Nowe projektory HD - wreszcie do fotografii?

0
Michał Sułkiewicz
18 Październik 2006
Artykuł na: 23-28 minut
Dzisiaj dwaj potentaci w elektronice użytkowej Sony i Panasonic zaprezentowały nowe projektory multimedialne o wysokiej rozdzielczości. Oba modele posiadają również systemy poprawy odwzorowywania kolorów, dzięki czemu mogą służyć także wyświetlaniu fotografii.
Dotychczas projektory multimedialne nienajlepiej nadawały się do prezentacji fotografii. Niska rozdzielczość i kontrast, a przede wszystkim słabe odwzorowywanie kolorów powodowały, że zdjęcia pokazywane z projektorów multimedialnych sporo traciły na jakości. Wielu profesjonalnych fotografów wręcz odmawiało prezentacji swoich prac w ten sposób, dlatego też na stronach Fotopolis.pl rzadko pisaliśmy o tych urządzeniach.

Być może zaprezentowane dzisiaj produkty firm Sony i Panasonic zmienią to nastawienie. Przede wszystkim są to urządzenia pracujące w wysokiej rozdzielczości standardu HDTV. Model Sony VPL-VW50 oferuje maksymalną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, a Panasonic PT-AX100 1280 x 720. Produkt Sony charakteryzuje się także bardzo dużym kontrastem na poziomie 15000:1 (Panasonic 6000:1), co powinno pozwolić na dobre oddanie szczegołów fotografii. Za to model Panasonika osiąga wyższą jasność o wartości 2000 ANSI lumenów, w porównaniu do 900 ANSI lumenów Sony. Dzięki temu możliwe będzie oglądanie obrazu nawet w niezaciemnionych pomieszczeniach.

Jednak oba projektory powinny zlikwidować (a na pewno zmniejszyć) największą wadę tego typu urządzeń, a więc słabe oddanie kolorów. Zarówno Panasonic, jak i Sony oferują potrójny system wyświetlania obrazu, w którym każdy z paneli LCD jest odpowiedzialny z wyświetlanie jednego z kolorów RGB. Dodatkowo zaawansowane układy elektroniczne dbają o jak najwierniejsze oddanie barw.

Oba modele są wyposażone w złącza HDMI oferujące najwyższą jakość przesyłania sygnału. Bardziej szczegółowe informacje prezentujemy w cytowanych poniżej informacjach prasowych producentów.

Sony VPL-VW50

Firma Sony wprowadza nowy model projektora wykorzystującego technologię SXRD, oferującego pełną rozdzielczość HD

Trzy panele Sony SXRD oraz ulepszona funkcja automatycznej zmiany wielkości przesłony Advanced Iris 2 powodują, że kompaktowy projektor VPL-VW50 gwarantuje wyjątkową jakość obrazu i najwyższy współczynnik kontrastu przy pełnej rozdzielczości HD (1920 x 1080).

Firma Sony informuje o wprowadzeniu nowego projektora - VPL-VW50. To kompaktowe i bardzo zaawansowane urządzenie charakteryzuje się imponującymi parametrami technicznymi, między innymi pełną rozdzielczością HD (1920 x 1080) i dwoma wejściami HDMI. Wyróżnia się najwyższym współczynnikiem kontrastu 15 000:1 oraz niemal bezgłośnym działaniem (poziom hałasu 22 dB).

VPL-VW50 to kontynuacja sukcesu modeli: VPL-VW100 (otrzymał nagrodę EISA 2006-2007 w kategorii Projektor High - Endowy) i QUALIA 004 (nagrodzony przez EISA 2005-2006). Jest dowodem zaangażowania firmy Sony w opracowywanie najwyższej jakości produktów dla rynku projektorów do kina domowego. Jest także w pełni kompatybilny z konsolą PLAYSTATION 3 (wyjściem 1080p), a także odtwarzaczami oraz nagrywarkami Blu-ray Disc.

"Sony jest czołowym producentem produktów o pełnej rozdzielczości HD" - powiedziała Nathalie Muijtjens, kierownik w dziale TV Marketing Europe w firmie Sony Europe. "Model VPL-VW50 to istotny dodatek do serii produktów stosujących technologię SXRD. Seria ta obejmuje profesjonalne projektory kinowe, 55-calowe i 70-calowe telewizory o pełnej rozdzielczości HD, a także projektory domowe o pełnej rozdzielczości HD.

