Nikon D50 - nareszcie!

0

Autor: Tomasz Gutkowski

20 Kwiecień 2005
Artykuł na: 23-28 minut
Długo przyszło nam czekać na pierwszą lustrzankę Nikona przeznaczoną dla mniej zamożnych pasjonatów fotografii. Nikon D50 to 6-megapikselowy aparat o właściwościach bardzo zbliżonych do popularnego modelu D70. Jest nieco mniejszy i ciut wolniejszy, ale na pewno nie przeszkodzi to w podbiciu serc rzeszy użytkowników.

Długo przyszło nam czekać na pierwszą lustrzankę Nikona przeznaczoną dla mniej zamożnych pasjonatów fotografii. Nikon D50 to 6-megapikselowy aparat o właściwościach bardzo zbliżonych do popularnego modelu D70. Jest nieco mniejszy i ciut wolniejszy, ale na pewno nie przeszkodzi to w podbiciu serc rzeszy użytkowników.

Nikon D50, czyli słynna "tania lustrzanka cyfrowa Nikona" to produkt, na który czekamy od kilku dobrych miesięcy. Na początku musimy zastrzec, że nie znamy ceny rynkowej, ale producent w informacji prasowej już w pierwszym zdaniu podkreśla iż będzie to sprzęt klasy średniej. Jednocześnie nie sprawdziły się obawy iż D50 będzie znacznie okrojony w stosunku do znakomitego D70.

Za rejestrację obrazu odpowiada ten sam sensor Nikon DX Format CCD o rozdzielczości 6.1 Megapikseli. Aparat zgodny jest z całą gamą obiektywów AF, w tym z "cyfrowymi" szkłami serii DX. Do dyspozycji jest szereg programów tematycznych (nowy tryb "Dzieci"), które optymalizują ustawienia ekspozycji. Dla bardziej doświadczonych użytkowników przewidziano tzw. tryby kreatywne pozwalające na ręczny dobór czasu naświetlania i wartości przysłony.

Różnice w stosunku do D70, które można wyłapać po zerknięciu na specyfikację to: nieco gorszy najkrótszy czas otwarcia migawki (1/4000 s), nieznacznie wolniejszy tryb zdjęć seryjnych 2.5 kl/s oraz ograniczenie liczby pikseli na matrycy odpowiedzialnej za pomiar światła i równoważenie balansu bieli do 420 (1005 pikseli w D70). Nowy system pomiarowy nazwano 3D Color Matrix Metering II. Jednakże podobnie jak jego bardziej zaawansowana wersja wykorzystuje on do kalkulacji ekspozycji swój "bank pamięci", w którym zapisano 30,000 przykładowych schematów oświetlenia.

Nikon D50 - i jest to ciekawostka - zapisuje zdjęcia na kartach Secure Digital (SD). Być może ma to związek z dążeniem to uzyskania możliwie lekkiej i małej konstrukcji. D50 jest o ok. 60g lżejszy i wyraźnie mniejszy od D70. Nie przeszkodziło to w zamontowaniu nowego wyświetlacza LCD o przekątnej 2.0". Z elementów konstrukcyjnych rzuca się w oczy brak frontowego pokrętła nastawczego. Prawdopodobnie w trybie Manual jeden z parametrów będzie zmieniany po dociśnięciu przycisku korekty ekspozycji.

