Czy Intel będzie produkował matryce?

Autor: Krzysztof Mularczyk

16 Luty 2022
Artykuł na: 2-3 minuty

Intel przejmuje Tower Semiconductor, firmę produkującą między innymi matryce do aparatów. Czy największy producent układów scalonych rozszerzy swoją działalność także o ten segment rynku?

Tower Semiconductor to izraelski producent układów scalonych z siedzibą w mieście Migdal Haemek. Będąca na rynku od prawie 30 lat firma zajmuje się produkcją na zamówienie różnych chipów, w tym także matryc do aparatów fotograficznych. Przez lata ten właśnie producent był łączony z aparatami Nikon. Tego typu informacje nie są powszechnie ujawniane, ale z dokumentów udostępnianych inwestorom i analitykom wynika podobno, że Tower Semiconductor zaopatrywał w matryce m.in. modele Z 50 i D7500.

Intel chce się uniezależnić…

Przez pewien czas znaczny udział w tej firmie posiadał Panasonic, ale sprzedał je w grudniu 2019 roku. Teraz w całości zamierza przejąć tego producenta Intel, który swoją drogą również zlecał mu podwykonawstwo własnych produktów.

Intel będzie miał więc teraz fabrykę na własność, choć będzie go to kosztować 5.4 miliardów dolarów - taką wartość przejęcia podano oficjalnie. Zakup Tower jest elementem strategicznego planu Intela z ubiegłego roku, by uniezależnić się od zewnętrznych podwykonawców.

Czy w Tower Semiconductor będą jeszcze produkować matryce?

Tower Semiconductor jest dziś jednym z niewielu głównych producentów czujników obrazu poza Sony, Canonem i Samsungiem, ale jego udział w tym segmencie rynku jest nie do oszacowania, bo takie informacje nie są ujawniane. Trudno zatem przewidzieć, czy Intel zainwestuje w rozwój produkcji matryc.

Firma ta miała już epizod z branżą foto, a konkretnie tworzyła system RealSense z wykrywaniem głębi i rozpoznawaniem twarzy. Jednak w ubiegłym roku porzucono ten projekt, by - jak tłumaczono - skupić się na swojej podstawowej działalności związanej z układami scalonymi.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Instagram testuje pełnoekranowy feed. Czy to jeszcze miejsce dla fotografów?
Instagram testuje pełnoekranowy feed. Czy to jeszcze miejsce dla fotografów?
Instagram nadal zmierza w stronę zorientowanego na wideo TikToka. Mark Zuckenberg zapowiedział na swoim profilu wprowadzenie nowych rozwiązań, które zbliżą jeszcze Instagrama do głównego...
16
L2 Technology - Leica i Panasonic zawiązują strategiczną współpracę
L2 Technology - Leica i Panasonic zawiązują strategiczną współpracę
Leica i Panasonic współpracują ze sobą od lat. Teraz jednak obydwie firmy zawiązały strategiczne partnerstwo pod szyldem L2 Technology. Na czym będzie...
4
Grand Press Photo 2021: poznaliśmy finalistów konkursu na książkę fotograficzną roku
Grand Press Photo 2021: poznaliśmy finalistów konkursu na książkę fotograficzną roku
Organizator Grand Press Photo ogłosił nominacje w ramach Photo Book of the Year 2021. O tytuł książki roku rywalizuje w tym roku pięć tytułów.
10