Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Panasonic Lumix DMC-FX01 - szeroki kąt, wysoka czułość

0

Autor: Tomasz Gutkowski

14 Luty 2006
Artykuł na: 17-22 minuty
Pierwsza nowość koncernu Matsushita w dniu dzisiejszym to kompaktowy model Panasonic Lumix DMC-FX01. Jest on następcą DMC-FX9 i posiada stabilizowany obiektyw szerokokątny z 3,6-krotnym zbliżeniem (28 - 102 mm), 6-megapikselowy sensor CCD oraz spory, 2,5-calowy wyświetlacz LCD.
Panasonic Lumix DMC-FX01

Podobnie jak w wypadku drugiej dzisiejszej nowości, modelu Lumix DMC-TZ1, także DMC-FX01 posiada kilka nowych interesujących właściwości. Producent zwraca naszą uwagę na tryb wysokiej czułości, który ma operuje w zakresie ISO 800 - 1600 i ma być uzupełnieniem dla systemu optycznej stabilizacji obrazu MEGA O.I.S.. W trybie tym rozdzielczość zmniejszana jest automatycznie, ale czasem lepiej mieć mniejsze zdjęcie niż duże a poruszone.

FX01 to typowy aparat kieszonkowy, ale całkiem dobrze wyposażony. Użytkownik ma do dyspozycji 17 programów tematycznych, wśród nich takie jak \'rozgwieżdżone niebo\', \'zdjęcia podwodne\' i \'dziecko\'. Listę funkcji amatorskich uzupełniają nieco bardziej zaawansowane: bracketing i korekta ekspozycji oraz korekta balansu bieli. Producenta podkreśla szybkość pacy aparatu. Chodzi tu zarówno o czasy reakcji i czas uruchamiania, jak i o pracę systemu automatycznego pomiaru ostrości.

Panasonic Lumix DMC-FX01 nie posiada celownika optycznego, ale ma spory, 2,5-calowy wyświetlacz LCD. Zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym a zdjęcia zapisywane są na kartach SD / MMC. Do sprzedaży powinien trafić wiosną tego roku.

NazwaPanasonic Lumix DMC-FX01
Typamatorski cyfrowy aparat kieszonkowy
Efektywna rozdzielczość6,0 Mp
Sensor
 • 1/2,5 cala CCD
 • 6 Megapikseli efektywnych (6,37 Mp całkowicie)
Pamięćkarty SD / MMC
Rozdzielczość
 • format 4:3{LST
;format 3:2
 • 2816 x 1880
 • 2048 x 1360
;format 16:9
 • 2816 x 1584
 • 1920 x 1080
}
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.2), Motion JPEG (film)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
Obiektyw
 • Leica DC Vario-Elmarit
 • 3,6x: 28 - 102 mm
 • F2.8 - F5.6
 • optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (2 tryby)
Stabilizacja obrazutak, Mega O. I. S. (optyczna)
Zoom cyfrowy4x
PrzysłonaF2.8 - F5.6
Migawka1/2000 - 8 s oraz 15, 30 lub 60 s w trybie 'rozgwieżdżone niebo'
Tryby ekspozycjib.d.
Pomiar światłainteligentny wielopunktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketing zdjęcia w skoku 1/3 do 1 EV
Metody pomiaru ostrościstrojenie automatyczne (AF)
Tryby pracy autofocusa
 • u
;zakres
 • normalny: od 50 cm
 • makro: od 5 cm (szeroki kąt) / od 30 cm (tele)
;lampa wspomagania AF}
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułość
 • Auto
 • ISO 80
 • ISO 100
 • ISO 200
 • ISO 400
 • Tryb 'High Sensitivity': ISO 800 - 1600
Balans bieli
 • Auto
 • dzienne
 • chmury
 • jarzeniowe
 • ustawienie ręczne
 • korekta balansu: +/-1500K co 150K
Efektyochłodzenie, ocieplenie, czarno-białe, sepia
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne3 lub 2 kl/s do 6 ujęć w jakości Fine
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 320 x 240, 848 x 480 (16:9)
 • 10 lub 30 kl/s
 • z dźwiękiem
 • długość nagrania limitowana pojemnością karty
Monitor LCD2,5 cala TFT, 207.000 punktów, 100% krycia
Synchronizacja z lampąn.d.
Lampa błyskowawbudowana
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówbrak
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz2 lub 10 s
ZłączaUSB, wejście DC, wyjście AV
Pilotb.d.
Zasilanieakumulator litowo-jonowy lub zasilanie sieciowe (opcja)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametalowa
Wymiary94 x 51 x 24 mm
Waga132 g
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Uwagiprocesor obrazu Venus Engine Plus
Artykuł na Fotopolis3909

Informacja prasowa producenta

Subtelny i elegancki Panasonic Lumix FX01
Najmniejszy na świecie kompaktowy aparat z obiektywem szerokokątnym 28 mm

Warszawa, 14 lutego 2006 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, poinformował o wprowadzeniu na rynek nowego cyfrowego aparatu fotograficznego LUMIX FX01 z eleganckiej linii Stylish. FX01 wyposażony został w 6-megapikselową matrycę CCD, optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S., tryb High Sensitivity oraz doskonały szerokokątny obiektyw LEICA DC 28 mm z 3,6-krotnym powiększeniem optycznym. Szesnaście łatwych do ustawienia trybów tematycznych gwarantuje zawsze udane portrety, nocne panoramy, zdjęcia podczas przyjęcia lub kolacji przy świecach.

