Inauguracyjne nagrody Digital Imaging Websites Association (DIWA)

0
Michał Sułkiewicz
5 Luty 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Organizacja DIWA (Digital Imaging Websites Association), do której należy także Fotopolis, ogłosiła dziś przyznanie trzech nagród dla aparatów cyfrowych. Są to pierwsze wyróżnienia, które przyznała ta niedawno powstała organizacja.
Od listopada ubiegłego roku eksperci z magazynów internetowych poświęconych fotografii, które są członkami DIWA testowali sprzęt zgodnie z wyjątkowo rygorystycznymi procedurami i obiektywnymi kryteriami, które legły u podstaw organizacji. W ten sposób wyłonione zostały dwa zwycięskie aparaty: Olympus E-1 i Casio QV-R40. Drugiemu z wymienionych aparatów przyznano srebrny medal DIWA w kategorii Amatorski Cyfrowy Aparat Kompaktowy, zaś Olympus E-1 otrzymał Złoty Medal w kategorii Cyfrowy Aparat Systemowy.Należy dodać, że DIWA zadecydowała przyznać specjalną nagrodę - Złoty Medal za Innowacyjność firmie Olympus jako wyraz uznania za wprowadzenie standardu 4/3, na którym oparty jest Olympus E-System.

Olympus E-1 - Złoty Medal kategoria Cyfrowy Aparat Systemowy
Różnym egzemplarzom aparatu Olympus E-1, testowanym przez wielu członków DIWA przyznane zostały bardzo wysokie noty. Znajdujący się w niższym przedziale cenowym na rynku profesjonalnych lustrzanek cyfrowych, Olympus E-1 znalazł wśród członków DIWA uznanie za solidną wodoodporną konstrukcję, nowoczesny design, które idą w parze z kompaktowymi wymiarami i lekką wagą. Optyczne możliwości obiektywu 14-54 mm f/2.8-3.5 uznano za wysoki standard oraz pozytywnie oceniono filozofię standardu 4/3. Doskonała ergonomia, kontrola, obsługa, szybkie działanie podzespołów elektronicnzych aparatu tworzą obraz udanej, przemyślanej konstrukcji. Należy dodać, że nie wykryto żadnych poważnych usterek.

Olympus E-1

Zarządzający procesem testów w DIWA, Kai Thon, podsumował: Mimo kompaktowych rozmiarów i lekkiej wagi, E-1 może sprostać wymaganiom profesjonalistów, którzy oczekują mocnych aparatów, dobrze sprawdzających się w trudnych warunkach pogodowych oraz wysokiej jakości. Wyznacznikiem tej ostatniej jest pełnoklatkowy transfer 5-megapiselowego sensora CCD. Wyposażony w wysokiej klasy optykę, E-1 jest wystarczająco dobrze wyposażony, żeby tworzyć cyfrowe zdjęcia w jakości spełniającej oczekiwania profesjonalistów. Wraz z E-1 Olympus stworzył solidny fundament dla dalszego rozwoju tego unikalnego standardu.

Olympus System E-1 - Złoty Medal za Innowacyjność
Olympus otrzymał także od DIWA Złoty Medal za Innowacyjność. Olympus, wprowadzając nowy, alternatywny dla dotychczasowych standardów 35 mm system, pokazał użytkownikom lustrzanek prawdziwą wizję i dużą determinację. Olympusowi udało się jednocześnie skupić pewną ilość kluczowych innowacji, od kompaktowych wymiarów i lekkiej wagi, szybkich, przystosowanych do cyfry obiektywów, poprzez telecentryczną konstrukcję obiektywów zoptymalizowanych do cyfrowych standardów, po ustawienia manualne, kontrolę autofokusa oraz rozmiar i ultradźwiękowy system ochrony sensora przed zabrudzeniami.

