Nowy firmware Sony pozwoli zamknąć migawkę podczas wymiany obiektywu

Autor: Maciej Luśtyk

10 Kwiecień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Opcja znana między innymi z Canona EOS R trafia do topowego modelu A9 II. Tylko czy to aby na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Nad tym dlaczego migawki aparatów bezlusterkowych nie zamykają się podczas wymiany obiektywów zastanawiamy się w zasadzie od czasu ich debiutu. W końcu pozwoliłoby to znacznie ograniczyć kurzenie się matrycy, która w przypadku tych konstrukcji jest dużo bardziej wyeksponowana niż w lustrzankach, prawda?

Ochrona matrycy czy zbędne narażanie migawki?

W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Fakt, nikt nie lubi brudów na matrycy, ale szkło chroniące sensor aparatów bez problemu i nie dużym kosztem można wyczyścić. Natomiast w przypadku uszkodzenia delikatnego mechanizmu migawki koszty naprawy mogą poważnie zaskoczyć użytkowników. A wbrew pozorom wcale nietrudno tego dokonać. Wielu z nas pewnie choć raz nieumyślne dotknęło matrycy podczas zmiany obiektywów. Podobne nieumyślne mocniejsze dotknięcie migawki może już jej poważnie zaszkodzić.

Sony A9 II z pionowym gripem

O tym czy jest to przydatna funkcja można więc dyskutować, niemniej jednak tych, którzy uważają że tak ucieszy informacja, że właśnie udostępniło ją Sony wraz z najnowszym oprogramowaniem (wersja 2.0) do korpusu Sony A9 II.

Oprócz tego, nowy firmware wprowadza także możliwość szybkiej aktywacji i wyłączenia trybu wykrywania oka i twarzy pojedynczym przyciskiem, oferuje funkcję Hi Frequency flicker, wyrównującą ekspozycję podczas fotografowania w warunkach migotającego oświetlenia, a do tego usprawnia proces transferu plików na FTP i pozwala na zapisanie zestawów ustawień w zakładce Moje Menu.

Pobierz nowy firmware

Nowe oprogramowanie znajdziecie w poniższym linku.

Sony A9 II - firmware 2.0

Czy funkcja zamykania migawki trafi do innych bezlusterkowców Sony? Wszystko zależy od tego, jak nową możliwość zareagują użytkownicy. Biorąc jednak pod uwagę, że producent nie narzuca nam korzystania z tej opcji, tylko daje wybór, raczej nie widzimy przeciwskazań, by tak się stało.

A wy, co o tym sądzicie?

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły