Apple PowerBook 12" - komputer dla fotoreportera

Rzadko na stronach Fotopolis opisujemy komputery. Tym razem, jednak firma Apple przedstawiła komputer idealny dla fotoreporterów pracujących poza redakcją.
Dzisiaj w siedzibie firmy Apple Poland IMC mieliśmy okazję przyjrzeć się nowemu modelowi przenośnego komputera Apple Macintosh PowerBook 12". Firma Apple lansuje ten model, obok innych zastosowań, jako komputer idealny dla fotoreporterów.
Obecnie większość fotografów pracujących w terenie wykonuje zdjęcia aparatami cyfrowymi. Takie zdjęcia, zanim zostaną przesłane do redakcji modemem lub za pomocą telefonu komórkowego, muszą być skopiowane do komputera, przebrane i często poddane edycji. Do tych celów doskonale nadaje się nowy Macintosh. Jego zalety to niska waga, małe wymiary, bogate wyposażenie oraz niezawodne oprogramowanie.

Apple PowerBook 12"

Komputer waży tylko 2,1 kg. To jedna z mniejszych wartości na rynku. Dzięki ekranowi o przekątnej 12,1 cala, obudowa ma rozmiary tylko 27,7 cm na 21,9 cm oraz grubość 3 cm. Komputer z łatwością mieści się w małym plecaku, a nawet większej torbie na sprzęt fotograficzny. Mimo swojej wielkości ekran oferuje rozdzielczość 1024 x 768 pikseli w zupełności wystarczającą do obróbki zdjęć.

Mały PowerBook jest bogato wyposażony. Kupując komputer otrzymujemy:
  • modem v.92
  • złącze Ethernet 10/100
  • złącze FireWire 400
  • dwa złącza USB
  • wyjście na zewnętrzny monitor
  • wejście i wyjście audio
  • dysk twardy 40 GB
  • napęd CD-RW/DVD (w opcji dostępny jest także napęd DVD-R)
  • bezprzewodowe łącze Bluetooth

Z komputerem dostarczany jest system operacyjny Mac OS X wraz z szeregiem darmowych aplikacji. W tym oczywiście iPhoto 2, który umożliwia kopiowanie zdjęć zaparatu na komputer, obróbkę, katalogowanie oraz łatwe nagranie na płytę CD. iPhoto współpracuje bezproblemowo z większością dostępnych na rynku aparatów cyfrowych, które mogą być podłączane przez wejście USB oraz przez złącze FireWire dostępne w najbardziej zaawansowanych lustrzankach cyfrowych.

Sam system operacyjny Mac OS X słynie ze stabilności i łatwości obsługi. W terenie szczególnie cenna jest możliwość tworzenia różnorodnych profili dla ustawień sieci. Profile te mogą w razie potrzeby być szybko przywoływane, oszczędzając cenny czas na każdorazową konfigurację sieci na przykład po powrocie do redakcji lub hotelu. Dla osób ceniących czas bardzo ważna jest cecha systemu pozwalająca na szybkie usypianie komputera. Wystarczy zamknąć ekran PowerBooka i komputer momentalnie wstrzymuje działanie. Po otwarciu ekranu wystarczy mniej niż jedna sekunda, aby moc znowu pracowac. W trybie uśpienia pobierana jest tylko minimalna ilość energii. Same baterie zaś, według danych fabrycznych, wystarczają maksymalnie na 5 godzin ciągłej pracy. To bardzo dobre osiągnięcie.

złącza z boku obudowy

Powerbook nadaje się do pracy praktycznie zaraz po wyjęciu z pudełka. Można jedynie dokupić kartę AirPort służącą łączności z bezprzewodowymi sieciami WiFi dostępnymi na wielu lotniskach, uczelniach i w hotelach. Dzięki temu użytkownik komputera może korzystać za wszystkich dostępnych możliwości podłączenia do Internetu (sieć stacjonarna, tradycyjny modem, połączenie komórkowe przez Bluetooth oraz bezprzewodowa sieć WiFi). Fotografowie, którzy nie ufają Internetowi, mogą bez problemu archiwizować zdjęcia na płytach CD-ROM. Służy temu wbudowana nagrywarka.

nagrywarka umożliwia łatwe i pewne archiwizowanie zdjęć

Nowy PowerBook powinien być trwały. Obudowa wykonana jest z aluminium wzmocnionego na krawędziach tworzywem sztucznym. Niestety rozmiary komputera uniemożliwiły zastosowanie złącza kart PCMCIA, jednak przy bogactwie złącz nie powinno to być zbytnio uciążliwe.

Komputer można już zamawiać u sprzedawców firmy Apple oraz na stronach internetowych producenta www.apple.com.pl/sklep. Cena wynosi około 8000 PLN.

Uaktualnienie 13.10.2003
Apple zaprezentowało uaktualnioną wersję PowerBooka 12". Podstawowe zmiany to: procesor PowerPC G4 1 GHz, złącze USB 2.0, procesor grafiki NVIDIA GeForce FX Go5200 with 32MB of DDR SDRAM. Więcej na www.apple.pl.
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
3
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1