Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nowa wersja iPhoto firmy Apple

0

Autor: Michał Sułkiewicz

8 Sierpień 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Wczoraj w nocy czasu polskiego firma Apple zaprezentowała nową wersję aplikacji do katalogowania, przeglądania i dzielenia się cyfrowymi fotografiami. iPhoto '08 podobnie jak poprzednicy prezentuje zupełnie nową filozofię zarządzania domową kolekcją cyfrowych fotografii. W nowej wersji, dzięki narzędziu Events opanowanie tysięcy cyfrowych fotografii jest jeszcze prostsze.

Zanim kilka lat temu pojawiła się pierwsza wersja iPhoto katalogowanie cyfrowych zdjęć było koszmarem. Czasopisma komputerowe i strony poradnikowe prześcigały się w wymyślaniu coraz bardziej skomplikowanych systemów drzewek katalogów, w których powinniśmy umieszczać nasze zdjęcia, aby nie zginęły w czeluściach dysku twardego lub proponowały toporne i trudne w obsłudze programy do katalogowania zdjęć. W ten sposób po spędzeniu kilku dni przy komputerze nasza kolekcja zdjęć - pozornie uporządkowana - leżała sobie w kilkunastu lub więcej katalogach na dysku lub na płytach CD. Niestety w ten sposób, aby te same zdjęcia pokazać w kilku zestawach (na przykład innym pokazie slajdów dla znajomych, innym dla rodziny) trzeba było tworzyć kolejne katalogi i zajmować dodatkowe miejsce na dysku. Nie wspominając już o koszmarze odnalezienia czegokolwiek. Mało kto miał na tyle samo zaparcia i dyscypliny, żeby po każdych wakacjach spędzać długie godziny katalogując nowe zdjęcia. W rezultacie wszystko szybko wracało do normy - czyli do bałaganu.

iPhoto '08

Odpowiedzią na tego typu problemy był program iPhoto firmy Apple przeznaczony na komputery Macintosh, który zaproponował bardzo proste, ale rewolucyjne rozwiązanie - wszystkie zdjęcia zrzucane z aparatu cyfrowego trafiały do jednej biblioteki i mogły być dowolnie układane w albumy, pokazy slajdów - bez potrzeby tworzenia dodatkowych kopii. Banalnie proste było też przygotowanie zdjęć do druku czy publikacji na stronie WWW. Co najważniejsze jednak, program był niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze. Mogły z niego korzystać nawet osoby, które tylko w stopniu podstawowym posługiwały się komputerem. Dla nich, a także dla bardziej doświadczonych użytkowników iPhoto otworzyło możliwość szybkiego i bezproblemowego dostępu do kolekcji cyfrowych zdjęć. Z czasem pojawiły się inne programy naśladujące ten system zarządzania fotografiami, jak na przykład Google Picasa czy Nikon Picture Project - przeznaczone również dla użytkowników Windows (więcej o katalogowaniu zdjęć pisaliśmy w 5. części w naszego poradnika "Fotografowanie kompaktami").

Mimo wszystko iPhoto pozostało w awangardzie popularnych aplikacji do zarządzania zdjęciami. Potwierdza to również zaprezentowany wczoraj iPhoto '08, będący częścią pakietu iLife '08. W porównaniu z wcześniejszą wersją 6 przede wszystkim rozwinięto narzędzia służące łatwiejszemu katalogowaniu i odnajdywaniu fotografii.