Wierzymy, że technologia SXRD firmy Sony gwarantuje kluczowe korzyści w zakresie jakości projektorów o pełnej rozdzielczości HD. Mamy nadzieję, że wprowadzenie nowego projektora będzie jeszcze jedną okazją przekonania się o jej zaletach".

Technologia Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display) jest sercem projektora VPL-VW50. Trzy panele SXRD - każdy o rozdzielczości 1920 x 1080 gwarantują łączną rozdzielczość 6,22 megapikseli. To jednak nie wszystko. Technologia Sony SXRD to przede wszystkim:

- Wyjątkowa konstrukcja matryc LCD SXRD (wielkość piksela 7 ?m, odstęp między pikselami, mniej niż 0,35 ?m).
- Wyraźny obraz nawet w scenach szybkiego ruchu (korzystny np. przy oglądaniu audycji sportowych lub filmów akcji). Bardzo krótki czas reakcji (2,5 ms) - pozwala uniknąć opóźnień wyświetlania klatek i gwarantuje, iż prezentowane sceny szybkiego ruchu są wyraźne i żywe.
- Doskonałe odwzorowanie kolorów. Zastosowanie oddzielnego panelu SXRD do wyświetlania obrazu w każdej składowej RGB gwarantuje, że kolory są wiernie oddawane.
- Panele mają wysoki współczynnik kontrastu, sięgający 5 000:1.

Funkcja Advanced Iris 2 pozwala użytkownikom samodzielnie dostosowywać kontrast lub też wybrać jeden z dwóch automatycznych trybów dynamicznego dostosowywania przesłony do bieżącej sceny. Sceny mocno oświetlone nigdy nie są zbyt jasne, zaś słabo oświetlone pozwalają ujawnić szczegóły z cienia. Z kolei barwa czarna nie jest poszarzała. Połączenie technologii Sony SXRD z funkcją Advanced Iris 2 pozwoliło osiągnąć bardzo wysoki współczynnik kontrastu (do 15 000:1).

Dużo pracy włożono w uzyskanie niemal doskonałych barw, między innymi przez zastosowanie lampy o mocy 200W w technologii UHP (Ultra High Pressure) charakteryzującej się znacznie bardziej korzystnym spektrum w zakresie czerwieni niż typowe lampy rtęciowe. Mocniejsze składowe czerwone światła powodują, że lampa ma prawidłowy balans bieli, co z kolei oznacza iż barwy na ekranie są wierniej oddane. W razie potrzeby można dostosować barwy konkretnych obszarów obrazu. Służy do tego menu ekranowe i funkcja Real Colour Processing (rzeczywiste przetwarzanie koloru).

Nowy mechanizm przetwarzania obrazu w oparciu o pojedynczy procesor, stosowany w projektorze VPL-VW50, wykorzystuje algorytmy opracowane przez firmę Sony. Obraz jest przetwarzany w najwyższej jakości, w pełni cyfrowym środowisku (a więc charakteryzującym się niskimi zakłóceniami). Wynikiem są obrazy wysokiej rozdzielczości o poziomie szczegółowości i wyrazistości porównywalnym do obrazów źródłowych.

Model VPL-VW50 może wyświetlać dane w formacie 1080/24p. Oznacza to, że jest w pełni zgodny z formatem kinowym (24 klatki na sekundę) i odtwarza obrazy kinowe bardzo realistycznie. Format ten będzie niedługo dostępny w odtwarzaczach Blu-ray Disc oraz konsoli PLAYSTATION 3. Projektor wyposażono też w dwa wejścia HDMI, przydatne szczególnie w bardziej rozbudowanych instalacjach kina domowego o jakości HD.

