracji obrazu.

To przełomowe odkrycie stanowi rozwinięcie aktualnie stosowanej technologii firmy Kodak, która stała się standardem w dziedzinie cyfrowego obrazowania. Obecnie w konstrukcji prawie wszystkich matryc stosowany jest "układ Bayera" - sposób rozmieszczenia czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli, który został opracowany w 1976 r. przez naukowca firmy Kodak, doktora Bryce’a Bayera. W tym układzie połowa pikseli matrycy rejestruje światło zielone, a pozostałe piksele są równo podzielone pomiędzy rejestracją światła czerwonego i niebieskiego. Po ekspozycji oprogramowanie rekonstruuje pełny sygnał kolorowy dla każdego piksela w finalnym obrazie.

Nowa technologia firmy Kodak uzupełnia elementy tworzące matrycę, rejestrujące światło czerwone, zielone i niebieskie, o piksele panchromatyczne (inaczej "bezbarwne"). Ponieważ te piksele są wrażliwe na wszystkie długości fal światła widzialnego, zbierają o wiele więcej światła docierającego do czujnika. Dzięki połączeniu takiego rozmieszczenia pikseli z zaawansowanymi algorytmami programowymi Kodak, które są zoptymalizowane pod kątem tych nowych układów, użytkownicy mogą szybciej wykonywać zdjęcia, uzyskując wyraźną poprawę obrazu przy słabym oświetleniu. Nowa technologia firmy Kodak umożliwia również stosowanie krótszych czasów otwarcia migawki (w celu ograniczenia nieostrości, która występuje przy fotografowaniu ruchomych obiektów), a także stosowanie mniejszych pikseli (co daje wyższe rozdzielczości przy tym samym formacie optycznym), przy zachowaniu wydajności.

"Oto nowa generacja technologii matryc, która odpowiada na jedno z największych wyzwań dla naszej branży - jak rejestrować ostre i pozbawione zakłóceń obrazy cyfrowe w słabo oświetlonym otoczeniu" - powiedział Chris McNiffe, dyrektor naczelny działu Kodak Image Sensor Solutions. "To prawdziwie innowacyjne podejście do ulepszania wszystkich rodzajów cyfrowych fotografii potwierdza wyjątkową zdolność firmy Kodak do dostarczania produktów opartych na zaawansowanych technologiach cyfrowych, które są rzeczywiście użyteczne dla konsumentów."

Kodak rozpoczyna współpracę z czołowymi producentami w celu kompleksowego wdrożenia nowego rozwiązania i jego efektywnego wykorzystania w gotowych produktach.

Firma Kodak opracowuje obecnie oparte na tej technologii czujniki CMOS, przeznaczone na rynek konsumencki do zastosowań takich, jak aparaty cyfrowe i telefony komórkowe wyposażone w aparat. Przydatność nowego rozwiązania zarówno w sensorach CCD jak i CMOS umożliwia jego zastosowanie
w całej ofercie matryc światłoczułych Kodak, obejmującej również produkty przeznaczone do specjalistycznych zastosowań, takich jak urządzenia do obrazowania używane w przemyśle i nauce. Wzorcowe egzemplarze matryc wykorzystujących tę technologię firma Kodak planuje udostępnić w pierwszym kwartale 2008 r.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Nagrody za najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku przyznane!
Już po raz piętnasty wręczamy najważniejsze nagrody branżowe, których laureaci zostali wyłonieni przez naszych czytelników. Zobaczcie, które produkty i wydarzenia...
18
1
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Karty SD mają już 20 lat. Na pierwszych z nich nie zapisalibyście dziś ani jednego zdjęcia
Jeśli chcecie wiedzieć jak szybko rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową, warto prześledzić historię nośników SD, które właśnie skończyły 20 lat. W tym czasie...
18
0
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać problemy z zasilaniem
Nawet 5 dni bez ładowania smartfona? Nowa bateria litowo-siarkowa ma raz na zawsze rozwiązać...
Czy już niedługo akumulatory będą pozwalać na zasilanie urządzeń przez kilka dni? Taką wydajność obiecują naukowcy z australijskiego Monash University, których bateria...
27
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)