Nasze forum ma już 6 miesięcy!

Dokładnie 6 miesięcy temu, 25 stycznia 2005 uruchomiliśmy internetowe forum czytelników Fotopolis.pl. Przez te pół roku zarejestrowało się prawie 1000 osób, które napisały około 6000 postów.
Redakcja Fotopolis.pl bardzo długo zwlekała z uruchomieniem forum dyskusyjnego. Wychodzilismy z założenia, że w Internecie jest już wystarczająco dużo miejsc, gdzie można podyskutować o fotografii. Jednak okazało się, że uczestnicząc w różnych forach fotograficznych, a także w grupach newsowych, zawsze coś nam przeszkadzało. W większości wypadków był to panujący bałagan oraz niski poziom dyskusji. Podobne sygnały dostawaliśmy od naszych współracowników: firm fotograficznych i fotografów. Decydujący głos mieli jednak nasi czytelnicy, którzy chcieli mieć miejsce, gdzie mogą w spokoju, nie narażając się na docinki czy głupie odpowiedzi porozmawiać o fotografii czy zadać pytanie. Również my, redakcja Fotopolis.pl chcieliśmy mieć możliwość bliższego kontaktu z naszymi czytelnikami. Dlatego w czwartym roku istnienia serwisu postanowiśmy uruchomić forum dyskusyjne.

Od początku postanowiliśmy podzielić nasze forum na działy - pokoje. Dzięki temu forumowicze zainteresowani tylko konkretną dziedziną fotografii nie będą musieli przedzierać się przez setki postów na inne tematy. Rozwiązanie nie było nowe, ale o dziwo bardzo mało popularne na polskich forach dyskusyjnych. Z sygnałów od forumowiczów wiemy, że się sprawdziło. Choć oczywiście były też głosy krytyczne, które wieściły, że "wszyscy rozejdą się do swoich pokoików, gdzie nic nie będzie się działo". Dodatkową zaletą pokoi było to, że w mniejszym gronie łatwiej o rzeczową dyskusję, a wszelkie wybryki są gaszone przez samych forumowiczów. Jak zwykle Fotopolis.pl posłużył za wzór i nasze rozwiązanie skopiowały także inne, już istniejące fora dyskusyjne.Oczywiście nasi czytelnicy z miejsca zgłosili do zaproponowanego układu kolejne pokoje. Ponieważ forum powstało dla czytelników, postanowiliśmy przychylić się do tych próśb. Jednak aby uniknąć martwych pokoi, ustaliliśmy, że zakładamy nowy pokój gdy zbierze się określona liczba forumowiczów zainteresowana dyskusją w nowym pokoju. Tak powstały między innymi pokoje o aparatach dalmierzowych i średnioformatowych. W tej chwili na przykład forumowicze w ankiecie mogą zdecydować czy chca mieć możliwość edycji własnych postów na forum. Każdy zarejestrowany użytkownik forum, może zagłosować klikając tutaj.

Najaktywniejszym pokojem na forum z pewnością jest pokój KonicaMinolta. Bardzo nam miło, że tam właśnie zawiązał się klub użytkowników aparatów KonicaMinolta, który uzyskał oficjalne wsparcie polskiego oddziału tego producenta. Mamy nadzieje, że jest w tym zasługa Fotopolis.pl. Mimo że klubowicze założyli własne forum, to wielu z nich nadal jest częstymi gośćmi na forum.fotopolis.pl.

Kolejnym naszym założeniem było umożliwienie kontaktu i dyskusji redakcji z czytelnikami. Temu służy przede wszystkim dział O Fotopolis, w którym można skomentować artykuły pojawiające się na stronach Fotopolis.pl, a także zadać pytania redaktorom serwisu. Szczególnie ciekawe są komentarze dotyczące Zdjęć Tygodnia prezentowanych na stronach Fotopolis.pl.

Jesteśmy pewni, że wysoki poziom dyskusji na forum jest zasługą czytelników Fotopolis.pl, z których zawsze mogliśmy być dumni. W pół roku po uruchomieniu forum mamy prawie 1000 zarejestrowanych użytkowników. Można dyskutować czy jest to mało czy dużo. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nasze strony odwiedza ponad 100 000 osób miesięcznie, to może wydawać się mało. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że jesteśmy jednym w młodszych forów dyskusyjnych w polskim Internecie. Należy także wziąć pod uwagę, że na naszym forum nie ma galerii, w których czytelnicy mogą prezentować swoje zdjęcia, co zawsze podwyższa frekwencję na forum. Nie wykonujemy także innych zabiegów podbijających oglądalność. Z tej perspektywy 1000 osób w 6 miesięcy i prawie 6000 wiadomości na forum to bardzo dobry wynik.

Jednak nam nie chodzi o ilość, ale o jakość uczestników naszego forum, a z tej ostatniej jesteśmy bardzo zadowoleni. I dlatego z czystym sumieniem każdego czytelnika zapraszamy do dyskusji na forum.fotopolis.pl.
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4