Panasonic Lumix DMC-FX01

Panasonic FX01 jest następcą 6-megapikselowego modelu FX9. Charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, dużym ekranem LCD, elegancką budową oraz szerokim zestawem funkcji niezbędnych w kompaktowym cyfrowym aparacie fotograficznym. Nowy Lumix FX01 to znakomicie zaprojektowany, wyposażony w wiele funkcji aparat cyfrowy, doskonale nadający się do utrwalania wszystkich ważnych chwil.

1. Kompaktowy aparat z szerokokątnym obiektywem LEICA DC 28 mm i 3,6 krotnym zoomem optycznym

Aparat Lumix FX01 z 6-megapikselową matrycą CCD oraz szerokokątnym obiektywem LEICA DC 28 mm zapewnia 3,6-krotne przybliżenie optyczne oraz zakres przesłony od F2,8 do F5,6. Dzięki zastosowaniu soczewek asferycznych o bardzo wysokim współczynniku załamania, FX01 jest równie płaski jak jego poprzednik, model FX9. Zespół soczewek obiektywu LEICA DC składa się z siedmiu elementów w sześciu grupach i zawiera cztery soczewki asferyczne. Pozwoliło to uzyskać znakomite parametry optyczne, a jednocześnie zachować niewielkie rozmiary aparatu. Za pomocą funkcji Extra Optical Zoom, która zapewnia dodatkowe powiększenie (przy minimalnym pogorszeniu jakości obrazu), można w trybie zapisu z rozdzielczością 3 megapikseli zwiększyć 5-krotnie przybliżenie optyczne.

2. System MEGA O.I.S. i tryb wysokiej czułości umożliwiają wykonywanie ostrych zdjęcia poruszających się obiektów

Zdaniem Panasonic, optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) powinien być niezbędnym elementem wyposażenia aparatów cyfrowych. W związku z tym firma stosuje tę funkcję we wszystkich modelach z serii Lumix. Obecnie system ten, który zapobiega pogorszeniu jakości zdjęć powodowanemu drżeniem rąk, spotyka się z powszechnym uznaniem użytkowników na całym świecie i uważa się, że powinien on być standardem we wszystkich cyfrowych aparatach fotograficznych. Każde, nawet nieznaczne, drgnienie ręki jest wykrywane z częstotliwością próbkowania 4 tys. razy na sekundę i dokładnie kompensowane, dzięki czemu zdjęcia są wyraźne i ostre. System ma dwa tryby korekcji. W pierwszym trybie (Mode 1) system stale wykrywa i śledzi poruszenia oraz kompensuje je. Natomiast w drugim trybie (Mode 2) system kompensuje drżenie rąk tylko w chwili naciskania przycisku migawki. Obiektyw może w tym trybie poruszać się we wszystkich kierunkach, co zwiększa efektywność kompensacji. Położenie obiektu naprzeciwko środka obiektywu pozwala poprawić rozdzielczość obrazu. Dzięki temu system MEGA O.I.S. umożliwia wykonywanie pięknych, ostrych zdjęć przy czasie ekspozycji o ponad trzy stopnie dłuższym, niż w przypadku konwencjonalnych modeli bez tego systemu. Zdjęcia są ostre nawet podczas fotografowania w dużym przybliżeniu albo przy słabym oświetleniu, gdy czas otwarcia migawki musi być długi. Funkcja ta znacznie ułatwia uzyskanie ostrych zdjęć w trybie teleobiektywu (Tele), przy dużych zbliżeniach, fotografiach portretowych wykonywanych wewnątrz pomieszczeń albo przy fotografowaniu oświetlonej scenerii w nocy.

Panasonic Lumix DMC-FX01

Ponadto w aparacie FX01 dostępny jest nowy tryb wysokiej czułości (High Sensitivity), który pozwala wykonywać zdjęcia z maksymalną czułością odpowiadającą ISO 1600. Jest on szczególnie przydatny w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, gdyż umożliwia fotografowanie z ustawionym krótkim czasem migawki. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w matrycy CCD nowej metody odczytu kombinacji pikseli. Jakość zdjęć jest na tyle dobra, że można z nich wykonywać odbitki w typowym formacie 10 x 15 cm.

