Ray Flash - światło na okrągło

Pierścieniowa lampa błyskowa to dość wyspecjalizowane narzędzie przydające się w komercyjnej fotografii portretowe czy makro. Specjalistyczne narzędzia są najczęściej dość drogie. Tańszym zamiennikiem ring-flasha może być Ray Flash - nakładka na tradycyjną lampę zewnętrzną.

Lampy pierścieniowe to jedno ze źródeł światła powszechnie wykorzystywane w fotografii portretowej, mody czy w zdjęciach makro. Ze względu na wysoką cenę trafia on najczęściej w ręce zawodowców. Amatorzy mogą szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest nakładka Ray Flash zakładana na normalną lampę zewnętrzną. Jest pozbawiona jakiejkolwiek elektroniki, więc nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Producent deklaruje, że straty w transmisji światła z zewnętrznej lampy są minimalne i ostateczny efekt jest porównywalny z normalnym ring-flashem. Co istotne, użytkownik nadal może korzystać z pomiaru TTL, a światło po przejściu przez nasadkę nie zmienia swojej temperatury barwowej.


Z nakładki Ray Flash mogą korzystać posiadacze topowych lamp zewnętrznych Canona - 580EX i 580EX II - oraz Nikona - SB-800 i SB-900. Ray Flash ma kosztować około 200 dolarów. Można mieć nadzieję, że rynek zweryfikuje oczekiwania producenta i niedługo cena ustabilizuje się na niższym poziomie.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0