Nikon D2Hs - bliżej do młodszego brata

0
Michał Sułkiewicz
16 Luty 2005
Artykuł na: 29-37 minut
PMA 2005. Nikon zaprezentował dzisiaj uaktualnioną wersję swojej profesjonalnej lustrzanki reporterskiej. Nowy model D2Hs wyposażony został w nowości zaprezentowane wraz z modelem D2X. Wbrew oczekiwaniom, matryca o rozdzielczości 4.1 Megapikseli pozostała bez zmian.
PMA 2005. Nikon zaprezentował tuż przed targami PMA 2005 uaktualnioną wersję profesjonalnej lustrzanki reporterskiej. Nowy model Nikon D2Hs wyposażony został w nowości zaprezentowane wraz z modelem D2X. Na pewno dla wielu niespodzianką jest zastosowanie tego samego przetwornika, co w poprzedniku. Tak, więc D2Hs nadal dysponuje matrycą JFET LBCAST o rozdzielczości 4.1 megapiksela. Producent plasuje ten aparat jako profesjonalne narzędzie do zastosowań typowo reporterskich.

Nikon D2Hs

Jakie wprowadzono różnice? Zewnętrznie aparaty są prawie identyczne. Chociaż na papierze nowy model jest minimalnie mniejszy, jest to prawdopodobnie to wynik raczej innej procedury pomiaru niż rzeczywistych zmian obudowy (różnice wynoszą około 0,5mm). Takie same pozostały też osiągi aparatu i podstawowe parametry fotograficzne.

Nowości kryją się natomiast w zaadoptowaniu technologii zaprezentowanych w D2X. Przede wszystkim jest to nowy system pomiaru matrycowego 3D Color Matrix II oraz nowa przestrzeń barwowa sYCC mająca według informacji producenta oddawać większą dynami barw w pliku JPEG niż tradycjny system sRGB. Od strony sprzętowej zastosowano monitor LCD o poleszonej rozdzielczości (232 000 pikseli zamiast 211 000). Nowy model jest też dostosowany do korzystania z najnowszej przystawki do transmisji bezprzewodowej WT-2/2A, pracującej w szybkim standardzie IEEE 802.11g. Oczywiście starszy model WT-1/1A także jest wspierany.

Nikon D2Hs

Poniżej cytujemy obszerną informację prasową producenta. Tabela specyfikacji dostępna jest na końcu artykułu, tam też można ściągnąć plik PDF z danymi technicznymi producenta.

Nikon D2Hs

Profesjonalna cyfrowa lustrzanka o doskonałych parametrach i wyjątkowej szybkości, zapewniająca wysokiej jakości zdjęcia i maksymalną wydajność, przeznaczona do fotografii sportowej i reporterskiej


TOKIO - firma Nikon Corporation ma zaszczyt ogłosić wprowadzenie na rynek profesjonalnej cyfrowej lustrzanki o dużej szybkości działania, wysokiej precyzji i łatwiejszej obsłudze, przeznaczonej do fotografii reporterskiej: aparatu Nikon D2Hs.

Od premiery serii D1 i wprowadzenia formatu Nikon DX w 1999 r. firma Nikon prowadziła intensywne badania dotyczące potrzeb i wymagań profesjonalistów zajmujących się różnymi rodzajami fotografii. Te badania, uzupełnione o drobiazgową analizę opinii użytkowników produktów firmy Nikon z całego świata, doprowadziły do innowacji w dziedzinie technologii i konstrukcji w formacie Nikon DX, opracowanych z myślą o zwiększeniu funkcjonalności aparatu dla profesjonalistów.

Aparat D2Hs umożliwia zarejestrowanie w trybie zdjęć seryjnych do 50 zdjęć w jednej serii z prędkością 8 klatek na sekundę i rozdzielczością 4,1 mln efektywnych pikseli. Łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy swoich poprzedników z innowacjami opracowanymi podczas projektowania niedawno wprowadzonej na rynek cyfrowej lustrzanki dla profesjonalistów D2X. Imponujący wachlarz unikalnych funkcji przekłada się na doskonałe parametry aparatu: szybkość fotografowania, natychmiastową reakcję, wysoką rozdzielczość i łatwość obsługi, czyniące z modelu D2Hs idealny wybór dla fotografów zajmujących się zawodowo fotografią sportową i reporterską.
Zwiększona precyzja obróbki cyfrowej przeprowadzanej przez wyspecjalizowany procesor ASIC gwarantuje łagodniejsze przejścia tonalne między kolorami, co jest szczególnie ważne w przypadku takich obiektów jak błękitne niebo o wielu subtelnych odcieniach.

