Nowy system mierzenia ostrości - wynalazek naukowców z Uniwersytetu Stanford

New Scentist poinformował, że naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych. Zainstalowanie płytki z kilkudziesięcioma tysiącami małych soczewek między obiektywem a matrycą umożliwia uzyskiwanie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.
Nowy sposób mierzenia ostrości w aparatach cyfrowych opracował zespół naukowców z Uniwersytetu Stanford pod przewodnictwem Pata Hanrahana. Zainstalowanie 90 tysięct małych soczewek (każda o średnicy 125 mikrometrów) na płytce między obiektywem a matrycą pozwala nowej konstrukcji na robienie zdjęć o dużej głębi ostrości przy najsłabszych warunkach oświetleniowych.

Dużą rolę w całym systemie pełni oprogramowanie, które analizuje obraz z każdej z tysięcy małych soczewek: natężenie i kąt padania światła. Na podstawie tych danych odtwarzany jest obraz ostry na wszystkich planach, który można byłoby zarejestrować zwykłym aparatem cyfrowym przy dobrych warunkach oświetleniowych. Zatem aparat wyostrza obraz już po zrobieniu zdjęcia.

skasować czy wyostrzyć?

Wynalazek zespołu Hanrahana usuwa tradycyjną zależność między parametrami przysłony a głębią ostrości. Z tego powodu nie znajdzie on raczej zastosowania w fotografii artystycznej, komercyjnej ani u zaawansowanych amatorów. Jednak, jak prorokuje New Scientist, będzie to doskonałe rozwiązanie w systemach monitorowania budynków, które muszą przy skąpym świetle rejestrować zarówno obiekty znajdujące się blisko, jak i daleko. Można się także zastanowić nad zastosowaniem wynalazku w fotografii ruchu, a także w aparatach kierowanych do początkującej grupy fotoamatorów, mających kłopoty z ustawieniem ostrości.

Jak zauważył jeden z naszych czytelników, nowy system mierzenia ostrości może być interesujący także dla fotografii artystycznej ze względu na możliwość wyostrzania dowolnych obiektów, znajdujących się w różnych częściach obrazu.

Jednocześnie chcielibyśmy wyjaśnić, że system umożliwia robienie zdjęć o małej głębi ostrości i przepraszamy wszystkich, którzy zrozumieli, że jest inaczej. Zapraszamy także na stronę
Uniwersytetu Stanford, {gdzie można obejrzeć efekty pracy z prototypem]

Podyskutuj o zastosowaniach wynalazku na forum.fotopolis.pl
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0