Ciekawe zmiany odnotowaliśmy w obrębie systemu pomiaru ostrości. Poza trybem AF-S (pojedynczy) i AF-C (ciągły) do dyspozycji jest trzeci tryb AF-A, w którym aparat sam zdecyduje czy śledzić obiekt czy też nie. Takie rozwiązanie znamy z aparatów marki Canon. Pomiar ostrości wspomagany jest przez diodę doświetlającą. Ponadto możemy wybrać między punktowym a dynamicznym pomiarem AF. Dla porządku dodajmy, że D50 dysponuje 5 punktami AF w układzie krzyżowym.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy D50 to aparat tylko dla amatorów powinien przestudiować poniższą tabelkę specyfikacyjną. Oto kilka wybranych przykładów: czas synchronizacji z błyskiem 1/500 s (!), trzy tryby kolorów (w tym Adobe RGB), dobierana czułość od ISO 200 do ISO 1600, zapis równoległy RAW (NEF) + JPEG, zaawansowany system kontroli błysku iTTL i współpraca z najnowszymi lampami błyskowymi SB-800, SB-600. Dodajmy do tego, że D50 oferuje taki sam, bliski doskonałości czas startowy co jego starszy brat...

O ile można zastanawiać się nad tym czym zaprezentowany także dziś Nikon D70s podbije serca nowych użytkowników, o tyle nie ma wątpliwości, że D50 to bardzo poważna propozycja, która może bez kompleksów stanąć do walki z zaawansowanymi propozycjami konkurencji.

Aparat dostępny będzie w wersji srebrnej i czarnej.

