Nikon Coolpix S2 - do drugiej kieszeni

0
Tomasz Gutkowski
18 Maj 2005
Artykuł na: 9-16 minut
Nikon zaprezentował dziś drugą odsłonę swojej ultra-kompaktowej linii 'S'. Coolpix S2 jest ciut większy od poprzedniego Coolpix S1, oferuje rozdzielczość 5.1 Megapikseli, wyposażony jest w duży wyświetlacz 2.5" oraz obiektyw z 3-krotnym zakresem ogniskowych.
Nikon zaprezentował dziś drugą odsłonę swojej ultra-kompaktowej linii 'S'. Coolpix S2 jest ciut większy od poprzedniego Coolpix S1, oferuje rozdzielczość 5.1 Megapikseli, wyposażony jest w duży wyświetlacz 2.5" oraz obiektyw z 3-krotnym zakresem ogniskowych.Trwa festiwal kieszonkowych propozycji na wakacje. Po Kodaku i Pentaksie o swoich postępach w tym segmencie poinformował koncern Nikon. Kilka miesięcy po prezentacji otwierającego nową serię modelu Coolpix S1, pokazano niemniej stylowego Coolpix'a S2. Od starszego brata różni go wysuwany obiektyw schowany pod zasuwaną klapką. Jak wspomnieliśmy na wstępie S2 jest nieco większy i cięższy od S1 i będzie sprzedawany z nową wersją stacji dokowania.

Nikon Coolpix S2 oferuje te same atrakcje co najnowsze kompakty Nikona przeznaczone dla amatorów. Do dyspozycji jest kilkanaście programów tematycznych oraz opatentowana przez Nikona funkcja BSS (automatyczny wybór najlepszego ujęcia z serii). Dodatkowo 4 z 16 trybów tematycznych wyposażonych jest w asystenta czyli naniesione na obraz ramki kadrowania ułatwiające prawidłowe skomponowanie zdjęcia. S2 może też nagrywać sekwencje wideo (640 x 480, 15 kl/s) oraz dźwięk (bez limitu długości).

Dodatkowe atrakcje, znane z ostatnio prezentowanych Coolpix'ów, to funkcja D-Lighting (automatyczne rozjaśnienie ciemnych partii obrazu) oraz pomiar ostrości z priorytetem twarzy. Aby maksymalnie uprościć obsługę producent wprowadził też nowy interfejs graficzny, w którym zamiast tekstu możemy posługiwać się czytelnymi ikonkami. Dodajmy dla porządku, że dane zapisywane są w pamięci wewnętrznej (12 MB) lub na opcjonalnych kartach SD.Zgodnie z opisem producenta S2 jest odporny na zachlapania, to znaczy nie zaszkodzi mu deszczowa pogoda, ale zanurzenie w wodzie już tak. Warto zwrócić uwagę, że jest to kolejny aparat na rynku, w którym zrezygnowano z celownika optycznego na rzecz dużego wyświetlacza LCD.

Nikon Coolpix S2 wraz z akumulatorem, ładowarką i stacją dokowania trafi do sprzedaży na początku lata 2005 roku. Więcej informacji w poniższej notce prasowej.


Nikon COOLPIX S2 - elegancki, uniwersalny aparat na każdą pogodę

Warszawa, 18 maja 2005 r. - Nikon wprowadza na rynek COOLPIX S2 - uniwersalny, kompaktowy aparat cyfrowy, idealny na wszystkie warunki pogodowe.

COOLPIX S2 wyposażony został w odporną na zachlapanie obudowę*, zapewniającą ochronę aparatu nawet w najmniej sprzyjających warunkach pogodowych.