Aparat D2Hs obsługuje profil barwny sYCC stosowany w wielu najnowocześniejszych drukarkach. Oznacza to odwzorowanie szerszego spektrum kolorów przy drukowaniu plików JPEG, niż w konwencjonalnym profilu barwnym sRGB.

W modelu D2Hs zastosowano również kombinację technologii przetwarzania obrazu i matrycowego pomiaru światła 3D Color Matrix Metering II, które zostały udoskonalone w aparacie D2X przez zastosowanie nowych algorytmów. Dzięki temu zaspokojone zostały potrzeby fotografów dotyczące większego bogactwa szczegółów, szerszej palety barw i bardziej płynnych przejść tonalnych, co umożliwia wykonywanie wspaniałych zdjęć.

Najlepsze w swojej klasie funkcje odziedziczone po poprzedniku, modelu D2H, obejmują natychmiastową gotowość do robienia zdjęć po włączeniu aparatu, prawie niezauważalne opóźnienie migawki wynoszące zaledwie 37 ms i ulepszony 11-polowy autofokus. Wszystko to jedynie po to, aby fotograf mógł skupić się na fotografowaniu, a nie na czasochłonnych czynnościach, mających na celu uzyskanie optymalnych ustawień, odpowiednich do aktualnej sytuacji zdjęciowej.
Ulepszenia wprowadzone w dużym 2,5-calowym monitorze LCD obejmują wyższą rozdzielczość (232 000 pikseli) i wyraźne, pozbawione zakłóceń wyświetlanie zdjęć i informacji. Wyświetlanie histogramów zostało udoskonalone, a nowa funkcja histogramów RGB umożliwia szybkie, łatwe i dokładne sprawdzenie ekspozycji dla każdego kanału koloru. Dodano też inne przydatne ustawienia, na przykład funkcję czasu międzynarodowego i chronologiczną listę ostatnio stosowanych ustawień.

Nikon D2Hs jest częścią systemu Total Imaging System firmy Nikon, co oznacza zgodność z szybko powiększającą się rodziną obiektywów Nikkor DX przeznaczonych wyłącznie do aparatów cyfrowych oraz z wysokiej klasy obiektywami Nikkor AF. We współpracy z lampami błyskowymi SB-800 lub SB-600 aparat D2Hs pozwala na pełne wykorzystanie zalet kreatywnego systemu oświetlenia (Creative Lighting System) firmy Nikon, który umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie działaniem lampy, m.in. przez sterowanie błyskiem i-TTL i obsługę zaawansowanego bezprzewodowego systemu oświetlenia.

Aparat D2Hs jest kompatybilny z nowym bezprzewodowym przekaźnikiem WT-2/2A, zgodnym ze standardem IEEE802.11b/g, zapewniającym szybką transmisję zdjęć oraz większe bezpieczeństwo danych i zgodność z najnowszymi protokołami. Przekaźnik udostępnia też funkcję zdalnego sterowania aparatem z komputera, na którym zainstalowane jest oprogramowanie Nikon Capture 4 w wersji 4.2.1 (do nabycia osobno). Naturalnie, aparat obsługuje również przekaźnik bezprzewodowy WT-1/1A, opracowany dla modelu Nikon D2H.
Kolejną funkcją, zaadoptowaną z nowego modelu D2X, jest obsługa urządzeń GPS, które można podłączać za pomocą opcjonalnego kabla MC-35, co umożliwia dodanie do informacji o zdjęciu danych o wysokości n.p.m., szerokości i długości geograficznej miejsca wykonania zdjęcia oraz o czasie jego zarejestrowania.

