Sony DPP-FP90, DPP-FP70 i DPP-FP60 - drukarki zawsze pod ręką

0
Łukasz Kacperczyk
27 Luty 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Firma Sony zaprezentowała dziś nie tylko nowe aparaty. Już niedługo na rynek trafią kolejne fotograficzne drukarki termosublimacyjne opatrzone logiem japońskiego giganta. Najciekawiej zapowiada się model DPP-FP wyposażony w uchylny ekran LCD o przekątnej 3,6 cala. Modele DPP-FP90 i DPP-FP70 przetwarzają pliki za pomocą procesora BIONZ, oba też zapewniają szybki wydruk formatu 10x15 cm.
Producenci aparatów cyfrowych robią wszystko, żeby zapewnić fotoamatorom jak najbardziej kompleksowe rozwiązania. Nie wystarczy już mieć w ofercie narzędzia do robienia zdjęć - najlepiej, żeby fotografie można było wydrukować za pomocą urządzenia z tym samym logiem. Firmy starają się, żeby użytkownicy nie musieli korzystać z komputerów - zdjęcia ogląda się dziś na ekranach telewizorów HD lub drukuje samodzielnie za pomocą kompaktowych, przenośnych drukarek termosublimacynych zoptymalizowanych do pracy z aparatami danej marki.

drukarka Sony DPP-FP90

Dzisiejszym Cyber-shotom towarzyszy premiera trzech drukarek oznaczonych symbolami DPP-FP90, DPP-FP70 i DPP-FP60. W informacji prasowej producent chwali się przede wszystkim dwoma pierwszymi. Model DPP-FP90 wyróżnia się bardzo dużym, uchylnym monitorem LCD o przekątnej 3,6 cala (230 tys. punktów, Clear Photo LCD). DPP-FP70 ma nieruchomy ekran 2,5-calowy (również 230 tys, punktów), a DPP-FP60 - 2-calowy. Zwracamy uwagę na monitory, ponieważ drukarki pozwalają na edycję zdjęć (usuwanie efektu czerwonych oczu, regulację kontrastu itp.), więc im większy ekran, tym łatwiej i przyjemniej się pracuje. Dwa wyższe modele (DPP-FP90 i DPP-FP70) korzystają z zaawansowanego procesora obrazowego BIONZ zastosowanego przez Sony po raz pierwszy w lustrzance cyfrowej A100. Do wszystkich modeli można dokupić moduł Bluetooth umożliwiający druk bezprzewodowy. Urządzenia wyposażono w czytnik najpopularniejszych kart pamięci - MemoryStick, Secure Digital i Compact Flash. Co ciekawe, wszechobecna zdawałoby się detekcja twarzy trafiła również tutaj - podczas edycji zdjęć urządzenie rozpoznaje twarze i, jeśli zachodzi taka potrzeba, odpowiednio koryguje kolory i kontrast.

Wszystkie opisywane drukarki trafią do sprzedaży w naszym kraju późną wiosną bieżącego roku w cenach od 500 do 900 zł. Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej polskiej informacji producenta.

drukarka Sony DPP-FP70

WYRAFINOWANE PIĘKNO: NOWA OFERTA DRUKAREK FOTOGRAFICZNYCH SONY

- Sublimacyjne drukarki fotograficzne DPP-FP90, DPP-FP70 i DPP-FP60
- Duży, uchylny ekran o przekątnej 3,6 cala (tylko DPP-FP90)
- Przetwornik BIONZ zapewniający bardzo szybkie drukowanie w wysokiej rozdzielczości (DPP-FP90 i FP70)
- Funkcje edycyjne dostępne po naciśnięciu jednego przycisku: korekcja efektu czerwonych oczu, podświetlenie, kontrast i soft focus
- Technologia TruFast firmy Sony umożliwiająca wydruk obrazu 10x15 cm w 45 sekund (DPP-FP90 i FP70)

Najnowsze drukarki fotograficzne firmy Sony charakteryzują się oryginalną konstrukcją, lepszą jakością druku i szybszym, bezproblemowym działaniem. Drukowanie profesjonalnej jakości zdjęć w domu jest obecnie znacznie szybsze i łatwiejsze.

Oferta obejmuje dwa nowe modele DPP-FP90 i DPP-FP70, w których zastosowano najnowsze technologie przetwarzania obrazu i druku formy Sony zapewniające niezrównane rezultaty. Nową serię uzupełnia urządzenie DPP-FP60 z 2-calowym ekranem LCD. Ta niedroga drukarka fotograficzna jest również oferowana w wersji z adapterem Bluetooth (model DPP-FP60BT). Umożliwia szybkie i łatwe drukowanie bezprzewodowe bezpośrednio z telefonów komórkowych, cyfrowych asystentów osobistych (PDA) oraz innych urządzeń przenośnych z interfejsem Bluetooth. Wszystkie nowe drukarki są zgodne z adapterem Bluetooth DPPA-BT1, który jest również dostępny opcjonalne.

DPP-FP90 wyróżnia się na tle innych drukarek fotograficznych bardzo dużym, uchylnym wyświetlaczem o przekątnej 3,6 cala umożliwiającym wygodne przeglądanie prac.

