Polski fotoreporter pobity w Mjanmie przez żołnierzy junty

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Marzec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Fotoreporter Robert Bociaga współpracujący m.in. z CNN został zatrzymany i ciężko pobity przez wojsko w Mjanmie.

“Polski fotoreporter Robert Bociaga został zatrzymany 11 marca przez żołnierzy armii Myanmaru w stolicy Szan, Taunggyi. [...] Jego obecne miejsce pobytu i stan zdrowia są nieznane” - piszą lokalne serwisy społecznościowe relacjonujące sytuację w Mjanmie, czyli dawnej Birmie.

Doniesienia te potwierdził na Tweeterze polski dokumentalista Michał Przedlacki: “Potwierdzone - polski fotoreporter Robert Bociaga pobity przez służby junty w Mjanmie, jego stan zdrowia jest określany jako ciężki/krytyczny. Miejsce przetrzymywania nieznane”.

W Mjanmie nie ustają protesty przeciwko armii, która 1 lutego przejęła władzę mimo zwycięstwa w demokratycznych wyborach Aung San Suu Kyi. Od wojskowego zamachu stanu zginęło już co najmniej 70 protestujących a około 2000 zostało zatrzymanych.

Dwa dni temu CNN opublikowało materiał Roberta Bociaga z Birmy. Polski fotoreporter specjalizuje się w tematyce międzynarodowej. Skupia się na kwestiach ekonomicznych i społecznych związanych ze zmianami kulturowymi, urbanizacją, marginalizacją polityczną, ubóstwem, religią i niszczeniem przyrody. Współpracuje z CNN, Deutsche Welle, The Diplomat.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9