Aby każdy szczegół był odtworzony z najwyższą możliwą jakością zastosowano specjalnie opracowany obiektyw w technologii ARC-F (All Range Crisp Focus). Charakteryzuje się on nie tylko doskonałymi parametrami optycznymi, ale również pozwala stosować powiększenie do 1,8 razy. Produkt może być więc umieszczony od 3 do 5,5 m od ekranu o przekątnej 2,5 m. Możliwość przesuwania obiektywu w płaszczyźnie pionowej gwarantuje jeszcze większą swobodę w zakresie miejsca i sposobu instalacji. Dzięki temu VPL-VW50 jest wyjątkowo wszechstronny, łatwy do skonfigurowania i użycia.

Projektory powinny działać tak cicho, jak to tylko możliwe. Dlatego też prezentowane urządzenie wyposażono w opracowany przez firmę Sony mechanizm wentylacji, który działa praktycznie bezgłośnie w oparciu o oś bezdotykową. Podczas działania urządzenie charakteryzuje się poziomem hałasu nieprzekraczającym 22 dB. czyli porównywalnym z szeptem słyszanym z 20 metrów.

VPL-VW50: najważniejsze cechy

MODEL VPL-VW50
System wyświetlania obrazu 3 panele Sony SXRD
1 obiektyw
Wielkość panelu SXRD 0,61 cala
Rozdzielczość macierzysta Pełna rozdzielczość HD: 1920 x 1080 x 3
6,22 milionów pikseli
Obsługa trybu 1080/24p Tak
Obiektyw ARC-F (All Range Crisp Focus), zoom 1,8x (mechaniczny)
Wymiary ekranu (przekątna) 40-300 cali
102-762 cm
Odległość od ekranu Ekran o przekątnej 2 m: 2,5-4,3 m
Ekran o przekątnej 2,5 m: 3,1-5,3 m
Jasność 900 ANSI lumenów
Współczynnik kontrastu 15 000:1
Lampa UHP, 200 W
Zalecany okres wymiany lampy 3000 godzin
Poziom hałasu wentylatora 22 dB
Wejścia HDMI x 2
Component Video
Composite Video
S-Video
RS232C
Akceptowane sygnały wejściowe

Obsługa standardu HD 720/60p / 720/50p
1080/60i / 1080/50i
1080/60p / 1080/50p (przez HDMI)
1080/24p (przez HDMI)
Tak
Funkcje Advanced Iris 2
Real Colour Processing (Rzeczywiste przetwarzanie koloru)
Picture Noise Reduction (Redukcja zakłóceń obrazu)
Overscan and Blanking (Funkcja overscan i wygaszanie)
Dołączone akcesoria Zdalne sterowanie
Oprogramowanie Image Director 2
Wymiary (wys. x szer. x głęb.) w mm 395 x 173,5 x 471,4
Waga 11 kg
Akcesoria opcjonalne
Lampa do wymiany, LMP-H200
Uchwyt sufitowy, PSS-H10 lub PSS-610NL
Gwarancja na terenie Europy 12 miesięcy

Projektor jest już dostępny w cenie ok. 20 000 zł,-.

Istnieje możliwość wprowadzenia zmian po ukazaniu się niniejszej informacji.


Panasonic PT-AX100

Jeszcze szersza paleta kolorów w jakości HD

Panasonic wprowadza na rynek nowy projektor PT-AX100 o supermocnym kontraście i jasności - teraz będziesz mógł się cieszyć kinem domowym nawet w środku dnia


Warszawa, 18 października 2006 r. - Panasonic, czołowa marka koncernu Matsushita Electric Industrial, światowego lidera w dziedzinie rozwoju i produkcji urządzeń elektronicznych, wprowadza na polski rynek najnowszy projektor kina domowego PT-AX100 o jasności 2000 ANSI lumenów i kontraście 6000:1. Dzięki dopracowanym funkcjom, takim jak na przykład Light Harmonizer, urządzenie doskonale sprawdzi się podczas oglądania każdego programu w każdych warunkach - począwszy od wydarzeń sportowych w słoneczne niedzielne popołudnie aż po wieczorne seanse kina domowego. Projektor zapewnia ponadto wyjątkową łatwość obsługi i wybór miejsca instalacji.

Wielkoekranową projekcją można zatem cieszyć się zarówno w pomieszczeniach dowolnej wielkości.
Wraz z rozpowszechnieniem standardu DVD, cyfrowych programów wysokiej rozdzielczości (HD) oraz innych źródeł obrazu doskonałej jakości, użytkownicy coraz częściej poszukują wygodnego sposobu korzystania z kina domowego, zapewniającego doskonały obraz który jest prezentowany na dużym ekranie. Panasonic jako pierwszy odpowiedział na tę potrzebę już w 2001 roku wprowadzając model PT-AE100. Od tego czasu pozostaje liderem w na rynku projektorów kina domowego. W ramach prac nad modelem PT-AE500, wprowadzonym na rynek w 2003 roku, Panasonic współpracował z ekspertami z Hollywood - światowej stolicy filmu - aby odtworzyć obrazy idealnie odpowiadające specyfice projekcji filmów.

W tym samym czasie wzrastał popyt na projektory, które nie tylko pozwoliłyby oglądać filmy nocą w ciemnym pokoju, lecz także w słoneczny dzień. Hollywoodzka jakość obrazu pozwala na odtwarzanie filmów z wyjątkową precyzją barw.

Nowy projektor LCD Panasonic o symbolu PT-AX100 został opracowany, aby sprostać różnym potrzebom. Oferuje on jasność 2000 ANSI lumenów i został wypożony w technologię Light Harmonizer. To opracowane przez Panasonic rozwiązanie wykrywa i reaguje na zmiany poziomu oświetlenia w pomieszczeniu, dobierając odpowiednie ustawienie w celu uzyskania obrazu optymalnej jakości. Dzięki niemu wyświetlane obrazy wydają się jaśniejsze niż prezentowane w urządzeniach o tym samym poziomie jasności, a pozbawionych tej funkcji. W nowym modelu PT-AX100 Panasonic opracował również nowe filtry czystych barw (Pure Color Filter), poszerzając paletę odwzorowywanych kolorów.
Wszechstronne możliwości instalacji i prosta obsługa, nawet dla początkujących użytkowników

Model PT-AX100, podobnie, jak jego poprzednicy, wyposażony jest w obiektyw z 2-krotnym zoomem oraz układ Lens Shift, który pozwala na przesuwanie obiektywu w pionie (w górę i w dół) i w poziomie (w lewo i w prawo). Dzięki tym właściwościom, PT-AX100 może wyświetlać 100-calowy obraz przy ustawieniu w odległości od 3 m do 6 m od ekranu. Daje to użytkownikowi dużą swobodę w zakresie wyboru miejsca instalacji urządzenia. Projektor można ustawić na stoliku do kawy, zawiesić go pod sufitem lub ustawić na półce z książkami na drugim końcu pokoju.

PT-AX100 pozwala użytkownikom cieszyć się zarówno jasnym i pięknym obrazem doskonałej jakości jak i łatwością obsługi. Najczęściej stosowane przyciski pilota zdalnego sterowania mają większe rozmiary od pozostałych. Podświetlanie sprawia, że korzystanie z pilota jest wygodne także przy bardzo słabym oświetleniu pomieszczenia, w którym chcemy stworzyć kinowy nastrój. Projektor PT-AX100 posiada również funkcję przewodnika po sygnałach wejściowych, która na ekranie wyświetla użytkownikom, w jaki sposób wybrać określony kanał wejściowy oraz potwierdza czy sygnał źródłowy jest już doprowadzony.

Obudowa projektora PT-AX100 zyskała całkiem nową konstrukcję. Jej czysty i prosty styl oraz atrakcyjna perłowo-biała kolorystyka doskonale pasują do wystroju każdego wnętrza.
Niezależnie od wyjątkowej jasności na poziomie 2000 ANSI lumenów projektor PT-AX100 wyróżnia się wyjątkowo cichym działaniem. Szum wentylatora nie przekracza 25 dB.

***
Szczegóły na temat zastosowanych w projektorze funkcji:


Pure Color Filter - poprawia odwzorowanie kolorów
Konwencjonalne projektory odwzorowują barwy poprzez elektroniczne dostosowywanie balansu bieli. Opracowując filtr czystych kolorów (Pure Color Filter), Panasonic poszedł o krok dalej, wykorzystując również optyczna regulację. Pozwoliło to na uzyskanie większej czystości barw w przypadku każdego z trzech podstawowych kolorów (R - red, G - green oraz B - blue) i znacznie rozszerzyło spektrum odwzorowywanych barw. Pomogło to również w uzyskaniu bardziej głębokiej i czystej czerni dla naturalnego prezentowania ciemnych scen.