Dzięki nowatorskiemu połączeniu dwóch technologii - systemu MEGA O.I.S. i trybu wysokiej czułości - udało się wyeliminować wpływ dwóch najważniejszych przyczyn nieostrości zdjęć - drgania rąk i poruszania się fotografowanych obiektów.

3. Venus Engine Plus - wydajny i energooszczędny procesor LSI

Procesor obrazu Venus Engine Plus umożliwia wykonanie aparatem FX01 nawet do 320 zdjęć po jednorazowym naładowaniu akumulatora. Zapewnia on doskonałe przetwarzanie obrazu, a jednocześnie zużywa tylko 70% energii w porównaniu z procesorem Venus Engine II. Wielozadaniowy procesor Venus Engine Plus charakteryzuje się bardzo krótkim czasem reakcji: opóźnienie wyzwalania migawki wynosi 0,005 s, a odstęp między zwolnieniami migawki - ok. 0,7 s. Ponadto po włączeniu aparat jest gotowy do pracy w ciągu 1,6 s - o 20% szybciej niż model FX9. Dzięki temu można szybko uchwycić zdarzenia. W trybie wykonywania zdjęć seryjnych aparat umożliwia fotografowanie z szybkością trzech klatek na sekundę z maksymalną rozdzielczością. Model FX01 umożliwia także fotografowanie sekwencyjne aż do zapełnienia karty pamięci SD.

4. Jasny, 2,5-calowy wyświetlacz LCD z funkcją High Angle, ułatwiającą fotografowanie i przeglądanie zdjęć

Model FX01 wyposażony jest w duży, 2,5-calowy wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości (207 tys. pikseli). Zastosowana w matrycy CCD mieszana metoda odczytu pikseli automatycznie zwiększa jasność obrazu wyświetlanego na ekranie, co ułatwia fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia.

Tryb High Angle umożliwia obserwowanie obrazu na ekranie z dołu, na przykład przy wykonywaniu zdjęć aparatem uniesionym ponad głowami tłumu. Funkcja Power LCD, która zwiększa jasność wyświetlacza o 40%, zapewnia czytelność ekranu nawet na zewnątrz pomieszczeń i przy dużym nasłonecznieniu.

W aparacie FX01 można na ekranie wyświetlać miniaturki zdjęć (maksymalnie 25), natomiast tryb Calendar Display umożliwia wyszukiwanie zdjęć według daty.

5. Nagrywanie wyraźnych filmów o jaskrawych kolorach w formacie Wide VGA z szybkością 30 klatek na sekundę

Oprócz standardowego trybu VGA (640 x 480), jak w modelu FX9, aparat FX01 umożliwia nagrywanie pełnowymiarowych filmów z szybkością 30 klatek na sekundę w formacie Wide VGA (848 x 480). Można je następnie oglądać nawet na telewizorze szerokoekranowym. Zastosowana w matrycy CCD metoda odczytu kombinacji pikseli zwiększa również jasność oglądanych filmów.

6. Szybki autofokus zwiększa szanse wykonania dobrego zdjęcia

Autofokus można dobrać stosownie do sytuacji, w której wykonywane jest zdjęcie, oraz do położenia fotografowanego obiektu. Panasonic FX01 oferuje pięć trybów pomiaru: 5-punktowy, 3-punktowy błyskawiczny, jednopunktowy błyskawiczny, jednopunktowy zwykły oraz punktowy (Spot). Podobnie jak w aparacie FX9, szczególnie szybka i dokładna jest funkcja autofokusu w trybie jednopunktowym błyskawicznym. W warunkach słabego oświetlenia nastawienie ostrości jest szczególnie trudne. Ułatwia je lampa pomocnicza do autofokusu. Użytkownik nowego aparatu może więc fotografować, nie martwiąc się, że straci okazję zrobienia dobrego zdjęcia.

7. Szeroki wybór programów tematycznych oraz inne funkcje poszerzające możliwości fotografowania

Oprócz 14 programów tematycznych, które posiadał model FX9, aparat FX01 wyposażony został w dwa nowe. Programy tematyczne wykorzystywane są do obsługi różnorodnych sytuacji. Nowy tryb Baby (Dziecko) pozwala automatycznie zapisywać na zdjęciach daty ich wykonania oraz wiek dziecka, określany na podstawie wprowadzonej przez użytkownika daty urodzenia. Ten tryb został już wprowadzony w innych nowych modelach z serii LUMIX. Możliwość ustawienia dwóch dat urodzenia jeszcze bardziej zwiększa jego przydatność. Tryb Party (Przyjęcie) umożliwia uchwycenie bogactwa odcieni światła, a przez to pozwala uzyskiwać wyraziste, piękne zdjęcia. Inny nowy program ułatwia fotografowanie pod wodą. Używa się go wraz z obudową Marine, która jest dostępna oddzielnie.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
8
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)