Polski fotoreporter pobity w Mjanmie przez żołnierzy junty

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotoreporter Robert Bociaga współpracujący m.in. z CNN został zatrzymany i ciężko pobity przez wojsko w Mjanmie.

“Polski fotoreporter Robert Bociaga został zatrzymany 11 marca przez żołnierzy armii Myanmaru w stolicy Szan, Taunggyi. [...] Jego obecne miejsce pobytu i stan zdrowia są nieznane” - piszą lokalne serwisy społecznościowe relacjonujące sytuację w Mjanmie, czyli dawnej Birmie.

Doniesienia te potwierdził na Tweeterze polski dokumentalista Michał Przedlacki: “Potwierdzone - polski fotoreporter Robert Bociaga pobity przez służby junty w Mjanmie, jego stan zdrowia jest określany jako ciężki/krytyczny. Miejsce przetrzymywania nieznane”.

W Mjanmie nie ustają protesty przeciwko armii, która 1 lutego przejęła władzę mimo zwycięstwa w demokratycznych wyborach Aung San Suu Kyi. Od wojskowego zamachu stanu zginęło już co najmniej 70 protestujących a około 2000 zostało zatrzymanych.

Dwa dni temu CNN opublikowało materiał Roberta Bociaga z Birmy. Polski fotoreporter specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Skupia się na kwestiach ekonomicznych i społecznych związanych ze zmianami kulturowymi, urbanizacją, marginalizacją polityczną, ubóstwem, religią i niszczeniem przyrody. Współpracuje z CNN, Deutsche Welle, The Diplomat.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
„Całe to piękno i krew” - film o Nan Goldin w kinach od 16 czerwca
Po otrzymaniu Złotego Lwa, nominacji do Oscara i ciepłym przyjęciu na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, przejmujący dokument o kultowej fotografce Nan Goldin trafia na ekrany...
16
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Fotograficzna Publikacja Roku – poznaliśmy shortlistę 12 finalistów
Jury Fotograficznej Publikacji Roku wyłoniło listę wyróżnionych książek fotograficznych. Zwycięską publikację poznamy 15 czerwca podczas otwarcia Fotofestiwalu w Łodzi.
1
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Koniec średnioformatowego systemu Hasselblad H
Kiedyś stanowiły marzenie każdego fotografa studyjnego, dziś przechodzą do historii. Hasselblad poinformował, że nie będzie już rozwijał swojego średnioformatowego systemu H.
14