Najważniejszą nową funkcją jest Events. Pozwala ona na grupowanie zdjęć według wydarzeń, które miały miejsce w danym dniu lub innym przedziale czasowym. Program sam odczytuje daty z nagłówków EXIF zdjęć i umieszcza je w odpowiednich albumach. Wszystko odbywa się bardzo prosto - wystarczy przeciągnąć myszką po zdjęciach. Oczywiście użytkownik może wyrzucić z albumu zdjęcia, które znalazły się tam omyłkowo lub są na przykład nieostre. Jednak jeżeli ma dwa zdjęcia, które są dobre i nie chce żadnego z nich wyrzucać, iPhoto '08 oferuje opcję ukrywania zdjęć. W ten sposób ukryte fotografie nie są wyświetlane w pokazach slajdów, ale mogą być w każdej chwili pokazane, gdy zmienimy zdanie.

zdjęcia pogrupowane za pomocą funkcji Events

W nowej wersji rozbudowano także funkcje korekty i edycji zdjęć. Na przykład podczas kadrowania zdjęcia wyświetlane są linie, które pozwalają na stworzenie poprawnego kadru zgodnie z zasadą złotego podziału. Możliwe jest także rozjaśnianie lub przyciemnianie tylko wybranych fragmentów zdjęcia (na przykład twarzy) oraz odszumianie zdjęć wykonanych przy dużych ekwiwalentach ISO. Jednak największą nowością jaką przynosi ze sobą iPhoto '08, jest możliwość przenoszenia dokonanych zmian z jednego zdjęcia na inne. W ten sposób szybko można poprawić cały zestaw fotografii.

Już wersja 6 umożliwiała łatwe tworzenie zaawansowanych stron internetowych ze zdjęciami. Najnowsze narzędzia są jeszcze bardziej imponujące. Nowa funkcja Web Gallery umożliwia tworzenie pokazów zdjęć, w których oglądający sam może wybierać wielkość miniaturek, a nawet ściągnąć wybrane zdjęcia w pełnej rozdzielczości na swój komputer w celu wydruku lub wykonania odbitek. Podobnie jak w poprzedniej wersji galeria może być tworzona dynamicznie. Jeżeli do danego albumu dokładamy nowe zdjęcie, automatycznie ukaże się ono na stronie internetowej. Jednak teraz możliwa jest również interakcja w drugą stronę. Oglądający galerię mogą dokładać własne zdjęcia, które automatycznie ze strony WWW trafią do albumu źródłowego. Można sobie wyobrazić, że w ten sposób grupa przyjaciół może tworzyć album zdjęć na przykład ze wspólnego wypadu w góry. Niestety większość tych funkcji dostępna jest tylko dla użytkowników serwisu .Mac. Warto także wspomnieć, że nowe iPhoto otrzymało także możliwość synchronizacji zdjęć z telefonem komórkowym iPhone firmy Apple.

nowe galerie internetowe

To tylko najważniejsze nowości w wersji iPhoto '08. Więcej informacji znajduje się na stronach Apple. Można tam także obejrzeć filmy prezentujące poszczególne funkcje aplikacji.

Nowe iPhoto '08 jest częścią pakietu iLife '08 dostępnego na komputery Macintosh z systemem Mac OS X w wersji minimum 10.4.x. Cena pakietu to około 290 zł.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Philips idzie na wojnę z budżetowymi monitorami graficznymi - 10-bitowy ekran 4K, 28 cali, 120% sRGB za 1500 zł
Philips idzie na wojnę z budżetowymi monitorami graficznymi - 10-bitowy ekran 4K, 28 cali, 120%...
Nowy monitor Philips 288E2UAE ma szansę zawojować segment hobbystycznej obróbki fotografii i grafiki. Ma wszystko czego do szczęścia może potrzebować osoba zabierająca...
27
4
Angelbird Match Pack - karty pamięci przygotowane specjalnie do konkretnych aparatów
Angelbird Match Pack - karty pamięci przygotowane specjalnie do konkretnych aparatów
Na polski rynek trafiają zestawy Angelbird Match Pack składające się z dwóch kart SD lub Cfexpress specjalnie przygotowanych do konkretnych modeli kamer i...
1
0
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell rozszerza ofertę o atrakcyjne cenowo zamienniki baterii do aparatów Canon EOS R5 i R6, Lumix S5 oraz kamery GoPro HERO9.
0
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)