Sony Cyber-shot W40, W70 i W100 - do kompletu

0
Łukasz Kacperczyk
25 Luty 2006
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 2006. Sony prezentuje uzupełnienie linii Cyber-shot W na rok 2006. Po W30 i W50 przyszedł czas na W40 (czyli W30 w czerni i innym zestawie handlowym), W70 i W100. Dwa ostatnie wyposażono w matryce 7,2 i 8,1 Mp odpowiednio. Wszystkie mają 3-krotne zoomy Zeissa, wydajne akumulatory oraz 2,5-calowe wyświetlacze LCD. W100 daje też dostęp do ustawień manualnych. Utylitarna do niedawna linia W pod względem wyglądu zmierza w stronę "lifestyle'u".
Na początek rozwiejmy małą tajemnicę. Jedną z zaprezentowanych dziś nowości jest aparat Sony Cyber-shot W40, ale tak naprawdę mamy do czynienia z modelem W30, ale w czarnej obudowie i sprzedawanym w nieco innym zestawie handlowym niż pokazany wcześniej W30. Musimy przyznać, że bardzo opornie idzie nam przyzwyczajanie się do takiej strategii nazewniczej Sony, ale co zrobić... A teraz przejdźmy do prawdziwych nowości.

Sony Cyber-shot W100

Sony Cyber-shot W70 i W100 różnią się wielkością matryc - zarówno fizyczną, jak i ilością pikseli. W70 rejestruje obrazy za pomocą czujnika 1/2,5" 7,2 Mp, z kolei W100 wyposażono w matrycę 1/1,8" 8,1 Mp. Oba sensory to Sony Super HAD CCD. Oba aparaty wyposażono w 3-krotne zoomy Zeissa dające zakres ogniskowych odpowiadający przedziałowi 38-114 mm w małym obrazku (o zmiennym świetle F2.8-5.2). Sony chwali się "systemem antywstrząsowym", ale mamy do czynienia po prostu z możliwością wybrania wysokiej czułości - ekwiwalentu ISO 1000 w modelu W70 i ISO 1250 w W100. Producent przekonuje, że takie podbicie sygnału było możliwe dzięki wykorzystaniu funkcji Clear RAW NR, która opiera się na programowym odszumianiu surowego sygnału z matrycy przed zapisaniem go w pliku graficznym.

Sony Cyber-shot W70

Użytkownik ma do wyboru następujące programy tematyczne: zmierzch, portret o zmierzchu, pejzaż, miękkie ujęcie, plaża, wysoka czułość. Model W70 oferuje jeszcze dodatkowo program do fotografowania na śniegu, ale za to W100 daje fotografującemu pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji w trybie manualnym. Warto wspomnieć, że wszystkie nowe cyfrówki marki Sony mają polskie menu.

Oba aparaty zapisują dane na kartach Memory Stick Duo lub Memory Stick PRO Duo oraz w pamięci wewnętrznej: 64 MB (W100) lub 58 MB (W70). Osobom lubiącym zadawać szyku z pewnością spodoba się elegancka aluminiowa obudowa, a odchudzenie linii sprawi, że opisywane aparaty powinnny się zmieści w każdej kieszeni, więc idealnie nadają się na stałych towarzyszy. Wspomniane "odchudzenie" było możliwe, dzięki rezygnacji z baterii paluszków na rzecz dedykowanego akumulatora litowo-jonowego o wydajności do 360 zdjęć według standardów CIPA. A skoro już jesteśmy przy osiągach - producent chwali się szybkością działania dzisiejszych nowości. Czas startowy W70 wynosi 1,6 s, a opóźnienie wyzwolenia migawki (po zablokowaniu ostrości) 0,01 s. W100 jest pod tym względem jeszcze lepsze, dając wartośći 1,3 s i 0,009 s odpowiednio.

Sony Cyber-shot W100

Sony Cyber-shot W70 trafi do sprzedaży w maju tego roku. Natomiast model W100 będzie można kupić już od kwietnia.

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji prasowej producenta.

Warszawa, luty 2006 r.

SONY WPROWADZA KOLEJNE DWA MODELE Z SYSTEMEM ANTYWSTRZĄSOWYM (ISO) ODZNACZAJĄCE SIĘ WYSOKĄ ROZDZIELCZOŚCIĄ, DOSKONAŁYM WZORNICTWEM I MENU W JĘZYKU POLSKIM

Modele Sony Cyber-shot W100 i W70 mają do zaoferowania efektywną rozdzielczość odpowiednio 8,1 i 7,2 megapiksela, dużą czułość, wbudowany celownik oraz smukłe i trwałe aluminiowe obudowy. Z wyglądu przypominają klasyczny aparat fotograficzny.

Okiem tych zaawansowanych modeli Cyber-shot W jest obiektyw Carl Zeiss Vario Tessar z zoomem optycznym 3x. Oba aparaty skutecznie chronią zdjęcia przed poruszeniem dzięki swej dużej czułości: ISO 1250 w Cyber-shot W100 i ISO 1000 w Cyber-shot W70. Umożliwiają przez to ostrzejsze uchwycenie obiektów w ruchu, a także fotografowanie w pomieszczeniach z wykorzystaniem naturalnego oświetlenia, bez lampy błyskowej. Zostały ponadto wyposażone w nowo skonstruowany przetwornik obrazu Sony Super HAD CCD, który za każdym razem gwarantuje ostry, żywy obraz. W Cyber-shot W100 przetwornik ten ma wielkość 1/1,8" i efektywną rozdzielczość 8,1 megapiksela, a w aparacie Cyber-shot W70 odpowiednio 1/2,5" oraz 7,2 megapiksela.


Cyber-shot W70

Użytkownik nie musi się obawiać o niespodziewane wyczerpanie źródła energii, bowiem energooszczędny procesor Sony Real Imaging i dostarczony akumulator litowy pozwoli wykonać do 360 zdjęć*. Procesor zapewnia ponadto ostrość obrazu, wierną kolorystykę i bardzo dużą szybkość działania aparatu.

Oprócz ułatwiających i przyspieszających fotografowanie trybów automatycznych, w aparacie Cyber-shot W100 dostępny jest również tryb ręcznej regulacji ekspozycji, przeznaczony dla zainteresowanych twórczym aspektem fotografii.

Model ten zainteresuje z pewnością tych, którzy chcieliby mieć elegancki, nawiązujący do klasycznych konstrukcji aparat automatyczny odznaczający się wysoką jakością obrazu i bogatymi możliwościami.


Sony Cyber-shot W100


Ostre zdjęcia
Aparaty Cyber-shot W100 i W70 wyróżniają się dużą czułością, przez co łatwiej jest uzyskać ostre, nieporuszone zdjęcia wykonywane nawet w trudnych warunkach, na przykład w słabym świetle. Duża czułość przekłada się także na mniejsze rozmycie ruchomych obiektów. Pozwala również na wykonywanie bardzo szybkich, precyzyjnych zdjęć w ruchu, na przykład z jadącego samochodu, co nie zawsze jest możliwe w przypadku aparatu wyposażonego jedynie w optyczny stabilizator obrazu. Dzięki dużej czułości można nawet zrezygnować z użycia lampy błyskowej i wykonać równie ostre zdjęcia w naturalnym świetle.

Zwiększanie czułości prowadzi zwykle do uwydatnienia zakłóceń, ale opracowana przez Sony funkcja Clear RAW NR znacznie zwiększa odstęp sygnału od szumu. Zastosowany algorytm osłabia zakłócenia barw i luminancji przed kompresją danych, a w efekcie pozwala na znaczne zwiększenie czułości (do ISO 1250 w modelu Cyber-shot W100 i ISO 1000 w Cyber-shot W70) i wykonanie bardziej szczegółowych zdjęć z mniejszą ilością zakłóceń. Jest to szczególnie cenne w słabym świetle lub wówczas, kiedy używamy bardzo krótkich czasów. Chcąc dodatkowo ograniczyć drgania aparatu związane z naciskaniem spustu migawki, można skorzystać z nowego trybu 2 sekundowego samowyzwalacza. Co więcej, świadomość niemal nieograniczonych możliwości i praktycznie gwarantowanego sukcesu zapewnia użytkownikowi prawdziwy komfort fotografowania.


Duże możliwości
Omawiane aparaty mają elegancką i trwałą obudowę z aluminium. Model W100, jako jedyny w całej rodzinie Cyber-shot, może się ponadto poszczycić specjalnym, luksusowym wykończeniem obudowy. Duże, 2,5-calowe (6,2 cm) ekrany LCD zapewniają pełne pokrycie klatki i pozwalają na wygodne, dokładne komponowanie, sprawdzanie i wyświetlanie zdjęć. Nowością jest funkcja bezpośredniej regulacji jasności ekranu, dzięki której zmiana jasności wyświetlacza jest możliwa bez użycia menu. W celu jeszcze lepszej prezentacji zdjęć można podłączyć aparat do telewizora. Dostępny jest także tryb fotografowania w formacie 16:9, idealny do późniejszego oglądania zdjęć na panoramicznym ekranie telewizora.

