Polski fotoreporter pobity w Mjanmie przez żołnierzy junty

1

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotoreporter Robert Bociaga współpracujący m.in. z CNN został zatrzymany i ciężko pobity przez wojsko w Mjanmie.

“Polski fotoreporter Robert Bociaga został zatrzymany 11 marca przez żołnierzy armii Myanmaru w stolicy Szan, Taunggyi. [...] Jego obecne miejsce pobytu i stan zdrowia są nieznane” - piszą lokalne serwisy społecznościowe relacjonujące sytuację w Mjanmie, czyli dawnej Birmie.

Doniesienia te potwierdził na Tweeterze polski dokumentalista Michał Przedlacki: “Potwierdzone - polski fotoreporter Robert Bociaga pobity przez służby junty w Mjanmie, jego stan zdrowia jest określany jako ciężki/krytyczny. Miejsce przetrzymywania nieznane”.

W Mjanmie nie ustają protesty przeciwko armii, która 1 lutego przejęła władzę mimo zwycięstwa w demokratycznych wyborach Aung San Suu Kyi. Od wojskowego zamachu stanu zginęło już co najmniej 70 protestujących a około 2000 zostało zatrzymanych.

Dwa dni temu CNN opublikowało materiał Roberta Bociaga z Birmy. Polski fotoreporter specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Skupia się na kwestiach ekonomicznych i społecznych związanych ze zmianami kulturowymi, urbanizacją, marginalizacją polityczną, ubóstwem, religią i niszczeniem przyrody. Współpracuje z CNN, Deutsche Welle, The Diplomat.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Zgłoszenia do Grand Press Photo 2021 tylko do 7 kwietnia
Jeszcze tylko do jutra można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne oraz książki fotograficzne do konkursu Grand Press Photo 2021.
1
0
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Czy rynek foto wreszcie się stabilizuje? Są pierwsze pozytywne sygnały
Pierwsze miesiące 2021 roku wskazują, że pikujący od dekady rynek sprzętu fotograficznego wydaje się wreszcie stabilizować. Ale jeszcze za wcześnie na otwieranie...
7
1
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony pozwane przez użytkownika za domniemaną wadę migawki w A7 III
Sony przez lata umykało aferom związanym z wadami produkcyjnymi czy kontrolą jakości. Teraz w amerykańskim sądzie został złożony przeciwko firmie pozew, którego autor...
19
8