Ray Flash - światło na okrągło

Pierścieniowa lampa błyskowa to dość wyspecjalizowane narzędzie przydające się w komercyjnej fotografii portretowe czy makro. Specjalistyczne narzędzia są najczęściej dość drogie. Tańszym zamiennikiem ring-flasha może być Ray Flash - nakładka na tradycyjną lampę zewnętrzną.

Lampy pierścieniowe to jedno ze źródeł światła powszechnie wykorzystywane w fotografii portretowej, mody czy w zdjęciach makro. Ze względu na wysoką cenę trafia on najczęściej w ręce zawodowców. Amatorzy mogą szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest nakładka Ray Flash zakładana na normalną lampę zewnętrzną. Jest pozbawiona jakiejkolwiek elektroniki, więc nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Producent deklaruje, że straty w transmisji światła z zewnętrznej lampy są minimalne i ostateczny efekt jest porównywalny z normalnym ring-flashem. Co istotne, użytkownik nadal może korzystać z pomiaru TTL, a światło po przejściu przez nasadkę nie zmienia swojej temperatury barwowej.


Z nakładki Ray Flash mogą korzystać posiadacze topowych lamp zewnętrznych Canona - 580EX i 580EX II - oraz Nikona - SB-800 i SB-900. Ray Flash ma kosztować około 200 dolarów. Można mieć nadzieję, że rynek zweryfikuje oczekiwania producenta i niedługo cena ustabilizuje się na niższym poziomie.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4