Nowy system mierzenia ostrości - wynalazek naukowców z Uniwersytetu Stanford

New Scentist poinformował, że naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych. Zainstalowanie płytki z kilkudziesięcioma tysiącami małych soczewek między obiektywem a matrycą umożliwia uzyskiwanie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.
Nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Pata Hanrahana. Zainstalowanie 90 tysięct małych soczewek (każda o średnicy 125 mikrometrów) na płytce między obiektywem a matrycą pozwala nowej konstrukcji na robienie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.

Dużą rolę w całym systemie pełni oprogramowanie, które analizuje obraz z każdej z tysięcy małych soczewek: natężenie i kąt padania światła. Na podstawie tych danych odtwarzany jest obraz ostry na wszystkich planach, który można byłoby zarejestrować zwykłym aparatem cyfrowym przy dobrych warunkach oświetleniowych. Zatem aparat wyostrza obraz już po zrobieniu zdjęcia.

skasować czy wyostrzyć?

Wynalazek zespołu Hanrahana usuwa tradycyjną zależność między parametrami przysłony a głębią ostrości. Z tego powodu nie znajdzie on raczej zastosowania w fotografii artystycznej, komercyjnej ani u zaawansowanych amatorów. Jednak, jak prorokuje New Scientist, będzie to doskonałe rozwiązanie w systemach monitorowania budynków, które muszą przy skąpym świetle rejestrować zarówno obiekty znajdujące się blisko, jak i daleko. Można się także zastanowić nad zastosowaniem wynalazku w fotografii ruchu, a także w aparatach kierowanych do początkującej grupy fotoamatorów, mających kłopoty z ustawieniem ostrości.

Jak zauważył jeden z naszych czytelników, nowy system mierzenia ostrości może być interesujący także dla fotografii artystycznej ze względu na możliwość wyostrzania dowolnych obiektów, znajdujących się w różnych częściach obrazu.

Jednocześnie chcielibyśmy wyjaśnić, że system umożliwia robienie zdjęć o małej głębi ostrości i przepraszamy wszystkich, którzy zrozumieli, że jest inaczej. Zapraszamy także na stronę
Uniwersytetu Stanford, {gdzie można obejrzeć efekty pracy z prototypem]

Podyskutuj o zastosowaniach wynalazku na forum.fotopolis.pl
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7