NazwaNikon D50
TypLustrzanka cyfrowa z wymienną optyką
Efektywna rozdzielczość6,24 Mp
Sensor23.7 x 15.6 mm CCD Nikon Format DX RGB, 6.24 Mp (6.1 Mp efektywnych)
PamięćSecure Digital (SD)
Rozdzielczość3008 x 2000 [L]; 2256 x 1496 [M]; 1504 x 1000 [S]
Formaty zapisu obrazuNEF (RAW): 12-bitowa kompresja bezstratna, JPEG: Exif 2,21, zgodny z formatem DCF 2.0 i DPOF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjib.d.
ObiektywPowiększenie 1.5x dla formatu 35mm. Kompatybilność z obiektywami:
 • DX Nikkor: Dostępne wszystkie funkcje
 • Typ G lub D AF Nikkor: Dostępne wszystkie funkcje
 • Micro Nikkor 85 mm F2.8D: Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem AF i niektórych trybów ekspozycji
 • Inne obiektywy AF Nikkor (bez IX Nikkor): Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem 3D matrycowego pomiaru światła, balansu błysku wypełniającego i-TTL dla lustrzanek cyfrowych
 • AI-P Nikkor : Dostępne wszystkie funkcje z wyjątkiem 3D matrycowego pomiaru światła, balansu błysku wypełniającego i-TTL dla lustrzanek cyfrowych, AF
 • Bez CPU: Mogą być stosowane przy manualnym trybie ekspozycji ale nie działać będzie światłomierz
 • elektroniczne potwierdzenie ustawienia ostrości przy maksymalnej przysłonie f/5.6
Stabilizacja obrazuz wybranymi obiektywami
Zoom cyfrowyb.d.
Przysłonab.d.
Migawka30 - 1/4000 s co 1/2 lub 1/3EV oraz Bulb
Tryby ekspozycji
 • Programy Tematyczne
 • Auto
 • Program (P) z fleksją
 • Preselekcja czasu (S)
 • Preselekcja przysłony (A)
 • Tryb manualny (M)
Pomiar światłaTTL przy pełnej przysłonie{LST|u|Matrycowy 3D Color Matrix Metering II (czujnik: 420 pikseli RGB) [zakres EV: 0 - 20];Skoncentrowany, obejmujący 75% obszaru kadru (8mm okrąg) [zakreso: EV 0 - 20];Punktowy: mierzy w obszarze 3.5mm okręgu (ok. 2% powierzchni klatki) umieszczonego w centrum aktywnego pola fokusa [zakres: EV 2 - 20]}
Kompensacja ekspozycji+/-5 EV w skoku 1/3 co 1/2 EV
Blokada ekspozycjiPrzycisk blokady AE-L/AF-L
Autobracketing2 lub 3 zdjęcia do +/-2EV w skoku 1/3 lub 1/2EV
Metody pomiaru ostrości
 • TTL, Nikon Multi-CAM900
 • Zakres: EV -1 do +19 (odpowiednik ISO 100)
 • Autofokus (AF): AF pojedynczy (AF-S) / Ciągłe ustawianie ostrości (AF-C) / Śledzenie obiektu aktywowane automatycznie (AF-A)
 • Ręczne ustawienie ostrości(MF)
Tryby pracy autofocusa5-polowy system pomiarowy
 • AF pojedynczy
 • AF dynamiczny
 • AF dynamiczny z pierwszeństwem przedniego planu
Manual focusTak, pierścień na obiektywie
Blokada ostrościPółpozycja spustu migawki (AF-S) lub przycisk blokady AE-L/AF-L
Podgląd głębitak
CzułośćISO 200 - ISO 1600
Balans bieli
 • Auto (balans bieli TTL, czujnik RGB, 420 pikseli)
 • 6 trybów predefiniowanych ustawienia balansu
 • ustawienie ręczne
 • bracketing balansu bieli
Efektyb.d.
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne2.5 kl/sek., do 12 ujęć w serii (JPEG) / do 4 ujęć w serii (RAW)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD2-calowy, 130,000 punktów, nisko-temp. polisylikonowy TFT LCD z korekcją jasności
Synchronizacja z lampąX-sync., 1/500 sek.
Lampa błyskowaWbudowana, liczba przewodnia (ISO 200/ISO 100, m): ok. 15/11 (pełna manualna 17/12){LST|u|Automatyczne wyzwolenie błysku (auto pop-up) w trybie Auto;Tryby [P], [S], [A], [M]: manualne podniesienie lampy za pomocą przycisku zwalniającego;Trybu błysku: normalna synchroniacja, redukcja czerwonych oczu, długa synchr. z redukcja czerwonych oczu, synchronizacja z długimi czasami, synchronizacja na drugą kurtynę migawki;Kompensacja błysku -3 do +1 EV w skoku 1/3 lub 1/2 EV}
Kontrola błyskuTTL, 420-pikselowy czujnik RGB
 • Wbudowana lampa błyskowa: balans błysku wypełniającego i-TTL lub błysk standardowy i-TTL (pomiar punktowy lub pokrętło trybu pracy ustawione na M)
 • SB-800 lub 600: balans błysku wypełniającego i-TTL lub błysk standardowy i-TTL (pomiar punktowy)
 • Automatyka przysłony: dostępna z SB-800 i 600 i obiektywem z CPU
 • Non-TTL Auto: dostępna z SB-800, 80DX, 28DX, 28, 27 i 22s
 • Manualny wybór zakresu błysku dostępny z SB-800
Stopka akcesoriówGorąca stopka
MatówkaTyp B BriteView Mark V z polami ustawienia ostrości
Lustrob.d.
WizjerNiewymienny typu penta-Dach-mirror, TTL, 95% krycia, korekta dioptrii -1.6 dpt do +0.5 dpt)
Punkt oczny18mm (-1 dioptria, nieskończoność)
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzania
 • Miniatury (4 lub 9 zdjęć na 1 klatce)
 • Powiększenie odtwarzanego zdjęcia
 • Pokaz slajdów
 • Histogram
 • Informacja o prześwietleniu
 • Auto odwracanie zdjęć pionowych
Samowyzwalacz2 lub 20 sek.
ZłączaUSB 2.0 (zgodny z PTP), wyjście Video (NTSC/PAL)
Pilotb.d.
ZasilanieAkumulator litowo-jonowy Nikon EN-EL3 lub zasilacz EH-5 (opcjonalny)
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywub.d.
Obudowab.d.
Wymiary133 x 102 x 76mm
Waga540 g (bez baterii)
Akcesoriab.d.
Oprogramowanieb.d.
Ocena w teście DIWA79%
Test Fotopolis3137
Artykuł na Fotopolis2903

Poniżej cytujemy oficjalną informację prasową producenta:

Nikon D50. Wyjątkowo niewielka, lekka, łatwiejsza w obsłudze i bardziej dostępna cyfrowa lustrzanka firmy Nikon otwiera przed fotografami zupełnie nowe możliwości.