Do aparatu Nikon D2Hs dołączane jest łatwe w obsłudze oprogramowanie PictureProject, służące do zarządzania zdjęciami, ich edycji i udostępniania. Aparat D2Hs jest także zgodny z aplikacją do komputerowej obróbki zdjęć Nikon Capture 4 w wersji 4.2.1 (do nabycia osobno) - wygodnym narzędziem dla zawodowych fotografów. Program Nikon Capture 4 w wersji 4.2.1 został udoskonalony przez zwiększenie szybkości przetwarzania danych, wzbogacenie palety mechanizmów obróbki obrazu oraz dodanie kilku nowych funkcji.

Ergonomiczna, stylowa konstrukcja aparatu została stworzona przez słynnego projektanta wzornictwa przemysłowego Giorgetto GIUGIARO - wyłącznie dla nowej generacji aparatów firmy Nikon.

Dostępność w sprzedaży:
Firma Nikon Corporation zamierza wprowadzić model D2Hs do sprzedaży na całym świecie w marcu 2005 r.


Nikon D2Hs - główne cechy

Nowy przetwornik LBCAST o rozdzielczości 4,1 mln efektywnych pikseli
Wyjątkowy przetwornik obrazu JFET LBCAST (Lateral Buried Charge Accumulator and Sensing Transistor array) w formacie Nikon DX optymalizuje rozdzielczość i szybkość w celu osiągnięcia kompromisu między jakością zdjęć a szybkością fotografowania.Nowy zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu zapewnia wyższą jakość zdjęć
Nowy mechanizm przetwarzania obrazu jest oparty na zaawansowanych funkcjach aparatu D2X, co wpływa na poprawienie jakości zdjęć. Większa precyzja podczas przetwarzania danych z przetwornika LBCAST zapewnia wyższą jakość obrazu i doskonalsze odwzorowanie barw o zróżnicowanej intensywności, a także płynność i miękkość przejść tonalnych.

Do 50 zdjęć seryjnych w szybkim tempie 8 klatek na sekundę
Szybkość przetwarzania osiągana przez przetwornik LBCAST umożliwia wykonanie do 50 zdjęć seryjnych w formacie JPEG lub 40 zdjęć w formacie RAW (NEF) w tempie 8 klatek na sekundę. Większa prędkość bufora pamięci zwiększa szybkość rejestrowania i zapisu plików na kartach pamięci CompactFlash (CF).

Pomiar matrycowy 3D Color Matrix II
Udoskonalenie systemu pomiaru ekspozycji zapewnia większą precyzję podczas obliczania optymalnej ekspozycji na podstawie danych dostarczonych przez 1005-pikselowy czujnik RGB (czujnik matrycowego pomiaru koloru ekspozycji), nawet podczas fotografowania w trudnych warunkach.

Precyzyjny balans bieli
Zaawansowane mechanizmy automatycznego balansu bieli i automatycznego sterowania odcieniami wykorzystują zalety trzech czujników: czujnika RGB złożonego z 1005 pikseli (czujnika matrycowego pomiaru koloru ekspozycji), przetwornika obrazu LBCAST oraz zewnętrznego czujnika światła zastanego, aby skutecznie dobierać parametry ekspozycji w złożonych warunkach oświetleniowych. W ramach w pełni manualnego sterowania balansem bieli dostępnych jest wiele opcji konfiguracyjnych, w tym ustawienie balansu bieli na podstawie pomiaru oraz możliwość bezpośredniego ustawienia temperatury barwowej w skali Kelvina. Można również korzystać z braketingu balansu bieli do rejestrowania maksymalnie 9 ujęć z różnymi ustawieniami balansu bieli przy jednym wyzwoleniu migawki.Szybszy, precyzyjniejszy, jedenastopolowy system autofokusa
Udoskonalenia systemu AF i algorytmów sterowania działaniem obiektywu przyczyniają się do jeszcze większej precyzji oraz do szybszego namierzania i śledzenia obiektu. Zaawansowany moduł czujników autofokusa Multi-CAM 2000 firmy Nikon składa się z jedenastu szeroko rozłożonych czujników autofokusa, w tym dziewięciu czujników krzyżowych. Cechuje się on szerokim zakresem działania i udostępnia cztery elastyczne tryby pracy. Wysoka precyzja i duża prędkość systemu AF aparatu D2Hs umożliwiają fotografowanie w bardzo szybkim tempie podczas wykonywania zdjęć seryjnych.

