Nikon Coolpix S1 - pierwszy ultrakompakt

0
Tomasz Gutkowski
23 Marzec 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Nikon zaprezentował pierwszego Coolpix typu ultra-slim. Coolpix S1 to bardzo zgrabny aparacik z 5-megową matrycą, miniaturowym obiektywem Nikkor ED o 3-krotnym zbliżeniu oraz dużym, 2.5-calowym wyświetlaczem. Dostępne będą trzy wersje kolorystyczne: czarna, srebrna i biała.

Nikon zaprezentował pierwszego Coolpix typu ultra-slim. Coolpix S1 to bardzo zgrabny aparacik z 5-megową matrycą, miniaturowym obiektywem Nikkor ED o 3-krotnym zbliżeniu oraz dużym, 2.5-calowym wyświetlaczem. Dostępne będą trzy wersje kolorystyczne: czarna, srebrna i biała.

Nikon Coolpix S1 - w Łodzi widzieliśmy egzemplarz przedprodukcyjny - jest nieco mniejszy niż konkurencyjny model Sony Cyber-shot T33, ale pod względem właściwości są bardzo podobne. W bardzo szczupłej obudowie zmieścił się obiektyw o 3-krotnym zakresie: efektywnie 35 - 105mm dla małego obrazka. Oczywiście było to możliwe dzięki zastosowaniu małej matrycy - na płytce krzemowej o przekątnej 1/2.5" znajduje się 5 milionów pikseli.

Pierwszy ultra-kompakt Nikona oferuje identyczny zestaw funkcji co najnowsze kompakty Coolpix. Poza długą listą programów tematycznych, korektą ekspozycji i dobieraną czułością, trzeba wspomnieć o najnowszych technologiach Nikona: pomiaru ostrości z "priorytetem twarzy" oraz wewnętrznej redukcji efektu czerwonych oczu. Aparat wkrótce trafi do naszego laboratorium oraz na sklepowe półki.

Komunikat dla prasy

Nikon COOLPIX S1
S jak smukły, stylowy i seksowny.
Nowy model firmy Nikon łączy świetny wygląd z doskonałą konstrukcją.

Warszawa, 16 marca 2005 r. - Nikon informuje o wprowadzeniu na rynek aparatu COOLPIX S1, modelu przeznaczonego dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania.

Wyróżniający się, stylowy i niezwykle atrakcyjny aparat COOLPIX S1 ma aluminiową obudowę dostępną w kolorach: "Pure Silver" (srebrnym), "Ebony Black" (czarnym) i "Ivory White" (białym).

Chociaż nowy model jest niezwykle płaski (tylko 19,7 mm), zmiennoogniskowy obiektyw działa w całym zakresie ogniskowych, nie wysuwając się z korpusu aparatu. Aparat COOLPIX S1 wyposażono w szereg nowatorskich funkcji, które zapewniają sprawną obsługę i umożliwiają uzyskiwanie wysokiej jakości zdjęć.

Wśród głównych zalet nowego aparatu znajdują się matryca o rozdzielczości 5,1 mln pikseli oraz znakomity obiektyw zmiennoogniskowy Nikkor ED z 3-krotnym zoomem optycznym (zakres ogniskowych odpowiadający 35-105 mm dla formatu 35 mm), dzięki którym zdjęcia robione aparatem COOLPIX S1 są ostre i pełne naturalnych kolorów. Aparat ma także niezwykle duży i jasny 2,5-calowy monitor LCD, który znakomicie ułatwia komponowanie zdjęć i zapewnia wyraźny obraz podczas ich odtwarzania.

Coolpix S1 pokazywany był w Łodzi już w dniu światowej premiery

Przyjazny dla użytkownika i energooszczędny

Aparat COOLPIX S1 został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o prostocie obsługi: dzięki graficznemu interfejsowi poszczególne funkcje można wybierać według ich nazw lub za pomocą ikon, a przycisk pomocy umożliwia wyświetlenie informacji na temat tych funkcji w jednej z 12 wersji językowych.

Oprócz atrakcyjnego wyglądu i prostoty obsługi, aparat COOLPIX S1 charakteryzuje się również doskonałymi parametrami i wysoką efektywnością. Dzięki nowatorskiemu podejściu firmy Nikon, model COOLPIX S1 jest niezwykle ekonomiczny w zakresie zużycia energii - można nim zrobić nawet 200 zdjęć przy zasilaniu z akumulatora EN-EL8 (według standardów stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association*). Oznacza to, że użytkownik może zdecydowanie dłużej fotografować bez konieczności ponownego ładowania akumulatora.

Model COOLPIX S1 charakteryzuje się niezwykle krótkim czasem uruchamiania aparatu oraz posiada możliwość robienia zdjęć seryjnych z szybkością około 1,8 klatki/sekundę. Umożliwia to użytkownikom uwiecznienie na zdjęciach ulotnych chwil, co nie byłoby możliwe w przypadku wolniejszych aparatów.

Firma Nikon opracowała funkcje umożliwiające użytkownikom korygowanie zdjęć bezpośrednio w aparacie, co pozwala uzyskać lepsze wyniki podczas fotografowania w trudnych warunkach.

Dostępna wyłącznie w aparatach firmy Nikon funkcja D-Lighting pozwala w trybie odtwarzania automatycznie kompensować zdjęcia zrobione pod światło lub zbyt słabo doświetlone przez lampę błyskową, rozjaśniając i wydobywając szczegóły w ciemniejszych partiach zdjęcia i jednocześnie pozostawiając niezmieniony poziom ekspozycji w obszarach dobrze naświetlonych.

COOLPIX S1 - doskonały sposób na czerwone oczy i drżące ręce

Opracowana w firmie Nikon funkcja redukcji efektu czerwonych oczu automatycznie wykrywa ten irytujący efekt powodowany przez lampę błyskową i koryguje go cyfrowo w aparacie.

W modelu COOLPIX S1 zastosowano funkcję priorytetowego ustawiania ostrości przez autofokus na twarze fotografowanych osób. Automatycznie wykrywa ona kontury twarzy osób w kadrze i ustawia na nie ostrość, zapewniając profesjonalnie wyglądające portrety. Inną przydatną właściwością jest funkcja ostrzegania przed poruszeniem, która informuje użytkowników o ryzyku zrobienia nieostrego zdjęcia na skutek drgań aparatu.

Aparat COOLPIX S1 jest oferowany w komplecie ze stacją dokującą COOL-STATION MV-11, która umożliwia ładowanie akumulatorów bez konieczności wyjmowania ich z aparatu, a także podłączanie aparatu do telewizora lub komputera.

Wybór programu tematycznego

Aparat COOLPIX S1 wyposażono w szereg programów tematycznych dostosowanych do typowych sytuacji zdjęciowych. Cztery z nich dostępne są w trybie Asystent. Zadaniem użytkownika jest wybór programu najlepiej odpowiadającego fotografowanej scenie - na przykład zachodowi słońca lub portretowi - a aparat automatycznie dobierze optymalne ustawienia. Jednym z nowych programów tematycznych jest tryb zdjęć podwodnych przeznaczony do użycia wraz z opcjonalną obudową wodoszczelną WP-CP5. Pozwala on na uzyskanie realistycznych kolorów przy fotografowaniu podczas nurkowania na głębokości nawet 40 metrów.

Aparat COOLPIX S1 jest zgodny z powszechnie stosowanymi kartami pamięci SD, ale wyposażono go także w 12 MB pamięci wewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest fotografowanie bez dodatkowych nośników danych.

Aparat COOLPIX S1 jest doskonałym wyborem także dla użytkowników, którzy zamierzają nagrywać filmy. Oferuje on cztery tryby filmowania z dźwiękiem z szybkością 15 klatek na sekundę i w rozdzielczości VGA. Po zarejestrowaniu filmu aparat COOLPIX S1 można podłączyć do telewizora.

Model COOLPIX S1 oferuje obsługę standardu PictBridge, co umożliwia bezpośrednie podłączenie go do dowolnej drukarki zgodnej z tym standardem, i drukowanie bez konieczności korzystania z komputera. W zestawie z aparatem COOLPIX S1 dostarczane jest także oprogramowanie PictureProject firmy Nikon, które pozwala użytkownikom w łatwy sposób edytować zdjęcia, organizować je i udostępniać.

Dostępność w sprzedaży: Wprowadzenie do sprzedaży aparatu COOLPIX S1 i obudowy wodoszczelnej CP-WP5 jest planowane na wiosnę 2005 r.

Nikon COOLPIX S1 - inne funkcje

 • Poręczne wymiary 89,9 x 57,5 x 19,7 mm (szer. x wys. x głęb.)
 • Niewielka waga wynosząca około 118 g (bez akumulatora i karty pamięci)
 • Funkcja BSS (wybór najlepszego zdjęcia) automatycznie wybiera i zapisuje jedno najlepsze zdjęcie spośród 10 kolejnych ujęć
 • Tryb Asystent dostępny w 4 z 17 programów tematycznych (Portret, Zdjęcia nocne - portret, Zdjęcia sportowe, Krajobraz)
 • 3 tryby nagrywania filmów z dźwiękiem oraz tryb filmów poklatkowych
 • Automatyczna redukcja szumów zapewniająca wierne odwzorowanie kolorów w niektórych programach tematycznych
 • Funkcja stref czasowych ułatwiająca ustawienie czasu lokalnego w każdym miejscu na świecie
 • Tryb rejestrowania dźwięku umożliwia nagranie do 30 minut dźwięku w pamięci wewnętrznej lub nawet 5 godzin na karcie pamięci SD o pojemności 256 MB
 • Wygodna obsługa dzięki umieszczeniu wszystkich przycisków na tylnej ściance aparatu
 • Możliwość korzystania z 4-krotnego zoomu cyfrowego
 • Możliwość wyboru sposobu ustawiania ostrości w trybie filmowym - pojedynczy AF i ciągły AF
 • Pełen wybór ustawień balansu bieli: automatyczny ze sterowaniem TTL, 5 trybów manualnych (światło dzienne, światło żarowe, światło jarzeniowe, pochmurno i lampa błyskowa) oraz pomiar balansu bieli
 • Funkcja manualnego ustawiania balansu bieli umożliwia wyregulowanie balansu i wybór trybu dla światła żarowego i jarzeniowego
 • Opcje odtwarzania zdjęć: widok pełnoekranowy, widok miniatur (4 lub 9 zdjęć jednocześnie), pokaz slajdów
 • Wbudowana lampa błyskowa: dostępne ustawienia to tryb automatyczny, redukcja efektu czerwonych oczu z przedbłyskami, błysk zawsze, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
NazwaNikon Coolpix S1
TypUltra-kompakt cyfrowy
Efektywna rozdzielczość5,36 Mp
Sensor1/2,5 cala, 5,1 mln (całkowita liczba pikseli: 5,36 mln)
PamięćPamięć wewnętrzna: około 12 MB, karty pamięci SD
RozdzielczośćWysoki (2592*), Normalna (2592), Normalna (2048), PC (1024), TV (640)
Formaty zapisu obrazub.d.
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
ObiektywNikkor ED z 3-krotnym zoomem; 5,8-17,4 mm (odpowiednik dla formatu 35 mm [135]: 35?105 mm); f/3-5,4; 12 elementów w 10 grupach
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyMaksymalnie 4-krotny
Przysłonab.d.
Migawkab.d.
Tryby ekspozycjiAutomatyczny, tryb Asystent (Portret, Krajobraz, Zdjęcia sportowe, Zdjęcia nocne ? portret), programy tematyczne (Przyjęcie/wnętrza, Plaża/śnieg, Zachód słońca, Zmierzch/świt, Zdjęcia nocne ? krajobraz, Makro, Muzeum, Sztuczne ognie, Kopia, Zdjęcia pod światło, Zdjęcia panoramiczne, Zdjęcia podwodne, Nagranie dźwiękowe), wybór najlepszego zdjęcia (BSS), ostrzeżenie przed poruszeniem, nanoszenie daty, samowyzwalacz (10 s)
