Targi Film Video Foto 2003 - podsumowanie

0
Tomasz Gutkowski
12 Listopad 2003
Artykuł na: 6-9 minut
Zakończyły się największe krajowe targi sprzętu fotograficznego i filmowego Film Video Foto 2003 w Łodzi. Przez 3 dni w dwóch halach swoje produkty prezentowało 130 firm z całej Polski i kilku krajów europejskich. Sukcesem organizatorów była bardzo silna obsada imprezy.
Zakończyły się największe w Polsce targi sprzętu fotograficznego i filmowego FVF 2003 w Łodzi. Przez 3 dni w dwóch halach swoje produkty prezentowało 130 firm z całej Polski i kilku krajów europejskich. Największy sukces organizatorów to przyciągnięcie wszystkich ważnych reprezentantów rynku.Relacja bezpośrednia z Łodzi, komentarze, plan Targów, zdjęcia i wszelkie ważne informacje na temat imprezy znajdują się na stronie specjalnej Fotopolis Ekstra na Targi FVF 2003.

Po raz drugi Fotopolis, jako patron medialny, brało aktywny udział w promowaniu łódzkiej imprezy targowej. I po raz kolejny z przyjemnością donosimy, że MTŁ rośnie w siłę i aktualnie odgrywa pierwszoplanową rolę na mapie spotkań targowych branży fotograficznej. Świadczy o tym po pierwsze lista wystawców, których w tym roku przyjechało aż 130, a po drugie liczba gości, których szacuje się na 10 tysięcy. Tendencja wzrostowa jest faktem i bardzo nas to cieszy.

Aby nie być bezkrytycznymi wytkniemy na początek niedociągnięcia. Targi odbywały się w tym roku w dwóch halach oddalonych od siebie o 200 metrów. Niby niedaleko, ale wystarczyło by niektórzy goście mieli problem z dotarciem do obu części ekspozycji. Przydało by się lepsze oznakowanie terenu lub... nowa, lepiej usytuowana hala trzymająca standard budynku Expo (czyli Hali 1). Hala 2 skupiła najważniejszych producentów branży fotograficznej, którzy w większości zdecydowali się na obszerną zabudowę prezentującą całość dorobku. Szkoda gdyby ktoś tego nie zobaczył przez braki informacyjne.Znacznie więcej było zalet. Najważniejsza to ta, że Targi FVF zostały docenione przez dużych producentów. Swoje okazałe stoisko miała firma Euro-Color, przedstawiciel Olympusa, na którym prezentowano kompletną linię sprzętu cyfrowego i analogowego. Gwiazdą był tu oczywiście Olympus E-1 uhonorowany Medalem Targów. Poza pierwszą systemową lustrzanką świata zobaczyliśmy wszystkie E-akcesoria i E-obiektywy. Z nowości warto wymienić też aparaty CAMEDIA C-5000, drukarkę P-440 czy limitowany [mju:] - Ferrari.

Także Canon zdecydował się po raz pierwszy na uczestnictwo w imprezie targowej co na pewno ucieszyło wszystkich użytkowników chcących z bliska obejrzeć i porównać produkty tej firmy. Na kolorowym stoisku w Hali 2 pokazano najnowsze aparaty, drukarki, skanery, urządzenia wielofunkcyjne a nawet ploter wielkoformatowy. Starania ekipy z Canona zostały docenione przez jury przyznaniem medalu dla drukarki fotograficznej Bubble Jet i965. Ponadto wyróżniono skaner 9900F. Serdeczne gratulacje.

Jak zwykle bardzo okazałe stoisko wystawił Kodak Polska. Najważniejszy produkt tej firmy to oczywiście Kodak DCS Pro 14n, a w Łodzi można było zapoznać efektami współpracy aparatu i drukarki termosublimacyjnej Kodak Professional 8500 Photo Printer. Mieliśmy też pierwszą okazję do obejrzenia kompaktów amatorskich oraz stacji dokująco-drukujących. Najciekawsze modele to EasyShare DX6340, DX6440, DX6490 oraz LS633 wyposażony po raz pierwszy w wyświetlacz OLED.

Bardzo dużą popularnością cieszyła się ekspozycja Minolty. Hitem był obiektyw z nowej serii SSM o ogniskowej 70-200mm. Przedstawiciel producenta prezentował wszystkie najnowsze propozycje czyli DiMAGE A1, DiMAGE Z1, lampy błyskowe oraz skaner filmowy DiMAGE Elite 5400, który zdobył Medal Targów.

Sony Cyber-shot DCS-F828


Ofertę pozostałych gigantów rynku mogliśmy podziwiać na stoiskach dystrybutorów i przedstawicieli lokalnych. Nikon Polska niestety nie zdążył przygotować własnej ekspozycji (biuro firmy rozpoczęło pracę na kilka dni przed targami), ale przedstawiciele firmy byli w Łodzi i na pewno rozważą udział w przyszłej edycji. Produkty Nikona, tak jak w latach ubiegłych, znalazły się na stoisku firmy Camera (Europa Foto). W tym samym miejscu pokazywano najnowsze produkty Sony. Najważniejszym był oczywiście topowy DSC-F828, który mogliśmy porównać z ciągle bardzo popularnym DSC-F717. Na sklepową premierę najnowszego aparatu Sony będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać - na pewno warto.

