Polski fotoreporter pobity w Mjanmie przez żołnierzy junty

0

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotoreporter Robert Bociaga współpracujący m.in. z CNN został zatrzymany i ciężko pobity przez wojsko w Mjanmie.

“Polski fotoreporter Robert Bociaga został zatrzymany 11 marca przez żołnierzy armii Myanmaru w stolicy Szan, Taunggyi. [...] Jego obecne miejsce pobytu i stan zdrowia są nieznane” - piszą lokalne serwisy społecznościowe relacjonujące sytuację w Mjanmie, czyli dawnej Birmie.

Doniesienia te potwierdził na Tweeterze polski dokumentalista Michał Przedlacki: “Potwierdzone - polski fotoreporter Robert Bociaga pobity przez służby junty w Mjanmie, jego stan zdrowia jest określany jako ciężki/krytyczny. Miejsce przetrzymywania nieznane”.

W Mjanmie nie ustają protesty przeciwko armii, która 1 lutego przejęła władzę mimo zwycięstwa w demokratycznych wyborach Aung San Suu Kyi. Od wojskowego zamachu stanu zginęło już co najmniej 70 protestujących a około 2000 zostało zatrzymanych.

Dwa dni temu CNN opublikowało materiał Roberta Bociaga z Birmy. Polski fotoreporter specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Skupia się na kwestiach ekonomicznych i społecznych związanych ze zmianami kulturowymi, urbanizacją, marginalizacją polityczną, ubóstwem, religią i niszczeniem przyrody. Współpracuje z CNN, Deutsche Welle, The Diplomat.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jay-Z pozywa fotografa za sprzedaż zdjęć z sesji do jego pierwszej płyty
Jonathan Mannion to znany amerykański fotograf związany z kultura Hiphopową, który m.in. sprzedaje produkty ze swoimi zdjęciami. Teraz znany...
0
0
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na okładce
Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie Gazety Polskiej - tygodnik umieścić ma przeprosiny na...
Po 4 latach sprawa głośnego fotomontażu na okładce Gazety Polskiej wreszcie dobiega końca. Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok podtrzymał wyrok z listopada 2020.
0
2
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Siła backupu - Fujifilm odmawia zapłaty haraczu hakerom
Na początku czerwca serwery Fujifilm padły ofiarą hakerów. Co sobie jednak myśleli atakując jednego z najważniejszych graczy rynku backupu?
0
0