Warszawa, 20 kwietnia 2005 r. - Firma Nikon Corporation informuje o wprowadzeniu
na rynek aparatów cyfrowych nowej lustrzanki Nikon D50 do użytku z wymiennymi obiektywami, przeznaczonej dla początkujących użytkowników.

Dzięki tej cyfrowej lustrzance robienie zdjęć o wysokiej jakości jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Aparat Nikon D50 łączy opatentowane rozwiązania cyfrowe i fotograficzne opracowane przez firmę Nikon z doskonałymi parametrami optycznymi wymiennych obiektywów Nikkor. W rezultacie otrzymujemy aparat oferujący rozszerzone opcje fotografowania, dostępne dotychczas jedynie w lustrzankach cyfrowych wysokiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty obsługi.

Zoptymalizowane programy tematyczne

Szeroki wybór nowych funkcji czyni z aparatu D50 model najlepszy w swojej klasie. Firma Nikon udoskonaliła cyfrowe programy tematyczne i uprościła ich wybór, co znacznie usprawni proces fotografowania.

Twórcy D50 położyli szczególny nacisk na wyjątkową łatwość obsługi aparatu. Użytkownik dysponuje siedmioma łatwymi do odróżnienia ikonami na pokrętle trybu pracy, ułatwiającymi optymalizację skomplikowanych ustawień, co w połączeniu z ustawieniem odpowiednika czułości ISO pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów.

Dziecięce zabawy

Nowy program tematyczny - Child (Dziecko) - ułatwia robienie niezwykłych zdjęć dzieciom. Fotografie takie charakteryzują się intensywnymi barwami i odpowiednim kontrastem, są teżgotowe do wydruku bez potrzeby czasochłonnej obróbki za pomocą komputera.

Bardziej zaawansowanych użytkowników ucieszy możliwość w pełni ręcznego sterowania parametrami ekspozycji, pozwalająca na kreatywne podejście do kompozycji zdjęcia.

Wśród głównych zalet nowego aparatu D50 znajdują się nowa matryca CCD w formacie Nikon DX o rozdzielczości 6,1 mln efektywnych pikseli i wysoce zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu. Ich wspólne działanie owocuje powstaniem nadzwyczaj wiernych obrazów, które można znacząco powiększać, dzięki czemu robienie doskonałych zdjęć i przechowywanie ich jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Połączenie tych dwóch rozwiązań zapewnia stały, wysoki poziom zdjęć nawet w sytuacjach sprawiających trudności innym aparatom cyfrowym, na przykład w przypadku zdjęć robionych z długimi czasami ekspozycji lub przedstawiających przedmioty o jasnych barwach.

Gotowość do pracy

W przeciwieństwie do wielu innych modeli lustrzanek cyfrowych aparat D50 jest gotów do pracy w ułamku sekundy (0,2 s) po jego włączeniu. Dodatkowo czas opóźnienia migawki został maksymalnie skrócony w celu uzyskania niemal natychmiastowej reakcji.

W razie potrzeby aparat D50 jest w stanie zrobić w trybie zdjęć seryjnych do 137 ujęć w jednej serii z prędkością 2,5 klatki na sekundę, co jest znaczącym osiągnięciem, przydatnym w fotografii reporterskiej. Zdjęcia są natychmiast przetwarzane i zapisywane na karcie pamięci SD (Secure Digital), natomiast nowy interfejs USB 2.0 Hi-Speed umożliwia szybkie przesyłanie plików po podłączeniu aparatu do komputera.