W tym ekranie, o rozdzielczości 230 000 pikseli, zastosowano technologię Clear Photo LCD, która zapewnia naturalny, bardzo szczegółowy obraz oraz wysoki kontrast i wierne odwzorowanie barw. Model DPP-FP70 ma 2,5-calowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny TFT o stałym kącie nachylenia.

Drukarki DPP-FP90 i DPP-FP70 zostały wyposażone w technologie Sony, dzięki którym drukowanie zdjęć w domu jest szybsze, bardziej wszechstronne i umożliwia kreatywną pracę. Obydwa modele zawierają przetwornik BIONZ firmy Sony, wcześniej dostępny wyłącznie w lustrzance cyfrowej A100. Ten wydajny przetwornik obrazu obsługuje pliki o rozdzielczości maksymalnej do 48 mln pikseli i zapewnia większą przepustowość danych niż wcześniejsze układy tego typu.

Przetwornik BIONZ w dostosowuje parametry druku, co pozwala uzyskać optymalne rezultaty bez ograniczania szybkości drukowania. Najnowsza technologia Auto Fine Print 4 bezpośrednio przed drukowaniem automatycznie koryguje balans bieli oraz ogólną jasność, nasycenie, kontrast, gradację i ostrość, dzięki czemu tekstury i kolory wyglądają naturalnie. Aby uzyskać dokładniejsze rezultaty, obie drukarki interpretują rozszerzone informacje o ujęciach zapisane w plikach obrazów wykonanych przy użyciu aparatów Cyber-shot i cyfrowej lustrzanki A100.

Przetwornik BIONZ pozwala również odzyskać większą liczbę nieudanych ujęć - wszystko to bez konieczności posiadania komputera PC, oprogramowania do edycji czy też specjalistycznych umiejętności. Modele FP90 i FP70 po naciśnięciu jednego różowego przycisku Auto Touch-up automatycznie wykrywają i korygują wiele typowych problemów, które mogą wpływać na jakość zdjęć. Należą do nich usuwanie efektu czerwonych oczu i optymalizacja zakresu dynamicznego poprawiające ujęcia o słabej ekspozycji i niewłaściwym oświetleniu z tyłu. Obie drukarki są nawet w stanie automatycznie poprawić nieprawidłową ostrość, która jest kolejną typową przyczyną nieudanych zdjęć.


drukarka Sony DPP-FP90

Modele FP90 i FP70 wyposażone w przetwornik BIONZ udostępniają też technologię Face Detection, dzięki której po automatycznym wykryciu twarzy na zdjęciu następuje odpowiednie dostosowanie barw i kontrastu.

Drukowanie doskonałej jakości zdjęć jest także szybsze. Wysoka rozdzielczość najnowszych aparatów cyfrowych sprawia, że obrazy są coraz większe, a ich drukowanie trwa dłużej. Jednakże zastosowana w urządzeniach FP90 i FP70 technologia TruFast firmy Sony skraca czas druku do 45 sekund w przypadku wydruków w formacie pocztówkowym 10 x 15 cm (w modelu DFP-FP60 są to 63 s).

Obrazy przed wydrukiem można powiększać, zmniejszać, obcinać, przesuwać i obracać, a także można regulować ich jasność i nasycenie kolorów. Efekty specjalne obejmują czerń i biel, sepię, tryb malarski, rybie oko, rozbłysk i selektywny filtr barwny. Wszechstronność i kreatywność można uzyskać dzięki dodatkowym, wygodnym funkcjom drukowania - indeksom, kalendarzom, drukowaniu identyfikatorów odbitek oraz nowemu trybowi "Superimpose", który pozwala tworzyć oryginalne karty okolicznościowe i zaproszenia wzbogacone o własne napisy i ilustracje.

Modele DPP-FP90/70 zostały zaprojektowane z myślą o przenoszeniu ich w domu za pomocą wygodnego, wbudowanego uchwytu. Są dostępne w kolorach czarnym i białym. Aby zapewnić maksymalną zgodność ze współczesnymi aparatami cyfrowymi, drukarki te obsługują szeroki zakres nośników wymiennych, takich jak Memory Stick oraz karty SD i CompactFlash.

Dzięki obsłudze standardu PictBridge można drukować zdjęcia bezpośrednio, bez konieczności używania komputera, z dowolnego zgodnego aparatu cyfrowego za pośrednictwem połączenia USB. Można także drukować obrazy bezpośrednio z urządzeń pamięci USB lub podłączonych dysków twardych USB. Dołączone do zestawu akcesoria obejmują: podajnik papieru, zasilacz sieciowy, kasetę/papier czyszczący i dysk CD (sterownik drukarki, program Picture Motion Browser).

Ceny i terminy wprowadzenia przedstawiają się następująco:


DPP-FP90:;premiera rynkowa - maj 2007 r.;kolor - biały/czarny]DPP-FP70:;premiera rynkowa - kwiecień 2007 r.;kolor - biały/czarny]DPP-FP60 BT (z modułem Bluetooth):;premiera rynkowa - maj 2007 r.;kolor - biały]DPP-FP60;premiera rynkowa - maj 2007 r.;koloro - biały]Istnieje możliwość wprowadzenia zmian po ukazaniu się niniejszej publikacji.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0