Najstarszy aparat fotograficzny świata sprzedany za 588 tys. euro

Na aukcji zorganizowanej w minioną sobotę przez wiedeńską Galerię WestLicht sprzedano najstarszy aparat fotograficzny świata. Wykonana w 1839 roku kamera służąca do wykonywania dagerotypów osiągnęła zawrotną sumę 588 tys. euro. Tym samym jest to nie tylko najstarszy, ale też najdroższy komercyjnie wykonany aparat.
W wiedeńskiej aukcji wzięli udział chętni z Japonii, Korei Południowej, USA i całej Europy. Największe zainteresowanie i zamieszanie wzbudziła kamera należąca do profesora Wolfganga Haase z Monachium. Eksperci przekonują, że jest to jeden z najstarszych komercyjnie wykonanych aparatów fotograficznych - niewykluczone, że najstarszy. Jak wynika z tabliczki umieszczonej na obudowie, powstał w 1839 roku w pracowni braci Susse według projektu złożonego przez Daguerre'a we Francuskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

najstarszy i najdroższy aparat fotograficzny świata, fot. Galeria WestLicht

Cenę wywoławczą licytowanego jako drugi w kolejności przedmiotu ustalono na poziomie 100 tys. euro. Jak się okazało, galeria nie doceniła nieco atrakcyjności tej kamery, ponieważ po zażartej walce licytację zakończono oszałamiającą sumą 576 600 euro (588 613 po uwzględnieniu prowizji)! Poprzedni rekord wynosił 200 tys. euro, więc przebicie jest ogromne. Michel Auer, szwajcarski historyk fotografii przeprowadzający ekspertyzę dla domu aukcyjnego, powiedział, że mamy do czynienia z "jedynym znanym" egzemplarzem aparatu wykonanego w pracowni braci Susse. Auer potwierdził, że kamera idealnie pasuje do planów Daguerre'a - zgadza się wszystko od wymiarów materiału światłoczułego (167x216 mm) po konstrukcję i ogniskową obiektywu (dublet, 382 mm). Ekspert był zaskoczony znakomitym stanem, w jakim zachował się aparat bez renowacji, a przypomnijmy, że urządzenie ma 168 lat. Mimo sędziwego wieku historia rekordowego eksponatu nie jest zbyt burzliwa. Najwcześniejsza informacja mówi o tym, że aparat znajdował się w posiadaniu profesora Maksa Seddiga (1877-1963), który był między innymi ojcem chrzestnym zakładów Josef Schneider Optical Works w Kreuznach. Seddig podarował kamerę swojemu asystentowi Gunterowi Haase w prezencie. Haase zmarł w lutym 2006 i zostawił aparat w spadku synowi Wolfgangowi, który wystawił go na aukcji.

Wiedeńska Galeria WestLicht organizuje aukcje sprzętu fotograficznego dwa razy do roku (w maju i listopadzie). Na licytacji, która odbyła się w minioną sobotę, 26 maja sprzedano też wiele innych ciekawych przedmiotów - m.in. prototyp Leiki M, który osiągnął cenę 31 200 euro. Nic tylko mieć gruby portfel...

Pozostaje nam pogratulować anonimowemu, szczęśliwemu (i zamożnemu) miłośnikowi historycznych antyków i czekać na kolejne odkrycia. Ale bądźmy realistami - opisywaną aukcję trudno będzie przebić zarówno pod względem wieku przedmiotu, jak i ceny. Może jednak ktoś kiedyś jeszcze trafi na równie ciekawy eksponat na babcinym strychu...
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0