Kolejny teaser Nikona Z9 - nieograniczona rejestracja 8K i obiektyw 100-400 mm?

Autor: Maciej Luśtyk

14 Październik 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Nikon dalej podgrzewa atmosferę przed premierą flagowego bezlusterkowego korpusu. Czego dowiadujemy się z najnowszej zapowiedzi modelu Z9?

Tak, jak spodziewaliśmy się przy okazji pierwszego, pokazanego 6 października teasera, wygląda na to, że kolejne zapowiedzi korpusu Nikon Z9 będą publikowane w tygodniowych odstępach. Właśnie ukazał się drugi film, pozwalający rzucić okiem za kurtynę nadchodzącej flagowej produkcji Nikona.

Drugi teaser poświęcony jest możliwościom wideo i wykorzystaniu w fotografii dzikiej przyrody. Z pozoru nie dzieje się na nim nic specjalnego - o możliwości rejestracji wideo 8K, która przedstawiana jest w klipie wiedzieliśmy w końcu już od momentu pierwszej oficjalnej zapowiedzi aparatu wiosną tego roku.

Uwagę zwraca natomiast pokazany także na filmie czas rejestracji, który sugeruje, że w trybie 8K możemy mieć do czynienia z nieograniczoną długością klipu i że aparat będzie mógł pochwalić się imponującym systemem odprowadzania ciepła.

Mniej zauważalnym szczegółem jest natomiast obiektyw, który w jednym momencie pojawia się na klipie. Choć w większości ujęć pokazywany jest model Nikkor Z 70-200, to w przypadku ujęcia aparatu od tyłu widzimy, że obiektyw posiada trzeci pierścień (a przynajmniej tak się wydaje), którego model 70-200 w tym miejscu nie oferuje. Z racji obecności wyświetlacza szkło nie może także być pozycją z systemu F podłączoną przez adapter. Co więcej, obecność kilku pierścieni każą nam wierzyć, że nie będzie to model 400 mm, który według plotek miał być jedynym długim szkłem, które zostanie pokazane w tym roku.

Czy więc szkło, które widzimy może okazać się obiektywem 100-400 mm, który także pojawiał się w oficjalnym harmonogramie premier i który zostanie oficjalnie zaprezentowane wraz z modelem Z9? Biorąc pod uwagę przeznaczenie korpusu i brak długich szkieł w systemie Z, byłoby to z pewnością posunięcie, które pozwoliłoby przyciągnąć do systemu więcej zawodowych reporterów czy fotografów sportu.

Premiera już w listopadzie

O tym czy tak się stanie przekonamy się zapewne już niebawem. Producent zaplanował w sumie 4 teasery, co oznacza, że nowy korpus powinniśmy ujrzeć na początku listopada 2021 roku.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Sony FX30 - najtańsza kamera filmowa linii Cinema Line
Zamiast zaawansowanego korpusu APS-C, producent prezentuje kompaktową kamerę filmową, która ma być odpowiedzią na bolączki aspirujących twórców wideo. FX30 to jedna z...
13
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do 7740 zł rabatu na obiektywy przy zakupie Fujifilm GFX 50S II
Do końca października, kupując aparat średnioformatowy Fujifilm GFX 50S II w zestawie lub osobno otrzymamy dodatkowy rabat na zakup obiektywów.
21
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Panasonic Lumix GH6 pozwoli w końcu nagrywać na dyskach SSD. Aktualizacja dostępna od 27 września
Jedną z najciekawszych nowości wprowadzonych wraz z modelem GH6 jest opcja bezpośredniej rejestracji na dyskach SSD. Niestety nie była ona dostępna w dniu premiery. Za...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)