Szybka bezprzewodowa transmisja danych i sterowanie aparatem
Aparat Nikon D2Hs jest kompatybilny z przekaźnikiem bezprzewodowym WT-1/1A, zwiększającym możliwości fotografowania, oraz z opcjonalnym przekaźnikiem bezprzewodowym WT-2/2A, który obsługuje zarówno standard IEEE 802.11b, jak i zapewniający szybszą transmisję danych standard IEEE 802.11g. Przekaźnik WT-2/2A zwiększa bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej i obsługuje większą liczbę protokołów sieciowych, w tym między innymi nowy protokół PTP/IP, umożliwiający bezprzewodowe sterowanie aparatem z komputera z oprogramowaniem Nikon Capture 4 (w wersji 4.2.1 lub nowszej).

Obsługa przestrzeni barw sYCC
Obsługa przestrzeni barw sYCC pozwala tworzyć pliki JPG o gamie bogatszej niż w przypadku przestrzeni sRGB - dzięki temu można w pełni wykorzystać możliwości najnowocześniejszych modeli drukarek kolorowych i uzyskać wydruki o optymalnej jakości. W aparacie Nikon D2Hs w dalszym ciągu dostępne są trzy tryby koloru, optymalizowane przez zaawansowany system odwzorowywania barw pod kątem specyficznych wymagań zleceniodawców i środowisk roboczych. Tryby kolorów I i III korzystają z przestrzeni barw sRGB, natomiast tryb II korzysta z szerszej gamy kolorów w przestrzeni barw Adobe RGB.

Połączenie formatów JPEG i RAW (NEF)
Opcja jednoczesnego zapisu na kartach pamięci CF plików w formacie RAW (NEF) i JPEG dla pojedynczego ujęcia usprawnia organizację pracy. Plików w formacie JPEG można używać w sytuacji, gdy najważniejsza jest szybkość transmisji lub dostarczenia pliku, natomiast pliki w formacie NEF są odpowiednie do zastosowań wymagających zdjęć o wysokiej jakości i umożliwiają edycję oraz wprowadzanie zmian bez negatywnego wpływu na oryginalne dane zdjęcia.

Połączenie z urządzeniami GPS zwiększa możliwości zastosowania aparatu
Po podłączeniu urządzenia GPS do metadanych zdjęcia można dodać informacje o długości i szerokości geograficznej, wysokości n.p.m. i godzinie wykonania zdjęcia według czasu uniwersalnego (UTC - Universal Coordinate Time). Urządzenia GPS zgodne ze standardem interfejsu NMEA 0183 (w wersji 2.01) można podłączyć za pomocą opcjonalnego kabla GPS (MC-35).
?
Monitor LCD o wysokiej rozdzielczości i przekątnej 2,5 cala
Nowy, duży monitor LCD o przekątnej 2,5 cala i wyższej rozdzielczości 232 000 pikseli zapewnia w pełni cyfrowy interfejs, gwarantujący wyraźne, pozbawione zakłóceń wyświetlanie obrazów i informacji. Zdjęcia można teraz wyświetlać w 15-krotnym powiększeniu, a udoskonalone wyświetlanie histogramów i nowa funkcja histogramów RGB umożliwiają szybkie, łatwe i dokładne sprawdzenie ekspozycji dla poszczególnych kanałów kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego, a także dla kolorów RGB.

Ułatwiona obsługa dzięki nowym menu pomocy i czasu międzynarodowego
Menu World Time (Czas na świecie) umożliwia łatwe ustawienie czasu lokalnego za pomocą mapy świata wyświetlanej na monitorze LCD - funkcja przydatna dla fotografów, którzy dużo podróżują. Nowością są również chronologiczna lista ostatnio stosowanych ustawień i okna dialogowe pomocy, opisujące ustawienia menu.

