Nowy system mierzenia ostrości - wynalazek naukowców z Uniwersytetu Stanford

New Scentist poinformował, że naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych. Zainstalowanie płytki z kilkudziesięcioma tysiącami małych soczewek między obiektywem a matrycą umożliwia uzyskiwanie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.
Nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Pata Hanrahana. Zainstalowanie 90 tysięct małych soczewek (każda o średnicy 125 mikrometrów) na płytce między obiektywem a matrycą pozwala nowej konstrukcji na robienie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.

Dużą rolę w całym systemie pełni oprogramowanie, które analizuje obraz z każdej z tysięcy małych soczewek: natężenie i kąt padania światła. Na podstawie tych danych odtwarzany jest obraz ostry na wszystkich planach, który można byłoby zarejestrować zwykłym aparatem cyfrowym przy dobrych warunkach oświetleniowych. Zatem aparat wyostrza obraz już po zrobieniu zdjęcia.

skasować czy wyostrzyć?

Wynalazek zespołu Hanrahana usuwa tradycyjną zależność między parametrami przysłony a głębią ostrości. Z tego powodu nie znajdzie on raczej zastosowania w fotografii artystycznej, komercyjnej ani u zaawansowanych amatorów. Jednak, jak prorokuje New Scientist, będzie to doskonałe rozwiązanie w systemach monitorowania budynków, które muszą przy skąpym świetle rejestrować zarówno obiekty znajdujące się blisko, jak i daleko. Można się także zastanowić nad zastosowaniem wynalazku w fotografii ruchu, a także w aparatach kierowanych do początkującej grupy fotoamatorów, mających kłopoty z ustawieniem ostrości.

Jak zauważył jeden z naszych czytelników, nowy system mierzenia ostrości może być interesujący także dla fotografii artystycznej ze względu na możliwość wyostrzania dowolnych obiektów, znajdujących się w różnych częściach obrazu.

Jednocześnie chcielibyśmy wyjaśnić, że system umożliwia robienie zdjęć o małej głębi ostrości i przepraszamy wszystkich, którzy zrozumieli, że jest inaczej. Zapraszamy także na stronę
Uniwersytetu Stanford, {gdzie można obejrzeć efekty pracy z prototypem]

Podyskutuj o zastosowaniach wynalazku na forum.fotopolis.pl
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0