Nowy aparat charakteryzuje się stylowym wyglądem, jasnym monitorem LCD o przekątnej 2,5 cala, niewielkimi rozmiarami oraz szeregiem innowacyjnych funkcji opracowanych przez firmę Nikon, przyczyniających się do zwiększenia atrakcyjności zdjęć bez konieczności dalszej ich obróbki w komputerze.
Doskonałe zdjęcia niezależnie od pogody
Aluminiowa obudowa aparatu COOLPIX S2 nadaje mu nie tylko wyraz stylistycznego wyrafinowania, ale również zapewnia ochronę przed kroplami wody, co czyni z tego modelu doskonały wybór dla osób często fotografujących na zewnątrz.

Rozdzielczość 5,1 mln efektywnych pikseli oraz uniwersalny obiektyw o 3-krotnym zoomie optycznym Nikkor ED** 35-105 mm (odpowiednik ogniskowych w standardzie 35 mm) pozwalają na wykonywanie niezwykle ostrych zdjęć i wierne odwzorowanie kolorów.


Uzyskiwanie jak najlepszych rezultatów
Aparat COOLPIX S2 posiada szereg funkcji opracowanych przez firmę Nikon. Funkcja D-Lighting umożliwia łatwą, automatyczną korektę niedoświetlonych partii zdjęcia poprzez ich rozjaśnienie i wydobycie szczegółów, a jednocześnie nie wpływa na obszary o prawidłowej ekspozycji. Funkcja "Priorytet autofokusa - twarz" automatycznie wykrywa kontury twarzy fotografowanej osoby w kadrze i ustawia na nią ostrość, dzięki czemu użytkownik otrzymuje ostre portrety. Funkcja redukcji efektu czerwonych oczu w aparacie wykrywa czerwone zabarwienie źrenic spowodowane błyskiem lampy i dokonuje cyfrowej korekty tego zabarwienia. Funkcja ostrzeżenia przed poruszeniem informuje użytkownika o możliwym wpływie poruszenia aparatu na zdjęcie, dzięki czemu użytkownik może ponownie skadrować obraz i wykonać jeszcze jedno zdjęcie.

Łatwa obsługa
Aparat COOLPIX S2 jest wyposażony w układ wykorzystujący załamanie osi optycznej pod kątem prostym, co umożliwia właściwe działanie obiektywu bez konieczności wysuwania go poza obudowę, oraz w duży, jasny monitor LCD o przekątnej 2,5 cala, dzięki któremu zbędne stało się korzystanie z wizjera. Łatwy w użyciu graficzny interfejs użytkownika (GUI), pozwala na wybór funkcji za pomocą nazwy lub ikony, a za pomocą poręcznego przycisku pomocy można wyświetlić objaśnienia i wskazówki w jednym z 12 języków.

Aparat COOLPIX S2 został zaprojektowany pod kątem maksymalnego wykorzystania energii, dzięki czemu użytkownik może zrobić do 190 zdjęć przy użyciu akumulatora EN-EL8 (dane podane w oparciu o standard stowarzyszenia Camera & Imaging Product Association***). Zastosowane rozwiązania umożliwiają również szybkie uruchamianie aparatu w ciągu około 1 sekundy i szybkie fotografowanie w trybie zdjęć seryjnych z prędkością około 1,8 klatki na sekundę.
Akumulator i stacja dokująca COOL-STATION dostarczane w zestawie z aparatem
Aparat COOLPIX S2 jest oferowany w komplecie z nową stacją dokującą COOL-STATION MV-12, która umożliwia ładowanie akumulatorów bez konieczności wyjmowania ich z aparatu, a także podłączanie aparatu do telewizora lub komputera.

Aparat COOLPIX S2 wyposażono w szereg programów tematycznych dostosowanych do typowych sytuacji zdjęciowych. Cztery z nich dostępne są w trybie Asystent. Zadaniem użytkownika jest wybór programu najlepiej odpowiadającego fotografowanej scenie - na przykład zachodowi słońca lub portretowi - a aparat automatycznie dobierze optymalne ustawienia.

Aparat COOLPIX S2 jest kompatybilny z powszechnie stosowanymi kartami pamięci SD, ale wyposażono go także w 12 MB pamięci wewnętrznej, co pozwala fotografować bez dodatkowych nośników danych.

