Samsung Digimax L60 - nie tylko fotografia

0
Marta Majewska
24 Luty 2006
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2006. Samsung zaprezentował dziś model Digimax L60. Kieszonkowy kompakt o rozdzielczości 6 megapikseli, z rozbudowanymi funkcjami wideo i efektów specjalnych, nieznacznie różni się od swojego poprzednika, modelu Digimax L50.
Samsung Digimax L60

Zaprezentowany w czerwcu 2005 roku Digimax L50 szybko doczekał się swojego następcy. Jak zapewnia producent, model L60 to kompaktowy aparat dla początkujących, którzy oczekują od aparatu prostej obsługi i ... wszechstronnych funkcji niezwiązanych z samym fotografowaniem. Na tych ostatnich niewątpliwie skupia się informacja prasowa, opisująca szeroko funkcje wideo, dyktafonu, tryb wyodrębniania tekstu oraz możliwości edycji zdjęć i filmów.

Samsung Digimax L60

Podobnie jak inne modele serii A i L koreańskiego producenta, Digimax L60 wyposażony został w rozbudowane funkcje filmowania. Aparat może rejestrować sekwencje wideo w formacie MPEG-4 (rozdzielczość VGA 640x480), z działającą w trybie filmowania stabilizacją obrazu (producent nie podaje informacji jaki system zastosował). Ponadto, podobnie jak jego poprzednik, model L60 posiada wybór "efektów specjalnych" (efekty kolorystyczne, wyróżnienie, ramka, negatyw, łączenie obrazów) oraz możliwość edycji zdjęć i tworzenia albumów w aparacie. Digimax L60 powiela także funkcje fotograficzne poprzednika: zdjęcia seryjne, bracketing ekspozycji (AEB) i 11 programów tematycznych.

Samsung Digimax L60

Wymienianie różnic możemy zacząć od matrycy, która w modelu L60 ma rozdzielczość 6MP (5MP w L50). Digimax L60 został wyposażony w obiektyw Samsung SHD 5,8-17,4 (małoobrazkowy ekwiwalent: 35-105mm) f/2.8-4.9, oferujący nieco szerszy kąt i większą jasność od szkieł zastosowanych w modelu L50 (małoobrazkowy ekwiwalent 39-109,2mm, f/3.2-5.4). Ponadto 2,4-calowy ekran LCD jest nieco mniejszy od poprzednika (2,5" w L50). Funkcja Auto Macro pozwala po przyciśnięciu jednego przycisku ustawić ostrość dla obiektów znajdujądujących od 5 cm do nieskończoności.

Samsung Digimax L60 w kolorze czerwonym

Digimax L60 to także odświeżony design i nieznacznie zmienione wymiary 96,9x56,8x20,5mm (L50: 93,3x52,1x22,3). W informacji prasowej nie znaleźliśmy informacji o opcjach kolorystycznych, ale na zdjęciach widzimy kolory srebrny i czerwony.

Informacja prasowa producenta

Samsung prezentuje nowego, 6-megapikselowego przedstawiciela Stylowej klasy Premium. Nowy Digimax L60 oferuje rozbudowany tryb filmowy, optykę SHD oraz unowocześniony design.

PMA, Orlando (24 lutego 2006) - Samsung Camera wprowadza nowego przedstawiciela stylowej klasy Premium - model Digimax L60. Charakteryzuje się on 3-krotnym obiektywem SHD, 5-krotnym powiększeniem cyfrowym oraz dużym, 2,4-calowym ekranem LCD. Wszystko zamknięte w ultra-kompaktowej obudowie o grubości zaledwie 20,5mm.

L60 charakteryzuje się niezwykle rozbudowanym trybem filmowym. Nagrywa on filmy w formacie MPEG-4, który charakteryzuje się wysoką jakością i dużym stopniem kompresji. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest nagranie filmu 3-4 razy dłuższego w porównaniu z tradycyjnymi aparatami cyfrowymi (z zapisem MJPEG). Filmy nagrywane są w wysokiej rozdzielczości VGA (640 x 480) w częstotliwości 30 klatek na sekundę, dzięki czemu obraz w czasie projekcji klipu jest duży i klarowny. Dodatkowo, w trakcie kręcenia filmów użytkownik może skorzystać z takich funkcji jak stabilizator pionowych i poziomych drgań aparatu czy wstrzymanie nagrania. Prawdziwie niecodzienną cechą jest możliwość użycia 3-krotnego zoomu optycznego przy rejestracji oraz przechwytywanie zdjęć z filmów w czasie ich odtwarzania.

L60 oferuje liczne efekty specjalne jak: wyeksponowanie, ramki, negatyw, kompozycja czy zmiana koloru. W skład tej ostatniej wchodzą zdjęcia czarno-białe, sepia oraz monochromatyczne tryby niebieski, czerwony i zielony. Ponadto aparat oferuje zdjęcia seryjne oraz auto-bracketing, który jest niezwykle przydatny w sytuacjach, gdy uzyskanie optymalnej ekspozycji jest szczególnie trudne.

Aby zapewnić znakomite zdjęcia w najrozmaitszych sytuacjach zdjęciowych L60 oferuje aż 11 trybów tematycznych. Ich bogata lista zawiera: Noc, Portret, Dzieci, Krajobraz, Zbliżenie, Świt, Zmierzch, Zdjęcia pod światło, Fajerwerki, Plaża / śnieg oraz niespotykany tryb skanującego rozpoznawania tekstu*. Jak większość aparatów cyfrowych marki Samsung, również L60 oferuje możliwość ciekawej edycji zdjęć bez pośrednictwa komputera. Kadrowanie, rotacja czy zmiana rozmiaru umożliwia swobodną zabawę ze zdjęciami w chwilę po ich wykonaniu.

Fotografowanie aparatem L60 jest niezwykle proste. Posiada on także wygodny tryb Auto Makro, który samoczynnie nastawia zakres pracy obiektywu od 5 cm do nieskończoności, ułatwiając tym samym wykonanie dobrych zdjęć w jeszcze prostszy i szybszy sposób. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi pamiętać o aktywacji funkcji podczas zbliżenia oraz jej dezaktywacji przy motywie standardowym (np. fotografii krajobrazowej).

Wyposażony w wewnętrzną pamięć o pojemności 32MB L60 umożliwia fotografowanie bez konieczności użycia karty pamięci. Oczywiście aparat pozwala na swobodne kopiowanie plików z pamięci wewnętrznej na opcjonalną kartę typu SD/MMC. Pozostałe cechy charakterystyczne L60 to możliwość nagrania dźwięku przez 1 godz. (jako dyktafon) oraz zapisania 10-ciosekundowej notatki głosowej do każdego zdjęcia. Natomiast błyskawiczne odtwarzanie obrazów umożliwia przycisk "One-touch Playback", który aktywuje pokaz obrazów nawet w sytuacji, gdy aparat jest wyłączony.

*za pośrednictwem oprogramowania Digimax Reader

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły