Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Mimo że tryby filmowe 4K stały się już standardem, nadal większość urządzeń konsumenckich pozwala nam w tym wypadku rejestrować materiał z prędkością tylko 30 kl./s. Zmienić to mają nowe matryce OmniVision.

Choć zapis 4K oferuje już większość urządzeń na rynku, a możliwość ta zawsze mocno akcentowana jest podczas premier nowego sprzętu, nasze pole manewru ogranicza klatkaż, który przy tej rozdzielczości zazwyczaj ogranicza się do 30 kl./s. Zapis 4K 60 kl./s oferują na razie tylko profesjonalne kamery i lustrzanki (Canon EOS-1D X Mark II), ale już niedługo ma się to zmienić. A to za sprawą nowej matrycy OmniVision OV12895, która znaleźć ma zastosowanie m.in. w dronach, kamerkach sportowych i kamerach sferycznych.

Nowa 12-milionowa matryca CMOS o wielkości 1/2,3 cala, z pojedynczymi pikselami o wielkości 1,55 mikrona, oprócz wspomnianego zapisu 4K 60 kl./s pozwalać ma także na rejestrację materiału w jakości Full HD z prędkością 240 kl./s, czym z pewnością podbije serca miłośników zwolnionego tempa.

Od wcześniejszych konstrukcji, ma też lepiej radzić sobie w warunkach słabego oświetlenia, a także pozwalać na 12-bitowy zapis RAW przy prędkości 30 kl./s, co zapewni większą swobodę na etapie postprodukcji.

Obecnie sensor wchodzi w fazę testów i powinien być dostępny na rynku w pierwszym kwartale 2017 roku. Pierwszych urządzeń, które będą go wykorzystywać możemy więc spodziewać się pod koniec przyszłego roku. Lepiej późno, niż wcale.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ovt.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13