Kolejna nowość Canona - PowerShot S45

Canon zaprezentował wczoraj również odświeżony model aparatu niższej klasy. Jest to PowerShot S45. Wspólną cechą wszystkich wczorajszych nowości jest zastosowanie nowego procesora DIGIC sterującego aparatami.
Canon zaprezentował wczoraj również dwa odświeżone modele aparatów niższej klasy. Są to PowerShot S45 i Digital IXUS V3. Wspólną cechą obu nowości jest zastosowanie nowego procesora DIGIC sterującego aparatami. Najnowsze dziecko Canona - procesor DIGIC łączy w sobie wszystkie elementy sterowania aparatem począwszy od zczytania i obróbcki obrazu z matrycy CCD, poprzez sterowanie układami AF i balansem bieli, a skończywszy na zakodowaniu obrazu w formacie JPEG i zapisaniu na karcie CompactFlash.

procesor DIGIC

Dzięki takiej unifikacji, możliwe stało się zmniejszenie zakłóceń między elektroniką aparatu, a z drugiej strony zwiększenie szybkości pracy. Niebagatelne są też zyski związane z mniejszym zużyciem baterii. DIGIC zastosowany został także w innych nowościach Canona: PowerShot G3 oraz IXUS V3

Canon PowerShot S45, to nowa wersja 4-megapikselowego kompaktu PowerShot S40 zaprezentowanego prawie rok temu. Nowy model, oprócz procesora DIGIC, oferuje także inne usprawnienia.

Canon PowerShot S45

W S45 producent położył nacisk na jakość obrazu. W aparacie zastosowano obiektyw o ogniskowej 35-105 mm (ekw. 35mm), w którym znajdziemy dwie soczewki asferyczne, a maksymalna wartość przysłony w zależności od ogniskowej wynosi f/2.8 - f/4.5.

Obraz z obiektywu trafia na element światłoczuły CCD o rozdzielczości 4.0 megapiksela. Jest to ta sama sprawdzona konstrukcja co w poprzednim modelu. Maksymalna uzyskiwana rozdzielczość zdjęć, to 2272 x 1704 pikseli.

Podobnie jak nowy PowerShot G3 PowerShot S45 wyposażony został w czujnik położenia aparatu, który nie tylko automatycznie obraca zdjęcia wykonane w portrecie, ale jak twierdzi producent, pozwala na optymalny dobór ustawień aparatu.

PowerShot S45 otrzymał także zupełnie nowy system iSAPS pozwalający na optymalizowanie parametrów pracy aparatu na podstawie zastanych warunków oraz wbudowanej bazy danych, w której zapisane są dane statystyczne opisujące różnorodne wielkości oświetlenia, nastawów ostrości, przysłony i czasu dla różnych sytuacji fotograficznych. Canon nazywa te dane Photographic Space i, jak twierdzi, są one odzwierciedleniem kilkudziesięciu lat doświadczenia firmy na polu fotografii. Fotografujący nowym S45 ma do wyboru 13 programów wykonywania zdjęć w tym jeden program indywidualny, pozwalający na zapisanie własnych preferencji.

Kolejną nowością techniczną jest zastosowanie w systemie Autofocus dwóch nowych technologii. Pierwsza z nich, to 9-punktowy AiAF. System znany już z innych aparatów Canona, jednak tym razem powiększone zostało pole działania automatycznego ustawiania ostrości. Druga nowa funkcja to FlexiZone AF/AE, która daje pełną kontrolę nad wyborem punktu nastawiania ostrości i tym samym punktu pomiaru ekspozycji. Oczywiście możliwy jest także ręczny wybór ostrości, a także, co jest nowością, bracketing ostrości. Można wykonać trzy zdjęcia różniące się nastawami ostrości. Funkcja ta dedykowana jest głównie fotografii macro.

Wraz z aparatem otrzymujemy nowe oprogramowanie, które teraz już w pełni współpracuje z nowymi systemami Mac OS X i Windows XP. Warto wspomnieć o nowym programie Zoom Browser EX 4.0, którego zadaniem jest ułatwienie zarządzania plikami zdjęć oraz ich wydrukiem.