Szeroki zakres czasów otwarcia migawki

Zakres czasów otwarcia migawki w aparacie D50 rozciąga się od 30 s do umożliwiającego ?zamrożenie ruchu? bardzo krótkiego czasu wynoszącego 1/4000 s. Synchronizacja z błyskiem lampy nawet dla krótkich czasów rzędu 1/500 s umożliwia osiąganie świetnych efektów z użyciem błysku wypełniającego - technologia zastosowana przez firmę Nikon zapewnia automatyzację tego ustawienia, natomiast dla dłuższych czasów ekspozycji dostępne jest ustawienie czasu B.

Konstrukcja migawki gwarantuje jej szybkość i niezawodność, dzięki czemu można osiągać niezmiennie znakomite rezultaty, nawet przy bardzo krótkich czasach otwarcia migawki. Funkcja AUTO ISO (Automatyczna czułość ISO) pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego oświetlenia dzięki automatycznym zmianom czułości ISO w zakresie od 200 do 1600. Możliwe jest również ręczne ustawienie czułości ISO, zapewniające większą kontrolę nad parametrami poszczególnych zdjęć.

Autofokus - zdobywca nagród

Projektując 5-polowy system autofokusa w aparacie D50, w centrum kadru umiejscowiono sprawdzony czujnik krzyżowy. System ten cechuje się szerokim pokryciem kadru i należy do najlepszych w swojej klasie pod względem działania w słabym świetle. Takie rozwiązania zastosowano do tej pory wyłącznie w nagradzanym wielokrotnie modelu Nikon D70. Oznacza to jeszcze większą precyzję mechanizmu autofokusa, w tym szybsze działanie i większe możliwości w zakresie wykrywania i śledzenia obiektu. Nowy system wykorzystuje tryb AF-A zapewniający płynne, automatyczne przełączanie między trybem AF-S (pojedynczego autofokusa) a AF-C (ciągłego autofokusa) w zależności od wykrycia ruchu obiektu w obrębie kadru. Aparat jest również wyposażony w diodę wspomagającą autofokus, przydatną zwłaszcza w słabych warunkach oświetleniowych.

Gwarantowane doskonałe kolory

Aparat D50 zapewnia naturalną reprodukcję barw dzięki pomiarowi przeprowadzanemu w całym obszarze kadru i dostosowaniu balansu bieli do źródła światła. Zaawansowana funkcja automatycznego balansu bieli została dostosowana do sprawnego działania w większości sytuacji oświetleniowych. Użytkownik może jednak skorzystać z sześciu różnych ustawień ręcznych, braketingu balansu bieli umożliwiającego twórcze podejście do fotografii oraz z opcji pomiaru balansu bieli, dokonywanego w warunkach mieszanego oświetlenia przy użyciu białego lub szarego obiektu wzorcowego.

Nowa funkcja matrycowego pomiaru światła 3D Color Matrix II opracowana przez firmę Nikon zapewnia precyzyjną kontrolę ekspozycji w większości warunków oświetleniowych dzięki automatycznemu porównaniu wyników pomiaru światła, przeprowadzonego przez 420-pikselowy czujnik dla każdego ujęcia, z obszerną bazą danych, zawierającą parametry ponad 30 000 scen z faktycznie zrobionych zdjęć.

Więcej światła

Profesjonaliści i amatorzy w równym stopniu polegają na wyjątkowych rozwiązaniach pomiaru światła, opracowanych przez firmę Nikon, gwarantujących natychmiastowe ustawienie idealnej ekspozycji dla danego ujęcia. Nowe metody oceny ekspozycji wykrywają światła i cienie w obrębie kadru i wprowadzają odpowiednią kompensację, pozwalającą zminimalizować efekt niedoświetlenia lub prześwietlenia zdjęcia dzięki porównaniu wzoru oświetlenia kadru z dostępną bazą danych ujęć. Gwarantuje to bardziej precyzyjne i stabilne ustawienia ekspozycji.