E-System

Wprowadzenie E-Systemu przez Olympusa było krokiem odważnym, ale także niezwykle inteligentnym. Dzięki rozwijaniu nowej, cyfrowej technologii, do której nie były przystosowane analogowe standardy 35 mm, Olympus miał możliwość wprowadzić nowy system ? i doskonale wykorzystał tę szansę. - podkreśla Kai Thon, dodając: Olympus E-System oparty na standardzie sensora 4/3, pozwala na tworzenie mniejszego i lżejszego korpusu oraz obiektywów, bez konieczności rezygnowania z szybkości działania czy możliwości technicznych. Te zalety sprawiają, że dosłownie spełniły się marzenia wielu profesjonalnych fotografików!

Casio QV-R40 - Srebrny Medal kategoria Amatorski Cyfrowy Aparat Kompaktowy
Natomiast Casio QV-R40, nagrodzony Srebrnym Medalem w kategorii Amatorski Cyfrowy Aparat Kompaktowy jest niewielkich rozmiarów, szybko działającym 4-megapikselowym aparatem cyfrowym, o łatwej obsłudze i przystępnej dla każdego cenie. Różne egzemplarze tego produktu były testowane niezależnie przez członków DIWA. Konfrontacja wyników testów pokazała, że aparat zasługuje na Srebrny Medal DIWA w swojej kategorii.

Kai Thon, Test Manager DIWA, zauważył: Wraz z aparatem Casio QV-R40, został wprowadzony nowy standard dla przyjaznych użytkownikowi cyfrowych kompaktów. Przykładem może służyć chociażby wprowadzenie dużych, wygodnych przycisków record i play. Jest to mała innowacja, ale wielce ułatwia obsługę amatorom, co zostało przez nas docenione. Z drugiej strony aparat posiada aż 4-megapikselową matrycę, trzykrotny zoom oraz dużą ilość inteligentnych rozwiązań. Casio QV-R40 jest więc rzadką kombinacją zaawansowanej techniki i przystępnej ceny!

Casio QV-R40

Podsumowując pierwsze w historii działalności DIWA nagrody, Ian Burley, dyrektor organizacji komentuje: Kilka lat temu Kai Thon, obecnie Test Manager DIWA, swoim pomysłem dał podstawy inicjatywie, która później przerodziła się w organizację DIWA. Zanim jednak to nastąpiło, w ciągu ostatniego roku nad projektem pracowało kilkanaście osób. To im zawdzięczamy powstanie organizacji DIWA i nasze pierwsze wyróżnienia.

Idea DIWA narodziła się w Europie, ale od samego początku jej twórcy zakładali, że przyszli członkowie będą pochodzić z całego świata. DIWA skupia talent i doświadczenie niezależnych dziennikarzy pracujących dla internetowych magazynów poświęconych zagadnieniom cyfrowego obrazowania. Wszystko po to, żeby wyznaczać standardy jakości produktów obrazowania cyfrowego, z których najlepsze nagradzane są dzięki ocenie w profesjonalnych, obiektywnych testach.

Ian Burley dodaje: Dzisiejsze przyznanie trzech pierwszych nagród to dopiero początek. Mam nadzieję, że nasze atuty: możliwość dostarczania aktualnych informacji i obiektywnej, wiarygodnej oceny pomoże w ciągu następnych miesięcy wyłonić najlepsze z oferowanych na rynku produktów. Prawdziwa kulminacja nastąpi jednak, kiedy przyznany zostanie Platynowy Medal DIWA - nagroda przyznawana raz w roku dla "Najlepszego z Najlepszych".

Czytaj także...
Test lustrzanki Olympus E-1 czytaj...
Casio QV-R40 - mały i szybki czytaj...
Nagrody DIWA czytaj...
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Jeśli uważacie, że po komercjalizacji Instagram zatracił swoją tożsamość, prawdopodobnie nie jesteście w błędzie. Zauważają to też chyba sami twórcy, którzy podejmują...
0
3
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Działanie filmu może wydawać się proste, ale jego produkcja to znacznie bardziej skomplikowany proces niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie jak powstają najbardziej...
25
2
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu...
Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w...
21
0