Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nowy firmware Sony pozwoli zamknąć migawkę podczas wymiany obiektywu

9

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Opcja znana między innymi z Canona EOS R trafia do topowego modelu A9 II. Tylko czy to aby na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Nad tym dlaczego migawki aparatów bezlusterkowych nie zamykają się podczas wymiany obiektywów zastanawiamy się w zasadzie od czasu ich debiutu. W końcu pozwoliłoby to znacznie ograniczyć kurzenie się matrycy, która w przypadku tych konstrukcji jest dużo bardziej wyeksponowana niż w lustrzankach, prawda?

Ochrona matrycy czy zbędne narażanie migawki?

W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Fakt, nikt nie lubi brudów na matrycy, ale szkło chroniące sensor aparatów bez problemu i nie dużym kosztem można wyczyścić. Natomiast w przypadku uszkodzenia delikatnego mechanizmu migawki koszty naprawy mogą poważnie zaskoczyć użytkowników. A wbrew pozorom wcale nietrudno tego dokonać. Wielu z nas pewnie choć raz nieumyślne dotknęło matrycy podczas zmiany obiektywów. Podobne nieumyślne mocniejsze dotknięcie migawki może już jej poważnie zaszkodzić.

Sony A9 II z pionowym gripem

O tym czy jest to przydatna funkcja można więc dyskutować, niemniej jednak tych, którzy uważają że tak ucieszy informacja, że właśnie udostępniło ją Sony wraz z najnowszym oprogramowaniem (wersja 2.0) do korpusu Sony A9 II.

Oprócz tego, nowy firmware wprowadza także możliwość szybkiej aktywacji i wyłączenia trybu wykrywania oka i twarzy pojedynczym przyciskiem, oferuje funkcję Hi Frequency flicker, wyrównującą ekspozycję podczas fotografowania w warunkach migotającego oświetlenia, a do tego usprawnia proces transferu plików na FTP i pozwala na zapisanie zestawów ustawień w zakładce Moje Menu.

Pobierz nowy firmware

Nowe oprogramowanie znajdziecie w poniższym linku.

Sony A9 II - firmware 2.0

Czy funkcja zamykania migawki trafi do innych bezlusterkowców Sony? Wszystko zależy od tego, jak nową możliwość zareagują użytkownicy. Biorąc jednak pod uwagę, że producent nie narzuca nam korzystania z tej opcji, tylko daje wybór, raczej nie widzimy przeciwskazań, by tak się stało.

A wy, co o tym sądzicie?

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Airpeak - Sony wkracza na rynek dronów
Wygląda na to, że DJI może wreszcie doczekać się realnej konkurencji na rynku konsumenckim. Do gry wkracza bowiem japoński gigant technologiczny. Co w kwestii dronów...
18
0
Powiązane artykuły