LBCAST - nowa matryca Nikona

Autor: Michał Sułkiewicz

22 Lipiec 2003
Artykuł na: 4-5 minut
Razem z dzisiejszą premierą nowej lustrzanki D2H Nikon zaprezentował nową generację matrycy światłoczułej. Nowa technologia ma zapewnić większą szybkość reakcji redukując jednocześnie zużycie energii oraz minimalizując zjawisko ziarna cyfrowego.

Razem z premierą nowej lustrzanki D2H Nikon zaprezentował nową generację matrycy światłoczułej - LBCAST. Nowa konstrukcja o nazwie JFET ma zapewnić większą szybkość reakcji elementów światłoczułych redukując jednocześnie zużycie energii oraz minimalizując zjawisko ziarna cyfrowego.

Jak podaje serwis internetowy DPreview za japońską gazetą The Nihon Keizai Shimbun, technologia użyta w matrycy przypomina konstrukcję matryc CMOS. Jednak struktura matrycy LBCAST jest prostsza i dzięki temu Nikon może uzyskać krótsze czasy transferu obrazu z matrycy do aparatu. Każdy czujnik (piksel) w matrycy dysponuje dwoma kanałami do przesyłu danych. Mimo to udało się także zmniejszyć rozmiary całego układu w porównaniu z innymi konstrukcjami.

matryca LBCAST firmy Nikon

Zwiększona szybkość działania układu umożliwia wykonywanie zdjęć z prędkością nawet do 8 klatek na sekund, a także o wiele krótsze czasy rozpoczęcia pracy aparatu. Producent chwali się, że można rozpocząć wykonywanie zdjęć praktycznie zaraz po włączeniu aparatu, gdyż nie trzeba przeprowadzać procesu korekcji szumów stałych matrycy. Według informacji producenta nowy układ powinien być około dwa razy szybszy niż tradycyjne matryce.

Inną zaletą nowego układu jest zmniejszony poziom szumów (cyfrowego ziarna). Dzięki cieńszemu filtrowi (Optical Low Pass Filter) i większej efektywnej powierzchni fotodiod (elementów reagujących na światło w matrycy) możliwe jest uzyskanie obrazu o lepszym kontraście i zwiększonej gradacji kolorów.

Zmniejszenie grubości filtra powoduje również, że matryca LBCAST lepiej współpracuje z obiektywami szerokątnymi, gdyż ograniczone jest zjawisko tak zwanego corneringu. Cornering występuje w klasycznych matrycach, gdy światło padające na fotodiodę pod dużym kątem jest zasłaniane przez elementy filtra wystające ponad powierzchnię matrycy. W rezultacie powoduje, to niedoświetlenie obrazu.

Według analityków, nowy produkt Nikona ma dużą szansę powodzenia na rynku. Konsumenci po pierwszym upojeniu technologią cyfrową zaczynają dostrzegać jej wady, wśród których najczęściej wymieniana jest powolność. Nowa matryca jest z pewnością bardzo ważnym osiągnięciem Nikona, który zaczynał już zostawać za konkurencją. Tym bardziej, że jest to własna technologia tego japońskiego koncernu i będzie trafiać tylko do produktów marki Nikon.

Zobacz także inne premiery Nikona:

Nikon D2H - lustrzanka dla sportowców

Nikkor AF-S VR 200-400 mm F4 G IF-ED

Nikkory AF DX Fisheye 10.5 f/2.8 G ED i AF-S DX Zoom 17-55mm f/2.8 G IF-ED

Nikon Speedlight SB-800 w systemie i-TTL

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Podcast Fotopolis dostępny na YouTube
Od dzisiaj nasz autorski podcast dostępny jest do posłuchania także w serwisie YouTube. To już 50 odcinków rozmów o fotografii z czołowymi przedstawicielami branży.
9