Kolejny teaser Nikona Z9 - nieograniczona rejestracja 8K i obiektyw 100-400 mm?

Autor: Maciej Luśtyk

14 Październik 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon dalej podgrzewa atmosferę przed premierą flagowego bezlusterkowego korpusu. Czego dowiadujemy się z najnowszej zapowiedzi modelu Z9?

Tak, jak spodziewaliśmy się przy okazji pierwszego, pokazanego 6 października teasera, wygląda na to, że kolejne zapowiedzi korpusu Nikon Z9 będą publikowane w tygodniowych odstępach. Właśnie ukazał się drugi film, pozwalający rzucić okiem za kurtynę nadchodzącej flagowej produkcji Nikona.

Drugi teaser poświęcony jest możliwościom wideo i wykorzystaniu w fotografii dzikiej przyrody. Z pozoru nie dzieje się na nim nic specjalnego - o możliwości rejestracji wideo 8K, która przedstawiana jest w klipie wiedzieliśmy w końcu już od momentu pierwszej oficjalnej zapowiedzi aparatu wiosną tego roku.

Uwagę zwraca natomiast pokazany także na filmie czas rejestracji, który sugeruje, że w trybie 8K możemy mieć do czynienia z nieograniczoną długością klipu i że aparat będzie mógł pochwalić się imponującym systemem odprowadzania ciepła.

Mniej zauważalnym szczegółem jest natomiast obiektyw, który w jednym momencie pojawia się na klipie. Choć w większości ujęć pokazywany jest model Nikkor Z 70-200, to w przypadku ujęcia aparatu od tyłu widzimy, że obiektyw posiada trzeci pierścień (a przynajmniej tak się wydaje), którego model 70-200 w tym miejscu nie oferuje. Z racji obecności wyświetlacza szkło nie może także być pozycją z systemu F podłączoną przez adapter. Co więcej, obecność kilku pierścieni każą nam wierzyć, że nie będzie to model 400 mm, który według plotek miał być jedynym długim szkłem, które zostanie pokazane w tym roku.

Czy więc szkło, które widzimy może okazać się obiektywem 100-400 mm, który także pojawiał się w oficjalnym harmonogramie premier i który zostanie oficjalnie zaprezentowane wraz z modelem Z9? Biorąc pod uwagę przeznaczenie korpusu i brak długich szkieł w systemie Z, byłoby to z pewnością posunięcie, które pozwoliłoby przyciągnąć do systemu więcej zawodowych reporterów czy fotografów sportu.

Premiera już w listopadzie

O tym czy tak się stanie przekonamy się zapewne już niebawem. Producent zaplanował w sumie 4 teasery, co oznacza, że nowy korpus powinniśmy ujrzeć na początku listopada 2021 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Przedłużona gwarancja na aparaty i obiektywy Leica
Przedłużona gwarancja na aparaty i obiektywy Leica
Leica podkreśla jakość „Made in Germany” i przedłuża gwarancję na sprzęt o dodatkowe 12 miesięcy. Ofertą objęte są aparaty i obiektywy kupione pomiędzy 1.09.2019 a...
0
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Sony A7 IV - więcej, mocniej, lepiej, drożej...
Po 3 latach od premiery A7 III, Sony pokazuje wreszcie jego następcę, który ma być lepszy właściwie pod każdym względem. Wyposażony w 33-megapikselową matrycę Sony A7...
36
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
DJI Ronin 4D to pierwsza kamera 8K z 4-osiowym stabilizatorem i autofocusem Lidar AF
Nowy Ronin 4D to bez wątpienia urządzenie rewolucyjne, integruje bowiem system obrazowania z zapisem RAW, zaawansowaną stabilizację, ustawianie ostrości oparte o laserowy system Lidar i...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)