Sony Cyber-shot W70

Zdjęcia można zapisywać na oferowanych oddzielnie kartach pamięci Memory Stick Duo lub Memory Stick PRO Duo, a następnie przenosić do komputera lub drukować. Wewnętrzna pamięć (64 MB w Cyber-shot W100 i 58 MB w Cyber-shot W70) daje szansę uwiecznienia niepowtarzalnej sytuacji nawet wówczas, gdy zabraknie miejsca na karcie pamięci. Oba modele są także wyposażone w szybki interfejs USB 2.0, a standard PictBridge umożliwia bezpośrednie podłączanie drukarek zgodnych z PictBridge, na przykład Sony DPP-FP50.

Dostarczane wraz z aparatami oprogramowanie Cyber-shot Viewer pozwala szybko i bez kłopotu importować zdjęcia do komputera, przeglądać je i prezentować przy użyciu nowej funkcji kalendarza, a nawet wykonywać proste korekty obrazu, takie jak zmiana wielkości obrazu czy kadrowanie.


Twórczy potencjał
Oprócz typowych trybów odwzorowania koloru (Standardowy, Czarno-biały i Sepia) użytkownik ma do dyspozycji dwa kolejne ustawienia: Naturalny i Żywy. Tryb "Naturalny" znakomicie oddaje delikatne odcienie, a tryb "Żywy" pogłębia i intensyfikuje barwy podstawowe.

W uwiecznieniu chwili pomagają dodatkowo tryby tematyczne: zmierzch, portret o zmierzchu, pejzaż, miękkie ujęcie, plaża i duża czułość (oraz śnieg w modelu Cyber-shot W70). Wystarczy wybrać jeden z nich, a o dobór ustawień zapewniających najlepszą jakość zdjęć zatroszczy się automatyka aparatu. W razie wątpliwości, który tryb będzie najlepszy, można skorzystać z krótkich opisów poszczególnych trybów dostępnych w przewodniku po funkcjach.

Miłośnicy fotografii artystycznej będą mogli skorzystać z szeregu trybów pomiaru światła, funkcji wyświetlania histogramu, specjalnego trybu zdjęć z lampą błyskową oraz trybów zdjęć seryjnych. Model Cyber-shot W100 pozwala dodatkowo na ręczny wybór ustawień ekspozycji.


Cyber-shot W100 - "odchudzony" design

Zaawansowane możliwości i łatwa obsługa
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z fotografowaniem docenią z pewnością nową funkcję przewodnika po funkcjach i ikonach, która wyświetla na ekranie LCD informacje o podstawowych funkcjach aparatu, takich jak lampa błyskowa, tryb makro czy samowyzwalacz.

W nowych aparatach Sony dodano funkcję korygowania jasności obrazu (EV). Umożliwia ona szybkie i sprawne zmienianie automatycznie nastawionej ekspozycji, bez potrzeby wyświetlenia menu. Najlepiej jest używać jej podczas zdjęć pod słońce i w pochmurne dni, po wyświetleniu histogramu. Menu ekranowe zawiera ponadto przyciski "jaśniej" i "ciemniej", które znacznie ułatwią wykonywanie zdjęć początkującym użytkownikom. Nowa koncepcja obsługi i wydzielony przycisk "Play" umożliwiają sprawdzanie zdjęć bez wyświetlania menu.

Warto dodać, że przy wybieraniu wielkości obrazu system menu podpowiada optymalną wielkość odbitki oraz liczbę zdjęć, które zmieszczą się w pamięci.


Dodatki
Sony oferuje bogatą gamę akcesoriów:
- torba z czarnej skóry (LCS-CSG), torba miękka i pasek (LCS-WE / WF)
- zestaw akcesoriów ACC-SHA (futerał, mini statyw i ściereczka do LCD)
- obudowa sportowa do głębokości 3 m SPK-WA (tylko do aparatu DSC-W70)
- wysokogatunkowe konwertery VCL-DH0730 i VCL-DH1730


szeroka gama akcesoriów do serii W

W języku ojczystym
Kolejnym elementem ułatwiającym obsługę aparatów Cyber-shot W100 i W70 jest oczywiście język polski i 14 dodatkowych wersji językowych menu: angielska, czeska, duńska, hiszpańska, holenderska, fińska, francuska, niemiecka, norweska, portugalska, rosyjska, szwedzka, węgierska i włoska.
Aparat Cyber-shot W100 będzie dostępny od kwietnia, a Cyber-shot W70 od maja 2006 r.