Błyskawiczna reakcja i minimalne opóźnienie migawki: 37 ms
Natychmiastowa gotowość do robienia zdjęć po włączeniu aparatu oraz minimalne w tej klasie opóźnienie migawki, wynoszące zaledwie 37 ms, w połączeniu ze zoptymalizowaną przepustowością systemu zapewniają większą wydajność i szybkość reakcji, które umożliwią sprostanie nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Obudowa aparatu gwarantuje wygodę obsługi, wytrzymałość i ochronę przed pyłem i wodą
W aparacie Nikon D2Hs zastosowano udoskonalenia wprowadzone w elementach sterujących i przyciskach modelu D2X. Obudowa - jak również wewnętrzne mechanizmy, np. zespół migawki i układ stabilizacji lustra - zostały zaprojektowane pod kątem zapewnienia jak największej wygody obsługi oraz sprostania wymogom stawianym przez profesjonalistów przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony przed kroplami wody.

Zaawansowany system zasilania za pomocą akumulatora litowo-jonowego gwarantuje dłuższy czas działania aparatu
Dzięki ulepszonym algorytmom sprawdzania stanu baterii pojemny litowo-jonowy akumulator EN-EL4 może po każdorazowym naładowaniu dostarczać do aparatu Nikon D2Hs energię wystarczającą na wykonanie około 2900 zdjęć. Precyzyjny wskaźnik bieżącego stanu baterii podaje procentowy stopień naładowania akumulatora, liczbę zdjęć wykonanych od ostatniego ładowania, ogólne informacje o żywotności oraz komunikat o konieczności przeprowadzenia kalibracji.Praktyczne interfejsy przesyłania danych
Interfejs USB 2.0 (Hi-Speed) umożliwia szybkie przesyłanie zdjęć do komputera lub zewnętrznego urządzenia pamięci masowej. Zgodność ze standardem PictBridge pozwala na bezpośrednie drukowanie zdjęć na kompatybilnej drukarce. Dołączony do aparatu kabel audio/wideo umożliwia wyświetlanie zdjęć na urządzeniach zewnętrznych, a także odtwarzanie notatek głosowych, z których każda może trwać do 60 sekund. Notatki głosowe można również odtwarzać za pomocą głośnika wbudowanego w aparat.

Pełna integracja z kreatywnym systemem oświetlenia firmy Nikon
Ścisła współpraca aparatu z lampami błyskowymi SB-800 i SB-600 pozwala w pełni wykorzystać zaawansowaną metodę przedbłysków monitorujących, dostępną w ramach sterowania błyskiem w trybie i-TTL, oraz dokładny pomiar podczas stosowania światła odbitego. Zapewnia też niezawodne działanie bezprzewodowe, umożliwiające korzystanie z zalet funkcji kreatywnego systemu oświetlenia, takich jak zaawansowany bezprzewodowy system oświetlenia, blokada mocy błysku, automatyczna synchronizacja z krótkimi czasami migawki AUTO FP lub przesyłanie informacji o temperaturze barwowej fotografowanego obiektu. Model D2Hs jest ponadto zgodny z lampami SB-80DX i SB-50DX oraz innymi wcześniejszymi modelami lamp błyskowych, pracującymi w trybie sterowania błyskiem D-TTL.

Współpraca z szeroką gamą obiektywów Nikkor DX i Nikkor AF
Bagnet typu F firmy Nikon zapewnia niespotykaną w innych systemach zgodność z rosnącą rodziną obiektywów Nikkor DX przeznaczonych specjalnie do fotografii cyfrowej, a także wszechstronną serią ponad 50 obiektywów Nikkor AF i AF-S, bazujących na zaawansowanych technologiach, takich jak redukcja wibracji (VR - Vibration Reduction), bezgłośne ogniskowanie (SWM - Silent Wave Motors) i soczewki ze szkła ED.
Do chwili obecnej sprzedano ponad 35 mln egzemplarzy obiektywów Nikkor, cenionych przez zawodowych fotografów na całym świecie za wyśmienite działanie autofokusa, znakomite odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i doskonałą ostrość obrazu.
Dołączone oprogramowanie PictureProject gwarantuje wygodę użytkowania
Intuicyjny interfejs użytkownika programu PictureProject zapewnia szybki i łatwy dostęp do podstawowych funkcji zarządzania zdjęciami, ich edycji i udostępniania, które sprawiają, że przygoda z fotografią cyfrową staje się bardziej ekscytująca i satysfakcjonująca. Przykładowe funkcje programu to: automatyczny import plików, organizowanie zdjęć przez ich przeciąganie i upuszczanie przy użyciu myszy, szablony-wzorniki, zapisywanie zdjęć na nośniku CD/DVD i obsługa dodatkowych modułów filtrów zapewniających poszerzenie palety narzędzi (wraz z modułem dodatkowym RAW).

Oprogramowanie Nikon Capture 4 (w wersji 4.2.1) pomaga w profesjonalnej obróbce zdjęć
Opcjonalny pakiet oprogramowania Nikon Capture 4 (w wersji 4.2.1) zapewnia unikalne, bogate w możliwości i rozszerzalne środowisko pracy, umożliwiające pełną kontrolę nad plikami w formacie RAW (NEF) i ułatwiające organizację pracy - cechy niezbędne dla profesjonalistów. Wersja 4.2.1 oprogramowania zawiera nowe, wspaniałe narzędzia zwiększające wydajność i szybkość przetwarzania danych oraz poprawiające kontrolę nad procesem twórczym. Korzystając z aplikacji Camera Control wchodzącej w skład oprogramowania Nikon Capture 4, można zdalnie sterować większością ustawień i wyzwalać migawkę aparatu D2Hs podłączonego do komputera za pośrednictwem interfejsu USB 2.0 Hi-Speed lub opcjonalnego przekaźnika bezprzewodowego WT-2/2A. (Bezprzewodowe sterowanie aparatem za pośrednictwem protokołu PTP/IP wymaga systemu operacyjnego Windows XP lub Mac OS X).

NazwaD2Hs
Typjednoobiektywowa lustrzanka cyfrowa
Efektywna rozdzielczość4,1 Mp
SensorJFET LBCAST, rozmiar: 23,3 x 15,5 mm (format DX), całkowita liczba pikseli: 4,26 mln, efektywan liczba pikseli 4.1 mln
PamięćCompact Flash Typ I / II oraz dyski Microdrive (zgodne z FAT 12/16 i FAT 32)
Rozdzielczość(L): 2464 x 1632, (M): 1840 x 1224
Formaty zapisu obrazuNEF (RAW 12 bit), NEF+JPEG, JPEG, TIFF
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresji
 • NEF (bezstratny)
 • TIFF RGB
 • NEF+JPEG Fine
 • NEF+JPEG Normal
 • NEF+JPEG Basic
 • JPEG Fine
 • JPEG Normal
 • JPEG Basic
Obiektyw
 • AF Nikkor: AS-S, DX, VR, D/G
 • Nikkor AI-P (bez pomiaru 3D Color Matrix II)
 • Nikkor AI bez CPU
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowyb.d.
Przysłonab.d.
Migawka
 • Szczelinowa, o przebiegu pionowym, kontrolowana elektromagnetycznie
 • 30 - 1/8000 sek., Bulb
Tryby ekspozycji
 • (P) Program Auto (możliwy shift)
 • (S) priorytet migawki
 • (A) priorytet przysłony
 • (M) Manual
Pomiar światła
 • matrycowy 3D Color Matrix II: 0-20 EV
 • skoncentrowany: 0-20 EV
 • punktowy: 2-20 EV
Kompensacja ekspozycji+/- 5 EV co 1/3, 1/2 lub 1 EV
Blokada ekspozycjiPrzycisk AE-L/AF-L
Autobracketing2 do 9 ujęć w skoku co 1/3, 1/2, 2/3 lub 1 EV
Metody pomiaru ostrościpojedynczy AF [S], ciągły AF [C], ostrość manualna [M], śledzenie ostrości włączane automatycznie w trybach S i C
Tryby pracy autofocusa
 • Nikon Multi-CAM2000, 11-strefowy TTL
 • zakres pomiaru: -1 do +19 EV
 • tryby ogniskowania: {LST
}
Manual focustak
Blokada ostrościPrzycisk AE-L/AF-L lub półpozycja spustu migawki w trybie AF-S
Podgląd głębitak
CzułośćISO 200 - 1600 dobierane w skoku 1/3, 2/3 lub 1.0 EV; rozszerzanie do ISO3200 (Hi-1) lub ISO6400 (Hi-2)
Balans bieli
 • Auto: sensor CCD 1005 punktów + sensor obrazowy + sensor zewnętrzny
 • 5 trybów programowych
 • 6-stopniowy dobór ręczny
 • dobór temperatury barwowej (skala Kelvina 31 ustawień)
 • bracketing balansu bieli: 2 do 9 klatek w skoku 10, 20 lub 30 miredów
Efektyprzestrzeń barwna: sYCC, sRGB I i III, Adobe RGB
Korekta obrazu
 • wyostrzanie (Auto, Normal, 4 poziomy korekty +/-, wyłączone)
 • korekta kontrastu
 • korekta kolorystyki
 • korekta tonalna
Zdjęcia seryjne
 • seryjne szybkie (CH): 8 kl/s (do 50 ujęć JPEG, do 40 ujęć NEF)
 • seryjne wolne (CL): od 1 do 7 kl/s (wybór z menu)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD2.5 cala TFT LCD, 232 000 punktów
Synchronizacja z lampą1/250 s
Lampa błyskowazewnętrzna, dołączana
Kontrola błysku
 • i-TTL Balanced Fill Flash (przekazywanie informacji o temp. barwowej)
 • D-TTL
 • tryb manualny (z lampą SB-800)
Stopka akcesoriówstandard ISO 518
Matówkamatówka Clear-Matte BrightView III typu B, możliwość wymiany na opcjonalną matówkę typu E z naniesioną siatką
Lustroautomatyczne, samopowrotne
Wizjeroptyczny z pryzmatem pentagonalnym, wbudowana korekcja dioptrażu (od -3 do +1 dptr.), z osłoną okularu, 100% pokrycia
Punkt oczny19.9mm (powiększenie 0.86x z obiektywem 50mm f/1.4)
Informacja w wizjerzeb.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowado 60 s, w formacie WAV mono
Tryby odtwarzania
 • widok pełnoekranowy
 • widok miniatur (4 lub 9 zdjęć jednocześnie)
 • powiększenie w trybie odtwarzania (maksymalnie 15-krotne)
 • pokaz slajdów
 • wyświetlanie histogramu RGB i wskazanie najjaśniejszego punktu zdjęcia
Samowyzwalacz2, 5, 10 lub 20 s (sterowany elektronicznie)
Złącza
 • USB 2.0 (Mini-B)
 • wy. Video
 • złącze przewodowe akcesoriów 10-pinowe
 • gniazdo PC Sync
 • opcjonalny przekaźnik bezprzewodowy IEEE 802.11b/g
Pilotopcja
Zasilanieakumulator Li-Io EN-EL4 (11.1V), załączona ładowarka MH-21, opcjonalny zasilacz sieciowy AC EH-6
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak, 1/4
Obudowamagnezowa
Wymiary157,5 x 149,5 x 85,5 mm
Waga1070 g
Akcesoria
 • dołączone: Akumulator litowo-jonowy EN-EL4, szybka ładowarka MH-21, osłona bagnetu, pasek do aparatu AN-D2Hs, pokrywa komory baterii BL-1, kabel audio-wideo EG-D2, kabel USB UC-E4, osłona na monitor LCD BM-3, płyta CD z oprogramowaniem PictureProject
 • opcjonalne: przekaźnik bezprzewodowy WT-2/2A/1/1A, antena dużego zasięgu WA-E1, zasilacz sieciowy EH-6, matówka typu E, przeciwmgielna nasadka na wizjer DK-17A, soczewki korekcyjne okularu z serii DK-17C, lampa błyskowa SB-800/SB-600, oprogramowanie Nikon Capture 4
OprogramowanieNikon Picture Project, opcjonalnie Nikon Capture 4
Artykuł na Fotopolis2692


Aby ściągnąć plik PDF z danymi technicznymi aparatu, kliknij tutaj.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
14
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1