Aparat COOLPIX S2 jest doskonałym wyborem także dla użytkowników, którzy zamierzają nagrywać filmy. Oferuje on cztery tryby filmowania z dźwiękiem z szybkością 15 klatek na sekundę i w rozdzielczości VGA.
Po zarejestrowaniu filmu aparat COOLPIX S2 można podłączyć do telewizora i obejrzeć wyniki.

Aby ułatwić drukowanie odbitek, model COOLPIX S2 oferuje obsługę standardu PictBridge, co umożliwia bezpośrednie podłączenie go do dowolnej drukarki zgodnej z tym standardem i drukowanie bez konieczności korzystania z komputera. W zestawie z aparatem COOLPIX S2 dostarczane jest także oprogramowanie PictureProject firmy Nikon, które pozwala użytkownikom w łatwy sposób edytować zdjęcia, organizować je
i udostępniać.


Dostępność w sprzedaży: początek lata 2005 roku.

* Zgodnie z wynikami testów przeprowadzonych przez firmę Nikon, obudowa aparatu COOLPIX S2 cechuje się odpornością na zachlapanie zgodną z normą IEC 60529 IPX4. Aparat nie jest jednak wodoszczelny i nie powinien nigdy być zanurzany w wodzie.
** Opracowane przez firmę Nikon szkło ED (o ultraniskiej dyspersji) zapewnia idealną ostrość obrazu i najlepszą reprodukcję kolorów.
*** Branżowy standard pomiaru żywotności baterii w aparatach fotograficznych. Pomiar w temperaturze 25°C; zoom regulowany przy każdym zdjęciu, wbudowana lampa błyskowa wyzwalana przy co drugim zdjęciu, tryb obrazu ustawiony na Normalny.

Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu, standardowe wyposażenie i dokładna data wprowadzenia do sprzedaży mogą różnić się w poszczególnych krajach.


NazwaNikon Coolpix S2
TypUltra-kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,1 Mp
Sensor1/2.5" CCD, 5.4 Megapikseli (5.1 Mp efektywnych)
Pamięć12 MB wbudowane oraz karty SD
Rozdzielczość2592 x 1944, 2048 x 1536, 1024 x 768, 640 x 480
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
ObiektywNikkor ED z 3-krotnym zoomem; 35 - 105 mm (dla małego obrazka), F3.0 - F5.4
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowy4x (maks.)
Przysłonab.d.
Migawkab.d.
Tryby ekspozycjiAuto, Portret, Krajobraz, Sport, Portret nocny, Prywatka / Wnętrze, Plaża / Śnieg, Zachód słońca, Zmierzch / Świt, Krajobraz nocny, Zbliżenie, Muzeum, Fajerwerki, Kopia, Pod światło, Asystent panoramy, Ostrzeżenie o poruszeniu, Rejestracja dźwięku, BSS (Best Shot Selector)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościNormalny: 30 cm - nieskończoność; Makro: od 4 cm
Tryby pracy autofocusaPojedynczy AF / Ciągły AF
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne1.8 kl/s lub Multi-shot (16 ujęć w jednym pliku)
Rejestracja filmu15 kl/s, 640 x 480 lub 320 x 240 lub 160 x 120; z dźwiękiem
Monitor LCD2.5" TFT LCD, 110,000 punktów
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowa
  • Tryby: Auto, Auto z redukcją cz. o., wyłączona, włączona, długa synchronizacja
  • Zasięg: 0.3 - 2.6m (szeroki kąt) / 0.3 - 1.4m (tele)
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówb.d.
Matówkan.d.
Lustron.d.
WizjerBrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacz10 s
ZłączaUSB, wejście stacji dokowania
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator Li-Ion EN-EL8 (z ładowarką w zestawie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary92 x 59 x 22 mm
Waga140 g
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Artykuł na Fotopolis2988

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
18
7