Nowy PowerShot S45 pod względem osiągów bardzo przypomina swojego większego brata G3. Jeżeli ktoś nie potrzebuje bardziej zaawansowanych funkcji i może przyzwyczaić się do uproszczonego sterowania, tańszy S45 może być dobrym wyborem.

Więcej informacji w specyfikacjach poniżej:

sepcyfikacje:

NazwaCanon PowerShot S45
Typkompaktowy aparat cyfrowy
SensorCCD 1/1.8"
Pamięćkarta pamięci CompactFlash (typ I, II)
Rozdzielczość4.0 megapiksela (2272 x 1704)
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2), RAW
Jakość kompresjiJPEG: 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480 jakość: Super fine, Fine, Normal
Obiektywwbudowany, 35-105 mm (ekw. 35 mm), min. odległość: 10 cm (tryb macro)
Zoom cyfrowyx3.6
Przysłonaf/2.8 - f/4.9
Migawka15 s - 1/1500 s
Tryby pracyfotografowanie, odtwarzanie, nagrywanie filmu
Tryby ekspozycji
 • auto
 • Program (P)
 • priorytet przysłony (Av)
 • priorytet czasu (Tv)
 • tryb ręczny (M)
 • tryb osobisty (Custom)
 • programy tematyczne: portret, krajobraz, sceny nocne, szybka migawka, wolna migawka, panorama, film
Pomiar światłasegmentowy (ewaluacyjny), centralno-ważony uśredniony, punktowy (połączony z punktem AF)
Kompensacja ekspozycji+/- 2.0 EV co 1/3
Blokada ekspozycjiAE lock
AutobracketingAEB dostępny
Metody pomiaru ostrościautomatyczny
Tryby pracy autofocusaTTL, funkcja bracketingu
Manual focustak
Czułośćauto, ISO: 50, 100, 200, 400
Balans bieliTTL:
 • auto
 • światło dzienne
 • chmury
 • lampy Tungsten
 • światło jarzeniowe
 • światło jarzeniowe H
 • błysk
 • dwa tryby ręczne (Custom 1, 2)
Efekty
 • wzmocniona kolorystyka
 • neutralna kolorystyka
 • małe wyostrzenie (bardziej rozmyte kontury obrazu)
 • sepia
 • czarno-biały
 • ustawienie własne (możliwość doboru kontrastu, ostrości i nasycenia barw)
Korekta obrazukontrast, wyostrzenie, nasycenie barw
Zdjęcia seryjne2,5 kl/s lub 1,5 kl/s do 14 klatek w buforze
Rejestracja filmuAVI (Motion JPEG), 320 x 240 (ok. 3 min), 160 x 120 (ok. 3 min), 15 kl/s
Monitor LCDTFT, 1.8" 100% pokrycia kadru
Lampa błyskowawbudowana, zasięg do 4 m
Kontrola błyskuAuto, On/Off, redukcja czerw. oczu, synchronizacja z wolnymi czasami, synchronizacja na 1 i 2 migawkę
Wizjeroptyczny, lunetkowy
Notka dźwiękowatak
Tryby odtwarzania
 • pojedyncze (histogram)
 • index (9 klatek)
 • powiększenie (max x10)
 • pokaz slajdów
 • odtwarzanie filmu (dźwięk z wbudowanego głośnika)
Samowyzwalacz2 s, 10 s
ZłączaUSB (normal, PTP), wy. audio i wideo
Zasilanieakumulator Li-Ion NB-2L, zasilacz sieciowy (w zestawie)
Warunki atmosferyczneatmosferyczne temperatura 0-40 stopni C, wilgotność 10-90%
Gwint statywutak
Obudowametal
Wymiary112 x 58 x 42 mm (s x w x g)
Waga260 g (bez baterii)
Akcesoriaobudowa wodoodporna 30m, ładowarka samochodowa
Uwagiopcja zdjęć seryjnych w seriach do 100 z przerwami 1-60 min.

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1