Nowy firmware Sony pozwoli zamknąć migawkę podczas wymiany obiektywu

9

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Opcja znana między innymi z Canona EOS R trafia do topowego modelu A9 II. Tylko czy to aby na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Nad tym dlaczego migawki aparatów bezlusterkowych nie zamykają się podczas wymiany obiektywów zastanawiamy się w zasadzie od czasu ich debiutu. W końcu pozwoliłoby to znacznie ograniczyć kurzenie się matrycy, która w przypadku tych konstrukcji jest dużo bardziej wyeksponowana niż w lustrzankach, prawda?

Ochrona matrycy czy zbędne narażanie migawki?

W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Fakt, nikt nie lubi brudów na matrycy, ale szkło chroniące sensor aparatów bez problemu i nie dużym kosztem można wyczyścić. Natomiast w przypadku uszkodzenia delikatnego mechanizmu migawki koszty naprawy mogą poważnie zaskoczyć użytkowników. A wbrew pozorom wcale nietrudno tego dokonać. Wielu z nas pewnie choć raz nieumyślne dotknęło matrycy podczas zmiany obiektywów. Podobne nieumyślne mocniejsze dotknięcie migawki może już jej poważnie zaszkodzić.

Sony A9 II z pionowym gripem

O tym czy jest to przydatna funkcja można więc dyskutować, niemniej jednak tych, którzy uważają że tak ucieszy informacja, że właśnie udostępniło ją Sony wraz z najnowszym oprogramowaniem (wersja 2.0) do korpusu Sony A9 II.

Oprócz tego, nowy firmware wprowadza także możliwość szybkiej aktywacji i wyłączenia trybu wykrywania oka i twarzy pojedynczym przyciskiem, oferuje funkcję Hi Frequency flicker, wyrównującą ekspozycję podczas fotografowania w warunkach migotającego oświetlenia, a do tego usprawnia proces transferu plików na FTP i pozwala na zapisanie zestawów ustawień w zakładce Moje Menu.

Pobierz nowy firmware

Nowe oprogramowanie znajdziecie w poniższym linku.

Sony A9 II - firmware 2.0

Czy funkcja zamykania migawki trafi do innych bezlusterkowców Sony? Wszystko zależy od tego, jak nową możliwość zareagują użytkownicy. Biorąc jednak pod uwagę, że producent nie narzuca nam korzystania z tej opcji, tylko daje wybór, raczej nie widzimy przeciwskazań, by tak się stało.

A wy, co o tym sądzicie?

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak długi film 8K może nakręcić EOS R5? Canon udostępnia zestawienie limitów
Jak bardzo w trakcie filmowania nagrzewają się nowe bezlusterkowce EOS? Canon przygotował ciekawe zestawienie maksymalnych długości klipów wideo nagrywanych w nowych modelach R5 i R6
0
0
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Canon EOS R5 i R6 - powrót na szczyt
Jeśli mieliście do tej pory wątpliwości czy aby na pewno Canon obudził się z kilkuletniego letargu, powinniście je porzucić. Producent prezentuje modele,...
94
8
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Pixii - dalmierzowa "rewolucja" wreszcie trafia na rynek. Czy rzeczywiście nią jest?
Jest piękny, nowoczesny i jak na swoje możliwości, niestety koszmarnie drogi. Czy jedyny poza ofertą Leiki aparat dalmierzowy na rynku znajdzie dla siebie miejsce we...
22
4
Powiązane artykuły