Wymienne obiektywy

Jednym z ważniejszych zalet zgodności z wyposażeniem dostępnym dla cyfrowych lustrzanek firmy Nikon jest możliwość stosowania wymiennych obiektywów. Nowy aparat D50 jest zgodny z rozbudowaną gamą doskonałych obiektywów Nikkor AF oraz z rozwijającą się serią obiektywów Nikkor DX, przeznaczonych specjalnie do fotografii cyfrowej,
a zapewniających doskonałą reprodukcję barw, niespotykaną ostrość obrazów oraz szybkie
i precyzyjne działanie autofokusa.

Interesujące wzornictwo

Niewielka waga i zwarta konstrukcja ułatwiają noszenie aparatu Nikon D50, a kształt korpusu i łatwo dostępne przyciski sterujące sprawiają, że obsługa aparatu jest łatwa i przyjemna. Ponownie opracowane menu ekranowe wyświetlane na dużym monitorze LCD o przekątnej 2 cali dostarcza użytkownikowi zrozumiałych informacji, dodatkowo uzupełnionych przez intuicyjne okna dialogowe połączone z opcjami menu, zapewniające natychmiastową pomoc. Pojemny akumulator litowo-jonowy zapewnia energię wystarczającą do zrobienia 2000 zdjęć bez konieczności doładowywania.

Dla użytkowników początkujących aparat D50 okaże się doskonałym wyborem pod każdym względem.

Aparat może się poszczycić rozbudowanymi opcjami odtwarzania, elastycznymi ustawieniami użytkownika, interfejsem USB 2.0 Hi-Speed zapewniającym łatwe połączenie z komputerem, funkcją bezpośredniego wydruku zdjęć za pomocą dowolnej drukarki obsługującej standard PictBridge i z możliwością konfiguracji ustawień strony w aparacie. Dodatkowym atutem jest oprogramowanie PictureProject firmy Nikon, poszerzające dostępny zakres obróbki zdjęć, pozwalające na łatwe przesyłanie obrazów, efektywne zarządzanie zdjęciami i ich edycję, opracowywanie projektów układów stron, drukowanie i udostępnianie zdjęć.

Całości dopełnia rozbudowany system akcesoriów Total Imaging System firmy Nikon, obejmujący wysokiej jakości obiektywy Nikkor AF i DX oraz lampy błyskowe SB-800 i SB-600, obsługujące Kreatywny system oświetlenia opracowany przez firmę Nikon.

To wszystko czyni z aparatu D50 doskonałego przewodnika, wprowadzającego do świata cyfrowych lustrzanek.

Dostępność w sprzedaży: Firma Nikon Corporation przewiduje wprowadzenie modelu D50 do sprzedaży na całym świecie w czerwcu 2005 r.

Uwaga: Dane techniczne, konstrukcja, nazwa produktu i standardowe wyposażenie mogą być różne w poszczególnych krajach.

Czytaj także:

Nikon D70s - wytęż wzrok i znajdź różnice czytaj...

AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200 mm f/4-5,6G ED - do tanga trzeba dwojga czytaj...

AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3,5-5,6G ED - tani standard czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
Kolari Vision usunie problem przegrzewania z Canona EOS R5
To w końcu musiało się wydarzyć. Zajmująca się przerabianiem aparatów firma Kolari Vision oferuje moda, który dwukrotnie wydłuża czas nagrywania wideo w modelu Canon...
0
1
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Czy tak będzie wyglądał DJI Mavic 3 Pro? Oto, co wiemy o nadchodzącym dronie
Plotki na temat nowego drona z serii Mavic krążą w internecie już od ponad roku, a spodziewana premiera nastąpić ma jeszcze tego lata. Teraz pojawiają się kolejne...
0
0
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Trzy korpusy APS-C z mocowaniem Canon RF na horyzoncie?
Czyżby Canon miał zamiar uruchomić nowy segment w ofercie mocowania RF? Według plotek możemy się spodziewać nie jednego, a nawet trzech nowych modeli APS-C.
0
1
Powiązane artykuły