Pomiar światłab.d.
Kompensacja ekspozycjib.d.
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingbrak
Metody pomiaru ostrościb.d.
Tryby pracy autofocusaOd 30 cm do nieskończoności; od 4 cm do nieskończoności w trybie makro
Manual focusb.d.
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębin.d.
Czułośćb.d.
Balans bielib.d.
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjneOkoło 1,8 kl./s lub seria 16 zdjęć (16 klatek o rozmiarze 1/16 standardowej klatki)
Rejestracja filmuZ dźwiękiem: Film TV (640), 15 kl./s; Mały rozmiar (320), 15 kl./s; Pomniejszony (160), 15 kl./s; bez dźwięku: Film poklatkowy, 15 kl./s
Monitor LCDMonitor LCD z amorficzną silikonową matrycą TFT o przekątnej 2,5 cala, 110 000 punktów, z regulacją jasności
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowaZasięg: 0,3?2,5 m (W), 0,3?1,4 m (T); tryby lampy błyskowej: automatyczny, automatyczny z redukcją efektu czerwonych oczu (redukcja efektu czerwonych oczu w aparacie), błysk zawsze, bez błysku i synchronizacja z długimi czasami ekspozycji
Kontrola błyskub.d.
Stopka akcesoriówbrak
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjerbrak
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalaczb.d.
ZłączaUSB (za pośrednictwem stacji dokującej COOL-STATION MV-11)
Pilotb.d.
ZasilanieJeden akumulator litowo-jonowy EN-EL8
Wydajność zasilania (zdjęcia)Około 200 zdjęć z użyciem akumulatora EN-EL8 (zgodnie ze standardem stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association*)
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
WymiaryOkoło 89,9 x 57,5 x 19,7 mm (szer. x wys. x głęb.)
WagaOkoło 118 g (bez akumulatora i karty pamięci)
AkcesoriaW zestawie: Stacja dokująca COOL-STATION MV-11, pasek, kabel USB UC-E10, kabel audio/wideo, zasilacz sieciowy EH-63, akumulator litowo-jonowy EN-EL8, płyta CD z programem PictureProject; Opcjonalne: Stacja dokująca COOL-STATION MV-11, kabel USB UC-E10, zasilacz sieciowy EH-63, akumulator litowo-jonowy EN-EL8, ładowarka MH-62, obudowa wodoszczelna WP-CP5
OprogramowaniePictureProject
Artykuł na Fotopolis2826
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Od dzisiaj aparatów Fujifilm możesz używać do konferencji online. Niestety nie wszystkich
Idąc śladem Canona, Fujifilm udostępnia specjalne oprogramowanie, które pozwoli zamienić aparaty producenta w kamery internetowe i używać ich do wideokonferencji,...
12
2
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Sony FDR-AX43 - handycam wiecznie żywy
Jeśli myśleliście, że w dobie filmujących aparatów handycamy odeszły do lamusa, Sony ma dla was propozycję, które może zmienić wasze zdanie. Model FDR-AX43 to...
0
0
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze wyceniony
Sony ZV-1 - pierwszy aparat kompaktowy stworzony specjalnie z myślą o vlogerach. Do tego dobrze...
Vlogowanie wydaje się proste, dopóki nie okaże się ile sprzętu potrzeba, by stworzyć dobrej jakości materiał. Sony chce uporać się z tym problemem prezentując...
10
12