Najstarszy aparat fotograficzny świata sprzedany za 588 tys. euro

Na aukcji zorganizowanej w minioną sobotę przez wiedeńską Galerię WestLicht sprzedano najstarszy aparat fotograficzny świata. Wykonana w 1839 roku kamera służąca do wykonywania dagerotypów osiągnęła zawrotną sumę 588 tys. euro. Tym samym jest to nie tylko najstarszy, ale też najdroższy komercyjnie wykonany aparat.
W wiedeńskiej aukcji wzięli udział chętni z Japonii, Korei Południowej, USA i całej Europy. Największe zainteresowanie i zamieszanie wzbudziła kamera należąca do profesora Wolfganga Haase z Monachium. Eksperci przekonują, że jest to jeden z najstarszych komercyjnie wykonanych aparatów fotograficznych - niewykluczone, że najstarszy. Jak wynika z tabliczki umieszczonej na obudowie, powstał w 1839 roku w pracowni braci Susse według projektu złożonego przez Daguerre'a we Francuskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

najstarszy i najdroższy aparat fotograficzny świata, fot. Galeria WestLicht

Cenę wywoławczą licytowanego jako drugi w kolejności przedmiotu ustalono na poziomie 100 tys. euro. Jak się okazało, galeria nie doceniła nieco atrakcyjności tej kamery, ponieważ po zażartej walce licytację zakończono oszałamiającą sumą 576 600 euro (588 613 po uwzględnieniu prowizji)! Poprzedni rekord wynosił 200 tys. euro, więc przebicie jest ogromne. Michel Auer, szwajcarski historyk fotografii przeprowadzający ekspertyzę dla domu aukcyjnego, powiedział, że mamy do czynienia z "jedynym znanym" egzemplarzem aparatu wykonanego w pracowni braci Susse. Auer potwierdził, że kamera idealnie pasuje do planów Daguerre'a - zgadza się wszystko od wymiarów materiału światłoczułego (167x216 mm) po konstrukcję i ogniskową obiektywu (dublet, 382 mm). Ekspert był zaskoczony znakomitym stanem, w jakim zachował się aparat bez renowacji, a przypomnijmy, że urządzenie ma 168 lat. Mimo sędziwego wieku historia rekordowego eksponatu nie jest zbyt burzliwa. Najwcześniejsza informacja mówi o tym, że aparat znajdował się w posiadaniu profesora Maksa Seddiga (1877-1963), który był między innymi ojcem chrzestnym zakładów Josef Schneider Optical Works w Kreuznach. Seddig podarował kamerę swojemu asystentowi Gunterowi Haase w prezencie. Haase zmarł w lutym 2006 i zostawił aparat w spadku synowi Wolfgangowi, który wystawił go na aukcji.

Wiedeńska Galeria WestLicht organizuje aukcje sprzętu fotograficznego dwa razy do roku (w maju i listopadzie). Na licytacji, która odbyła się w minioną sobotę, 26 maja sprzedano też wiele innych ciekawych przedmiotów - m.in. prototyp Leiki M, który osiągnął cenę 31 200 euro. Nic tylko mieć gruby portfel...

Pozostaje nam pogratulować anonimowemu, szczęśliwemu (i zamożnemu) miłośnikowi historycznych antyków i czekać na kolejne odkrycia. Ale bądźmy realistami - opisywaną aukcję trudno będzie przebić zarówno pod względem wieku przedmiotu, jak i ceny. Może jednak ktoś kiedyś jeszcze trafi na równie ciekawy eksponat na babcinym strychu...
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0