Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Zapis 4K 60 kl./s już niedługo zawita do dronów i kamer sportowych

Mimo że tryby filmowe 4K stały się już standardem, nadal większość urządzeń konsumenckich pozwala nam w tym wypadku rejestrować materiał z prędkością tylko 30 kl./s. Zmienić to mają nowe matryce OmniVision.

Choć zapis 4K oferuje już większość urządzeń na rynku, a możliwość ta zawsze mocno akcentowana jest podczas premier nowego sprzętu, nasze pole manewru ogranicza klatkaż, który przy tej rozdzielczości zazwyczaj ogranicza się do 30 kl./s. Zapis 4K 60 kl./s oferują na razie tylko profesjonalne kamery i lustrzanki (Canon EOS-1D X Mark II), ale już niedługo ma się to zmienić. A to za sprawą nowej matrycy OmniVision OV12895, która znaleźć ma zastosowanie m.in. w dronach, kamerkach sportowych i kamerach sferycznych.

Nowa 12-milionowa matryca CMOS o wielkości 1/2,3 cala, z pojedynczymi pikselami o wielkości 1,55 mikrona, oprócz wspomnianego zapisu 4K 60 kl./s pozwalać ma także na rejestrację materiału w jakości Full HD z prędkością 240 kl./s, czym z pewnością podbije serca miłośników zwolnionego tempa.

Od wcześniejszych konstrukcji, ma też lepiej radzić sobie w warunkach słabego oświetlenia, a także pozwalać na 12-bitowy zapis RAW przy prędkości 30 kl./s, co zapewni większą swobodę na etapie postprodukcji.

Obecnie sensor wchodzi w fazę testów i powinien być dostępny na rynku w pierwszym kwartale 2017 roku. Pierwszych urządzeń, które będą go wykorzystywać możemy więc spodziewać się pod koniec przyszłego roku. Lepiej późno, niż wcale.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem ovt.com.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4