Cyber-shot W100
 • Efektywna rozdzielczość 8,1 megapiksela
 • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • F 2.8-5.2
 • F 7,9-23,7mm (38-114mm w przeliczeniu na format 35mm)
 • Zoom optyczny 3x, inteligentny zoom (Smart Zoom) do 15x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • Poprawiająca ostrość zdjęć duża czułość: do ISO 1250
 • Ręczne nastawianie ekspozycji
 • Wydajny akumulator: do około 360 zdjęć*
 • Obudowa o małych wymiarach z wytrawianego aluminium
 • Ekran LCD 2,5" (6,2 cm)
 • Funkcja Clear RAW NR (osłabianie zakłóceń w nieprzetworzonych danych o obrazie)
 • W komplecie akumulator litowy i ładowarka
 • Szybkie działanie (czas uruchamiania: 1,3 s, opóźnienie migawki: 0,3 s, opóźnienie wyzwolenia migawki: 0,009 s)
 • W komplecie nowe oprogramowanie "Cyber-shot Viewer"
 • Procesor Real Imaging
 • Tryb 16:9 do wyświetlania zdjęć na panoramicznym telewizorze
 • Wewnętrzna pamięć 64 MB
 • Zapis filmów MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • 100 % pokrycia ujęcia przez obraz na ekranie LCD
 • Światło wspomagające autofokus (AF Illuminator)
 • Wyświetlanie histogramu
 • Interfejs USB 2.0 High Speed
 • Współpraca z konwerterami (wyposażenie dodatkowe)
 • Tryby tematyczne (6)
 • Zgodność z PictBridge
 • Menu w języku polskim oraz 14 innych (angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, holenderski, rosyjski, szwedzki, norweski, duński, fiński, węgierski, czeski)


Cyber-shot W70
 • Efektywna rozdzielczość 7,2 megapiksela
 • Obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessar
 • F 2.8-5.2
 • F 6,3-18,9mm (38-114mm w przeliczeniu na format 35mm)
 • Zoom optyczny 3x, inteligentny zoom (Smart Zoom) do 14x, precyzyjny zoom cyfrowy 6x
 • Poprawiająca ostrość zdjęć duża czułość: do ISO 1000
 • Wydajny akumulator: do około 360 zdjęć*
 • Obudowa o małych wymiarach z aluminium
 • Ekran LCD 2,5" (6,2 cm)
 • Funkcja Clear RAW NR (osłabianie zakłóceń w nieprzetworzonych danych o obrazie)
 • W komplecie akumulator litowy i ładowarka
 • Szybkie działanie (czas uruchamiania: 1,6 s, opóźnienie migawki: 0,3 s, opóźnienie wyzwolenia migawki: 0,01 s)
 • W komplecie nowe oprogramowanie "Cyber-shot Viewer"
 • Procesor Real Imaging
 • Tryb makrofotografii (2 cm)
 • Tryb 16:9 do wyświetlania zdjęć na panoramicznym telewizorze
 • Wewnętrzna pamięć 58 MB
 • Zapis filmów MPEG VX Fine z dźwiękiem
 • 100 % pokrycia ujęcia przez obraz na ekranie LCD
 • Światło wspomagające autofokus (AF Illuminator)
 • Wyświetlanie histogramu
 • Interfejs USB 2.0 High Speed
 • Współpraca z konwerterami (wyposażenie dodatkowe)
 • Tryby tematyczne (7)
 • Zgodność z PictBridge
 • Menu w języku polskim oraz 14 innych (angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański, portugalski, holenderski, rosyjski, szwedzki, norweski, duński, fiński, węgierski, czeski)

* Pomiar zgodnie ze standardem Camera & Imaging Products Association.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Fujifilm X-Pro3 - bezlusterkowiec z analogową duszą
Najnowszy Fujifilm X-Pro3 to jedna z najbardziej oryginalnych konstrukcji ostatnich lat. Producent stawia przede wszystkim na klasyczne doświadczenie fotografowania,...
15
0
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
14
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Powiązane artykuły