Niestety z pewnych względów w Łodzi nie było oddzielnego stoiska Fujifilm Polska. Szkoda, bo firma ta ma rosnącą rzeszę sympatyków doceniających nowatorskie rozwiązania japońskiego producenta. Na szczęście wszystkie produkty Fuji były do obejrzenia i sprawdzenia (Rudimex, Dominik). Do Polski nie trafił jeszcze FinePix S7000, ale cała reszta nowości już jest (w tym S5000 oraz F700).

Na wysokości zadania stanął przedstawiciel Pentaxa w Polsce, Apollo Electronics pokazując także kompletną linię produktową. Najważniejsza nowość to oczywiście lustrzanka Pentax *ist D, a także jej analogowy odpowiednik Pentax *ist. W eleganckich gablotach znalazło się też miejsce na wszystkie kompakty, o których piszą obecnie magazyny fachowe, a my informowaliśmy w przeciągu ostatnich paru miesięcy (Optio 555, 455, 33L i inne).

Segment profesjonalny reprezentowany był przez firmy znane, takie jak Dicam, dystrybutor produktów Hasselblad (z najnowszym Hasselblad H1) oraz takie, które miały w Łodzi swój debiut. Olbrycht Trade znamy dobrze, ale od niedawna firma ta jest przedstawicielem marki Mamiya w Polsce. Na stoisku firmowym zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze modele z Mamiya 645 AFD na czele. Olbrycht przygotował na Targi specjalną ofertę cenową, która będzie aktualna jeszcze przez parę tygodni.

Leaf Valeo 22 z aparatem Mamiya 645 AFD


Po raz pierwszy w Łodzi wystawił się sklep JiM, który od niedawna sprowadza do Polski przystawki cyfrowe Leaf. Największą atrakcją tego stoiska była najnowsza przystawka Leaf Valeo 22 o rekordowej rozdzielczości 22 Megapikseli.

Tradycyjnie ofertę dla profesjonalistów uzupełniały takie akcesoria jak tła, agregaty, lampy studyjne (Elfo, Multiblitz, Sun - Pack), statywy (Foto-7) oraz rozwiązania do fotografii studyjnej. Tu na uznanie zasługuje znakomicie przygotowana ekspozycja Faxon Professional (najnowsza drukarka termosublimacyjna Mitsubishi Electric 3020 DE oraz studio paszportowe DIS 900). Produkty o podobnych zastosowaniach pokazywał dystrybutor Hi-Ti, firma Rudimex.

Trudno wymienić wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów. Ogólne wrażenie jest takie, że wszyscy bez wyjątku chcieli pokazać się z jak najlepszej strony i przygotowali na Targi kompletną ofertę. Właściwie jedynym rozczarowaniem był brak Nikona D2H, ale w ostatnim momencie okazało się, że zapowiedzi polskiej premiery były nieco przedwczesne. Bardzo wiele innych aparatów mogliśmy podziwiać po raz pierwszy w Polsce i jest to wystarczający dowód na to, że FVF 2003 był imprezą udaną.

Ma być jeszcze lepiej bo organizatorzy przymierzają się do poważnych zmian. Otóż kolejna, VII edycja targów odbędzie się już za pół roku i będzie to jej stały termin. Zmiana związana jest przede wszystkim z terminarzem światowym targów fotograficznych. Jesienna Photokina oraz zimowy PMA to czas kiedy wszyscy producenci pokazują coś nowego. Do końca marca oczekiwane nowości powinny już trafić do Polski.

Okazałe stoisko K-Consult


Drugi powód związany jest z pozycją Międzynarodowych Targów Łódzkich na polskim rynku targowym. Powszechna opinia jest taka trzy imprezy tego typu to za dużo i powinna ostać się jedna, ale mocna. FVF aspirują do takiej roli z powodzeniem notując rekordową frekwencję zarówno po stronie wystawców jak i odwiedzających. Przesunięcie Targów na wiosnę ma, jak się wydaje, rozstrzygnąć sprawę ostatecznie. Jeśli u organizatorów nie osłabnie zapał to możemy być pewni sukcesu.

Wszystkie informacje na temat VI edycji FVF 2003 można znaleźć na naszej specjalnej stronie poświęconej temu wydarzeniu. Zawiera ona szczegółowe informacje o wystawcach i ich ofercie, plan imprezy (wykłady, prelekcje, pokazy, warsztaty, wystawy) oraz relacje zdjęciowe z hal targowych. więcej...

Kolejna, VII edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Video i Kinowego, FILM VIDEO FOTO 2003 odbędzie się w Łodzi w dniach 26 - 28.03.2004. Zapraszamy!
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Jeśli uważacie, że po komercjalizacji Instagram zatracił swoją tożsamość, prawdopodobnie nie jesteście w błędzie. Zauważają to też chyba sami twórcy, którzy podejmują...
9
4
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Działanie filmu może wydawać się proste, ale jego produkcja to znacznie bardziej skomplikowany proces niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie jak powstają najbardziej...
78
2
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu...
Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w...
21
0