Sony pokazało prototyp nowego aparatu kompaktowego z wymienną optyką

PMA 2010. Na dzisiejszej konferencji prasowej Sony pokazało prototyp nowej rodziny aparatów. Jest to nowa Alfa z wymienną optyką, ale pozbawiona lustra. Przełomem jest także, że linia aparatów Alfa planowana na ten rok będzie miała możliwość nagrywania filmów w AVCHD. Dodaliśmy krótki film z tego wydarzenia.
Dzisiejsze zapowiedzi firmy Sony to coś na co od dawna entuzjaści "pomarańczowego" systemu czekali. W końcu konkurencja ma już zarówno kompaktowy model z wymienną optyką (Micro 4/3 i NX), a także lustrzanki narywające wideo. Dla Sony jest to raczej więc swoiste "dociągnięcie" do sytuacji rynkowej. Jedyne co koncern może w tym wypadku zrobić, to wykorzystać cały swój potencjał technologiczny, żeby nowe produkty były jak najlepsze. I prawdopodobnie ma zamiar to zrobić.

aparat kompaktowy z wymienną optyką w systemie Alfa - na razie makieta

Prawdopodobnie największą sensacją dzisiejszej konferencji jest prezentacja prototypu kompaktowego body z wymienną optyką. Ciekawe kiedy ustali się jakaś sensowna nazwa dla tego segmentu aparatów - na razie Sony nazywa go zgrabną nazwą Ultra-Compact Interchangeable Lens Camera. Ten zapowiedziany na 2010 rok aparat ma być wyposażony w matrycę rozmiaru APS i będzie nosił logo systemu Alfa. Nie znamy jeszcze rozdzielczości zastosowanego sensora. Można przypuszczać, że nowy bagnet będzie w jakiś sposób spokrewniony z bagnetem , ale prawdopodobnie ze względu na brak lustra "duża" optyka będzie wymagała adaptera (podobnie jak to ma miejsce w systemie 4/3). Na razie na prezentacji pokazano trzy nowe obiektywy i jeden fizycznie jako makietę, ale nie podano szczegółów.

nowe obiektywy były ledwie zasygnalizowane na jednym ze slajdów prezentacji

Oczywiście w zapowiadanych modelach ma się znaleźć wszystko co najlepsze w aparatach i... kamerach Sony. Przede wszystkim będzie to matryca wykonana w technologii Exmor APS HD CMOS, gdzie cząstka "HD" ma zapowiadać możliwość nagrywania filmów wideo w kodowaniu AVCHD (i ma trafić również do przyszłych "dużych" Alf, ale o tym za chwilę).

porównanie wielkości sensorów

Oczywiste jest, że nowy model będzie wyposażony we wszystkie nowinki Sony jak panorama z ręki czy Auto HDR. Zaprezentowane makiety miały różne kolory korpusów, więc pewnie również to będzie standardem. No i to z grubsza wszystko co na razie wiemy o nowej linii produktowej Sony. "Mała" Alfa ma mieć premierę jeszcze w tym roku.

zdjęty obiektyw zdradza brak lustra

makiety mają prosty, dosyć ascetyczny design - mamy nadzieję, że tak zostanie
Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Nieco w cieniu "ultrakompaktowego aparatu z wymienną optyką" Sony zapowiedziało na 2010 wypuszczenie dwóch nowych korpusów lustrzanek Alfa. Oba mają być wyposażone w nowy sensor i procesor obrazu Exmor APS HD CMOS i ich główną nową funkcją ma być nagrywanie obrazu w rozdzielczości Full HD AVCHD. Część naszych czytelników pewnie w tej chwili myśli sobie "wreszcie!", bo Sony produkując doskonałe kamery wideo od lat wzbraniało się przed wypuszczeniem lustrzanek z funkcją wideo. Złośliwi mówili, że boi się kanibalizacji własnych produktów segmentu pro, a Sony odpowiadało, że aparat jest do zdjęć, a kamera do filmu - czemu trudno odmówić słuszności. No, ale najwyraźniej sytuacja rynkowa wymusiła odejście od tej polityki i do końca tego roku zobaczymy dwa korpusy nagrywające filmy. Sony wyszło z założenia, że skoro wchodzi późno, to zrobi to dobrze i nowe modele będą nagrywały filmy w standardzie AVCHD dającym obecnie najlepszą jakość obrazu w stosunku do wielkości pliku i powoli stającym się standardem nawet w zastosowaniach profesjonalnych. Jednak AVCHD do kodowania wymaga bardzo szybkich procesorów i nie wszyscy mogli sobie pozwolić na adaptację tej technologii w swoich aparatach. Oczywiście dla Sony to nie był problem technologiczny, ale raczej "decyzyjny".

makiety nowych Alf nie miały jeszcze oznaczeń modelowych

mniejsza z dwóch nowych Alf

...no i większa

Nie będzimy snuć przypuszczeń, która z nich zastąpi jaki model z obecnej oferty. Zostawimy to naszym czytelnikom, czekając na kolejne informacje z Sony. Na zdjęciu widać jednak, że jedna ma być modelem popularnym, a druga korpusem dla zaawansowanego użytkownika.

Oprócz nowych modeli aparatów zapowiedziano również dwa obiektywy stałoogniskowe, a których napiszemy w oddzielnym artykule. Na koniec oficjalne zdjęcia nowości Sony:
Przypominamy, że oprócz stron fotopolis.pl najświeższe informacje będzie można znaleźć także na naszych profilach w serwisach Facebook i Twitter.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0