12 nagród DIMA dla produktów HP

Jak co roku, podczas targów PMA członkowie stowarzyszenia DIMA wybierają najlepsze produkty w kilkunastu kategoriach. Po raz pierwszy w historii jeden producent otrzymał aż 12 nagród - cztery dla aparatów i osiem dla drukarek. Mowa o amerykańskim koncernie Hewlett-Packard.
Jak co roku, podczas targów PMA członkowie stowarzyszenia DIMA wybierają najlepsze produkty w kilkunastu kategoriach. Po raz pierwszy w historii jeden producent otrzymał aż 12 nagród - cztery dla aparatów i osiem dla drukarek. Mowa o amerykańskim koncernie Hewlett-Packard.W tym roku mieliśmy okazję by przyjrzeć się jak wygląda przyznawanie nagród DIWA. Na początek zgłoszonym do konkursu produktom przypisywane są losowo kody. Następnie wszystkich kandydatów w danej kategorii poddaje się identycznym testom - aparatami fotografuje się jedną i tą samą scenkę w identycznym oświetleniu, a na drukarkach drukowany jest ten sam plik graficzny. Potem członkowie jury porównują wyniki - oczywiście nie znają wtedy marki i modelu - i wybierają zwycięzcę.

Kategorii jest bardzo dużo gdyż wśród urządzeń amatorskich dzielone są według progów cenowych (co US $100), a wśród sprzętu profesjonalnego na stopień zaawansowania (np. maksymalna szerokość zadruku). Zwycięzcy w każdej kategorii, a także trzy inne najwyżej zakwalifikowane "prace" pokazywane są na specjalnej ekspozycji, tak by każdy odwiedzający targi mógł wyrobić sobie własne zdanie. Trzeba przyznać, że produkty HP były w większości wypadków bezkonkurencyjne. Wypada złożyć gratulacje.

Poniżej prezentujemy informację prasową dumnego zwycięzcy.

Produkty HP do fotografii cyfrowej zbierają najwyższe nagrody na targach PMA 2005

Warszawa, 7 marca 2005 - HP poinformował, że jego produkty do fotografii cyfrowej zdobyły najwięcej - bo aż 12 - głównych nagród w organizowanym przez DIMA (Digital Imaging Marketing Association) konkursie aparatów cyfrowych i drukarek Camera and Printer Shoot?Out.

Konkurs odbył się w trakcie wystawy zorganizowanej przez Photo Marketing Association (PMA) w Orlando na Florydzie w lutym. Szeroka gama produktów do fotografii cyfrowej została poddana testom na odwzorowanie realiów, sprawdzającym maksymalne możliwości urządzeń. Rezultaty oceniła grupa ekspertów.

Cztery różne aparaty cyfrowe HP zdobyły nagrody w kategoriach cenowych od 100 do 499 USD. Innowacyjne drukarki do druku zdjęć, specjalne papiery oraz tusz HP zdobyły kolejnych osiem nagród.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zdobytych nagród. Potwierdzają uznanie dla naszych ciągłych wysiłków w dziedzinie fotografii cyfrowej" - powiedział Vyomesh Joshi, wiceprezes działu przetwarzania obrazu i komputerowych systemów osobistych HP. "Naszym celem jest dostarczanie najlepszych w swojej klasie produktów i rozwiązań, pozwalających każdemu fotografowi - zarówno początkującemu jak i zaawansowanemu - łatwo i za przystępną cenę wykonywać, udostępniać i drukować zdjęcia wysokiej jakości. Niniejsze nagrody świadczą o tym, że się to nam udaje".

Cztery aparaty cyfrowe HP Photosmart zwyciężyły w konkursie DIMA Digital Camera Shoot?Out 2005. Uczestnicy zgłaszali do niego odbitki, wykonane z udziałem żywych modeli, w znajdujących się na terenie wystawy studiach, które zostały odpowiednio przystosowane, aby imitować typowe warunki, w jakich robione są zdjęcia cyfrowe.

Takie środowisko pracy pozwala określić maksymalne osiągi aparatów cyfrowych podczas normalnej eksploatacji. Eksperci ocenili wyniki na podstawie takich kryteriów, jak ogólna jakość zdjęcia cyfrowego oraz wierność kolorów, które porównywali do kolorów ubrań modeli. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zdobyły następujące aparaty cyfrowe HP:
 • aparat cyfrowy HP Photosmart M22 (kategoria cenowa od 100 do 199 USD)
 • aparat cyfrowy HP Photosmart R707 (kategoria cenowa od 200 do 299 USD)
 • aparat cyfrowy HP Photosmart R717 (kategoria cenowa od 300 do 399 USD)
 • aparat cyfrowy HP Photosmart 945 (kategoria cenowa od 400 do 499 USD)
W konkursie DIMA Digital Printer Shoot-Out 2005 w swoich kategoriach zwyciężyło również kilka drukarek, papier fotograficzny i atrament HP.

Zgłaszane fotografie były drukowane z wstępnie przygotowanych plików źródłowych. Uczestnicy musieli dostarczyć wraz z nimi szczegółowe informacje dotyczące użytej drukarki, papieru i tuszu oraz czasu wykonania odbitki.Eksperci dokonywali oceny w oparciu o takie kryteria, jak ogólna jakość wydruku oraz wierność kolorów w porównaniu z wydrukiem wzorcowym. Wśród zwycięskich drukarek, papieru fotograficznego i tuszy HP znalazły się:
 • drukarka HP Designjet 130 (kategoria drukarek o szerokości druku od 45 do 90 cm),
 • drukarka fotograficzna HP Photosmart 8750 Professional Photo Printer (kategoria drukarek o szerokości druku od 23 do 43 cm),
 • drukarka fotograficzna HP Photosmart 8450 Photo Printer (kategoria drukarek o szerokości druku do 22 cm i cenie od 200 USD wzwyż oraz kategoria drukarek o wielkości druku 10 x 15 cm),
 • drukarka fotograficzna HP Photosmart 8150 Photo Printer (kategoria drukarek o szerokości druku do 22 cm i cenie od 100 do 199 USD),
 • drukarka fotograficzna HP Photosmart 7450 Photo Printer (kategoria drukarek o szerokości druku do 22 cm i cenie do 99 USD),
 • papier do druku zdjęć HP Premium Plus Photo & Proofing Gloss (kategoria nośników o szerokości 61 cm i większej),
 • wkład trójkolorowy HP 97 do drukarek atramentowych z tuszami Vivera (kategoria drukarek o szerokości druku poniżej 50 cm).
Vyomesh Joshi otrzymał od organizacji International Imaging Industry Association (I3A) coroczną nagrodę lidera - Leadership Award . Jest ona przyznawana postaciom międzynarodowej społeczności zajmującej się technikami przetwarzania obrazu, które mają wyjątkowe cechy nowoczesnego przywódcy.

"Nagroda potwierdza innowacyjne talenty Vyomesha Joshi, który wpłynął na zmianę rynku rozwiązań do cyfrowego przetwarzania obrazu zarówno w zastosowaniach profesjonalnych jak i amatorskich" - powiedziała Lisa Walker, prezes organizacji International Imaging Industry Association. "Od początku swojej pracy (najpierw w dziale badawczo?rozwojowym, a potem jako twórca strategii HP w dziedzinie cyfrowego przetwarzania obrazów) inicjował działania wpływające na rozwój technologii HP w dziedzinach druku atramentowego, laserowego oraz LEP (liquid electro?photography). Wprowadzał innowacje w nowych dziedzinach związane z urządzeniami, infrastrukturą i usługami służącymi cyfrowemu przetwarzaniu obrazów".
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0