Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Mimo że tryby filmowe 4K stały się już standardem, nadal większość urządzeń konsumenckich pozwala nam w tym wypadku rejestrować materiał z prędkością tylko 30 kl./s. Zmienić to mają nowe matryce OmniVision.

Choć zapis 4K oferuje już większość urządzeń na rynku, a możliwość ta zawsze mocno akcentowana jest podczas premier nowego sprzętu, nasze pole manewru ogranicza klatkaż, który przy tej rozdzielczości zazwyczaj ogranicza się do 30 kl./s. Zapis 4K 60 kl./s oferują na razie tylko profesjonalne kamery i lustrzanki (Canon EOS-1D X Mark II), ale już niedługo ma się to zmienić. A to za sprawą nowej matrycy OmniVision OV12895, która znaleźć ma zastosowanie m.in. w dronach, kamerkach sportowych i kamerach sferycznych.

Nowa 12-milionowa matryca CMOS o wielkości 1/2,3 cala, z pojedynczymi pikselami o wielkości 1,55 mikrona, oprócz wspomnianego zapisu 4K 60 kl./s pozwalać ma także na rejestrację materiału w jakości Full HD z prędkością 240 kl./s, czym z pewnością podbije serca miłośników zwolnionego tempa.

Od wcześniejszych konstrukcji, ma też lepiej radzić sobie w warunkach słabego oświetlenia, a także pozwalać na 12-bitowy zapis RAW przy prędkości 30 kl./s, co zapewni większą swobodę na etapie postprodukcji.

Obecnie sensor wchodzi w fazę testów i powinien być dostępny na rynku w pierwszym kwartale 2017 roku. Pierwszych urządzeń, które będą go wykorzystywać możemy więc spodziewać się pod koniec przyszłego roku. Lepiej późno, niż wcale.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ovt.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18