Ray Flash - światło na okrągło

Pierścieniowa lampa błyskowa to dość wyspecjalizowane narzędzie przydające się w komercyjnej fotografii portretowe czy makro. Specjalistyczne narzędzia są najczęściej dość drogie. Tańszym zamiennikiem ring-flasha może być Ray Flash - nakładka na tradycyjną lampę zewnętrzną.

Lampy pierścieniowe to jedno ze źródeł światła powszechnie wykorzystywane w fotografii portretowej, mody czy w zdjęciach makro. Ze względu na wysoką cenę trafia on najczęściej w ręce zawodowców. Amatorzy mogą szukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest nakładka Ray Flash zakładana na normalną lampę zewnętrzną. Jest pozbawiona jakiejkolwiek elektroniki, więc nie potrzebuje dodatkowego zasilania. Producent deklaruje, że straty w transmisji światła z zewnętrznej lampy są minimalne i ostateczny efekt jest porównywalny z normalnym ring-flashem. Co istotne, użytkownik nadal może korzystać z pomiaru TTL, a światło po przejściu przez nasadkę nie zmienia swojej temperatury barwowej.


Z nakładki Ray Flash mogą korzystać posiadacze topowych lamp zewnętrznych Canona - 580EX i 580EX II - oraz Nikona - SB-800 i SB-900. Ray Flash ma kosztować około 200 dolarów. Można mieć nadzieję, że rynek zweryfikuje oczekiwania producenta i niedługo cena ustabilizuje się na niższym poziomie.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0