Samsung GX20 - oczywisty ruch

PMA 08. W ślad za wczorajszą premierą topowej lustrzanki Pentaksa swoją wersję tego modelu pokazał Samsung. Model GX20 od strony technicznej niewiele różni się od K20D. Pomijając stylistykę korpusu, według informacji producenta GX20 odróżnia menu oraz algorytm kompresji JPEG.
Współpraca Pentax-Samsung nie jest tajemnicą. Dzisiejsza premiera Samsunga, to już kolejna generacja cyfrowych lustrzanek zaprojektowanych i wyprodukowanych dla Samsunga przez japoński koncern. Dlatego też dla nikogo nie było zaskoczeniem, że w dzień po wczorajszej premierze najnowszej lustrzanki Pentaksa światło dzienne ujrzał model Samsung GX20 będący klonem modelu K20D.

Samsung GX20

Więcej o modelu Pentax K20D pisaliśmy we wczorajszym artykule, dlatego też tylko z dziennikarskiego obowiązku przypomnimy najważniejsze cechy tej konstrukcji: ;ekran LCD 2,7 cala, 230 tys. pikseli;system zwiększania dynamiki obrazu HDR;zdjęcia seryjne 3 kl/s do 9 klatek w serii] Aparat będzie dostępny od marca 2008 w zestawie z usprawnionym obiektywem Samsung 18-55 mm II F3.5-F5.6 będącym prawdopodobnie konstrukcją Pentaksa. Wraz z lustrzanką pokazano także drugi obiektyw, który będzie nosił logo Samsunga 18-250 mm F3.5-F6.3, który już poznaliśmy pod markami Pentax, Tamron i Sony.

Trudno dopatrzyć się różnić między wersjami Samsunga i Pentaxa. Na pewno nieco inna jest stylizacja obudowy i inna szata graficzna menu. Niektóre serwisy internetowe powołują się także na informacje z Samsunga mówiącą, że w GX20 zastosowano nieco inne algorytmy kompresji JPEG. Trudno nie zadać pytania: Kiedy ujrzymy Pentaxa K200D pod marką Samsung?

Poniżej prezentujemy informacje prasową:

Samsung prezentuje nową lustrzankę GX-20

Samsung przedstawia nową półprofesjonalną lustrzankę cyfrową GX-20. To kolejna odsłona w tej najwyższej klasie sprzętu fotograficznego. Aparat jest odpowiedzią na oczekiwania wszystkich entuzjastów fotografii i profesjonalnych fotografów, którzy od aparatów oczekują wszechstronnych funkcji, zachwycającego wzornictwa, łatwości w użytkowaniu oraz dobrego stosunku jakości do ceny.

Samsung GX-20 - Inteligentny design
GX-20 wyposażony został w sensor CMOS typu APS-C o rozdzielczości 14,6-megapiksela, który zapewnia niezwykle czysty, krystaliczny obraz i bogactwo kolorów, dających prawdziwie zachwycającą kompozycję. Fotografowanie najnowszą lustrzanką Samsunga jest znacznie prostsze dzięki udoskonalonemu cyfrowemu filtrowi, który pozwala nie tylko osiągnąć większą dynamikę naświetlenia, ale może być też stosowany w celu dodawania różnorodnych efektów lub też zrównoważenia (wyrównania) liczby pikseli, utraconych podczas robienia zdjęcia.

Dodatkowo, czerpiąc ze swych ogromnych doświadczeń w materii ekranów ciekłokrystalicznych, Samsung wyposażył GX-20 w ekran LCD typu TFT o 2,7-calowej przekątnej i rozdzielczości 230.000 punktów. Tak duży i czytelny monitor pozwala użytkownikowi znacznie skuteczniej kontrolować i oceniać wykonane zdjęcia pod względem ich ogólnej poprawności.

W aparacie GX-20 zastosowano zupełnie nową matrycę CMOS (Complementary Metal Oxide Silicon) o wymiarach 23.4 x 15.6mm. Jest to pierwszy tego typu przetwornik obrazowy wyprodukowany w oparciu o samodzielne technologie jakimi dysponuje Samsung, co jest ogromnym krokiem naprzód w dziedzinie cyfrowego obrazowania w segmencie D-SLR (cyfrowych lustrzanek).

Dzięki wbudowanemu systemowi mechanicznej stabilizacji obrazu OPS (Optical Picture Stabilizer), GX-20 skutecznie zabezpiecza przed niekorzystnym efektem "poruszenia" w czasie naświetlania w ekstremalnie słabych warunkach oświetleniowych. Ta zaawansowana technologia chroni przed nieostrymi, zamglonymi zdjęciami poprzez kompensację poruszenia aparatu w czasie naświetlania kontrującymi (do ruchu aparatu) ruchami sensora. Funkcja OPS została tak zaprojektowana, aby zminimalizować drgania poprzez poziome i pionowe oscylowanie sensora, eliminując konieczność używania dodatkowego obiektywu, redukującego wstrząsy.

GX-20 to solidnie wykonana lustrzanka, która umożliwia swobodne fotografowanie nawet w deszczowy dzień, a także w piaszczystych i zakurzonych warunkach. Specjalnie uszczelniony korpus, niezwykle odporny na wodę i pył, oraz podwójny system czyszczenia matrycy, który dodatkowo usuwa cząstki kurzu z sensora stanowią doskonałą ochronę dla sprzętu. Rezultatem są perfekcyjne, bezbłędne zdjęcia, które powstają przy minimalnym wysiłku fotografującego.

GX-20 realizuje także bardzo popularny w środowisku profesjonalnym, surowy format RAW. Ten format zapisu plików udostępniany jest poprzez dedykowany przycisk, bezpośrednio z poziomu obudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w niezwykle prosty i szybki sposób możliwe jest przełączenie pomiędzy standardowym JPEG-iem, a niezwykle praktycznym w szczególnych sytuacjach RAW-em. Dodatkowo, w aparacie wbudowany jest konwerter plików RAW, umożliwiający już z poziomu aparatu przekształcenie do ich powszechnie akceptowalnego JPEG-a.

Z trybem seryjnym, osiągającym tempo 3.0 zdjęć na sekundę, możliwa jest nieograniczona pojemnością pamięci buforowej rejestracja plików JPEG oraz 9-zdjęciowa sekwencja plików RAW.


Oferta obiektywów Samsung
Wraz z GX-20 Samsung prezentuje 2 nowe obiektywy, które pozostają w pełni kompatybilne także z modelem GX-10: Schneider-Kreuznach 18-55mm II F3.5 - F5.6 oraz Samsung 18-250mm F3.5 - F6.3. Wraz z premierą GX-20 - cyfrowej lustrzanki dla profesjonalistów oraz wprowadzoną w sierpniu, wielokrotnie nagradzaną serią ekskluzywnych kompaktów NV, Samsung konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na rynku fotografii cyfrowej oraz rozwija obecność na rynku lustrzanek cyfrowych.


Najważniejsze cechy modelu GX-20:
- sensor CMOS APS-C o rozdzielczości 14,6 Mp;
- optyczna stabilizacja obrazu (OIS);
- podwójny system czyszczenia matrycy (redukcja kurzu za pomocą strząsania połączonego z warstwą antystatyczną na sensorze);
- uszczelniony korpus, odporny na wodę, piasek oraz inne zabrudzenia;
- funkcja Live View (cyfrowy podgląd obrazu na żywo);
- szerokokątny 2,7-calowy ekran TFT LCD (230 tyś. pikseli);
- udoskonalony filtr cyfrowy (HDR – system zwiększania dynamiki obrazu)

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1