Witamy w nowym Fotopolis!

Dzisiaj rano Fotopolis zmieniło oblicze. Po czterech latach nadszedł czas na odświeżenie wyglądu naszego serwisu - zarówno wizualnie jak i od strony układu tematycznego. Zmieniliśmy logo i kolory strony, dodaliśmy nowe rubryki oraz unowocześniliśmy układ działów. Jednocześnie staraliśmy się, żeby nasi stali czytelnicy nie zgubili się w "nowym" Fotopolis.
Oczywiście najbardziej widoczną zmianą są nowe kolory i grafika strony. Chcieliśmy, żeby nasz serwis stał się nowocześniejszy i milszy dla oka. Zwiększyliśmy także rozmiar strony, gdyż prawie 90% naszych czytelników korzysta na swoich komputerach z rozdzielczości przynajmniej 1024 x 768. Dzięki temu możemy zamieszczać większe ilustracje. Nowa grafika ma także lepiej wyróżniać poszczególne części Fotopolis, takie jak na przykład polecane przez nas artykuły czy działy. Do artykułów w najczęściej odwiedzanych działach jak Testy czy W tym miesiącu można się dostać wprost ze strony głównej. W tym drugim wypadku polecane przez nas wystawy i imprezy fotograficzne będzie można znaleźć w panelu W tym miesiącu polecamy (lewa strona). Bardzo popularny dział Porady otrzymał własną zakładkę w górnym menu.


Ze względu na dużą ilość informacji o wystawach, które docierają do naszej redakcji, nie jesteśmy w stanie opisać każdego wydarzenia oddzielnym artykułem. Dlatego w nowym Fotopolis będziemy publikować artykuły tylko o wybranych wystawach i pokazach. Natomiast informacje o wszystkich wydarzeniach, o których zostaliśmy zawiadomieni można znaleźć w W tym miesiącu w dziale Kalendarium.

Fotopolis bardzo się rozrósł przez ostatnie lata. Mamy w bazie danych ponad 4000 artykułów i galerii. Co miesiąc przybywa ponad sto nowych. Aby ułatwić odnalezienie wybranego artykułu, uruchomiliśmy opcję wyszukiwania zaawansowanego. Dodatkowo znalezienie danego artykułu ma ułatwić nowy podział działów. Na przykład poprzednio informacje o obiektywach były w trzech miejscach, w działach: Cyfra, 35 mm i 6 cm. Teraz wszystko o obiektywach, konwerterach i akcesoriach do optyki znajdzie się w dziale Obiektywy. Z kolei informacje o wszystkich aparatach trafiają teraz do działu Aparaty. Uznaliśmy, że tak będzie logiczniej, bo aparaty średnio- i wielkoformatowe są coraz częściej... cyfrowe, a aparatów 35 mm jest, niestety, coraz mniej. Wszelkie informacje o kartach pamięci, drukarkach, lampach błyskowych i innych dodatkach do aparatów, a także o oprogramowaniu do fotografii trafią do nowego działu Akcesoria.

Usprawniona została nawigacja w obrębie samego tekstu artykułu i działów. Pomocą służą dodatkowe linki i przyciski wstecz, do góry i archiwum oraz wyróżniony pasek następny/poprzedni artykuł. Na prośbę naszych czytelników umieściliśmy także przycisk drukuj, który wyświetla wersję artykułu przystosowaną do wydruku.Wielu czytelników prosiło nas o ocenę swoich prac. Postanowiliśmy, że będziemy to robić publicznie. Raz w tygodniu w nowym dziale Ocena zdjęcia dwoje redaktorów Fotopolis: Marta Sinior i Łukasz Kacperczyk będzie wyrażać swoją opinię o wybranym zdjęciu spośród z nadesłanych.

Ale to nie koniec, w ciągu najbliższych tygodni będziemy sukcesywnie uruchamiać kolejne funkcje nowego Fotopolis.

Mamy nadzieję, że nowa wersja Fotopolis.pl przypadnie do gustu naszym czytelnikom. Pierwsze głosy już do nas dotarły:

Czytelnik nr 1:
Witam,
Bardzo ucieszyło mnie, że wprowadzacie nowy wygląd serwisu fotopolis.
Próbka nowego logo, która się ostatnio pokazała, była interesująca
i faktycznie logo jest miłe.
Poza tym w końcu serwis jest przejrzysty.... oprócz czcionek,
które są tragiczne - nic nie widać litery się zlewają i są niewyraźne,
dlaczego?
Bardzo ciężko się czyta teraz artykuły... zmieńcie to proszę,
tym bardziej że zaraz pewnie dostaniecie mnóstwo podobnych listów
od innych czytelników.
Poza tym jak piszę - układ strony jest fajny.


Czytelnik nr 2:
fajna,
zywa,
swieza,
czysta,
i intuicyjna w nawigacji
gratuluje KAWAL ROBOTY!


Czytelnik nr 3:
Wiadomość: Brawo - już na pierwszy rzut oka nowa forma budzi uznanie. Po
próbach jeszcze wieksze. Jest lepiej. Tak trzymać!
Pozdrawiam


Ale są też głosy negatywne:
Czytelnik nr 4:
Wiadomość: Fatalny ten nowy wygląd strony. Ooooooooooooojjjjjjjjjjjjjjjjjj...
Dawny miał w sobie smaczek i nawiązywał jakoś do dziedziny, którą się zajmował.
Nowy jest coś w rodzaju UNI POP.
Te granatowe batony są niestrawne :)
Wyrzucam zaraz ze strony startowej :((


Możemy obiecać, że wszystkie głosy na temat problemów technicznych natychmiast sprawdzamy. Co do oceny estetycznej, cóż... wiele głosów krytycznych zbierała również poprzednia wersja Fotopolis i nowa wersją jest między innymi odpowiedzią na tą krytykę. Prosimy też o cierpliwość, jeżeli jakieś funkcje nowego Fotopolis nie działają tak jak powinny. Ze względu na zmianę działów nie udało nam się przetestować wszystkiego przed ostatecznym uruchomieniem.

Zapraszamy do dyskusji na temat nowego Fotopolis na nasze forum
Komentarze
Polecane artykuły
Olympus OM-D E-M1X - pierwsze wrażenia
24 Sty 2019
Jak pierwszy profesjonalny reporterski korpus Olympusa wypada w praktyce? Z aparatem mieliśmy okazję zapoznać się jeszcze przed oficjalną premierę. Oto nasze pierwsze wnioski.
0
Sony A9 i FE 400 mm f/2.8 GM OSS - jak radzą sobie w wymagającej fotografii sportowej?
21 Sty 2019
Topowy korpus systemu E pretenduje do miana najlepszego reporterskiego aparatu na rynku. Wraz z niezbędnym w fotografii sportowej obiektywem 400 mm f/2.8 tworzy obecnie najlżejszy tego typu pełnoklatkowy zestaw na rynku. Zobaczcie, jak poradził sobie w wymagających warunkach.
2
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0