Smooth Screen - dla emanujących głębią filmowych obrazów
Smooth Screen to technologia Panasonic, która wykorzystuje zjawisko podwójnego załamania światła w krysztale (Crystal Double Refraction), aby ułożyć piksele na ekranie bez żadnych przerw. Pozwala to na uzyskanie "gładkich" obrazów, jakie możemy oglądać w kinie. Technologia Smooth Screen przyczynia się również do uzyskania większej głębi obrazu, wzbogacając efekt jego trójwymiarowości.

Dynamic Iris - powiązanie pracy przysłony z wyświetlanym obrazem
Zespół optyczny projektora PT-AX100 wykorzystuje opracowaną przez Panasonic technologię Dynamic Iris. System ten 60 razy na sekundę ustawia przysłonę, siłę świecenia lampy UHM oraz krzywą gamma. Dynamic Iris poprawia również odwzorowanie szczegółów w jasnych i ciemnych scenach oraz pomaga w uzyskaniu niezwykle wyrazistych i ostrych obrazów. W rezultacie uzyskujemy kontrast wynoszący 6000:1, przy jasności 2000 ANSI lumenów.

Układ dynamicznej kontroli ostrości
Układ ten dostosowuje kontury obrazu, zarówno w kierunku pionowym, jak i ukośnym, stosownie do rodzaju ekranu oraz zmian jasności w przylegających do siebie pikselach. Rozwiązanie to pomaga w tworzeniu przez projektor PT-AX100 wyrazistego, ostrego i naturalnie wyglądającego obrazu.

Cinema Color Management - wierne odwzorowanie obrazów
System Cinema Color Management zapewnia indywidualną korekcję nawet dla 1,07 mld kolorów. Użytkownik może dostosować poszczególny kolor, bez wpływu na kolory sąsiednie - można więc uzyskać żądane zrównoważenie barw w trzech aspektach: odcienia, luminancji i nasycenia.

Cinema Scan
Ta technologia konwersji I/P tworzy wysokiej jakości obraz z materiału filmowego. Projektor automatycznie wykrywa sygnał wideo, pochodzący ze źródła filmowego i wykonuje optymalną progresywną konwersję na obraz, aby wiernie odwzorować obrazy w stosunku do oryginału.

Wysokiej rozdzielczości panel LCD
Wysokiej rozdzielczości panel LCD projektora PT-AX100 składa się z trzech paneli o rozdzielczości 1280 x 720 ?po jednym dla każdego z kolorów podstawowych R, G oraz B. Przy łącznej liczbie około 2760 tys. pikseli (1280 x 720 x 3), zapewnia on ostry, piękny i wyróżniający się bogactwem szczegółów obraz pochodzący ze źródeł HD.

Możliwość wyboru funkcji equalizera dla wszechstronnej regulacji obrazu
W modelu PT-AX100 znajdziemy siedem zaprogramowanych trybów dla optymalnego prezentowania obrazu pochodzącego z różnych źródeł. Użytkownik może wybrać, który z trybów zapewnia najlepszą charakterystykę obrazu. Projektor PT-AX100 oferuje również szeroką gamę funkcji dostrajania obrazu, łącznie z regulacją poziomu gamma, regulacją temperatury barwowej oraz kinowym zarządzaniem kolorem (Cinema Color Management).

Theater rooms (Do pracy w ciemnym pomieszczeniu)
Cinema 1 - Spokojne, wyważone ustawienie obrazu do oglądania filmów. Rekomendowane przez Davida Bernsteina, czołowego hollywoodzkiego specjalistę ds. kolorów w Hollywood.

Cinema 2 - Ustawienie obrazu podkreślające głęboką, bogatą reprodukcję kolorów. Odpowiednie do oglądania starszej klasyki filmowej.

Natural - Ustawienie obrazu stworzone do wiernego odwzorowania kolorów źródła obrazu.

Video - Odpowiednie do źródeł wideo, takich jak muzyczne wideo klipy oraz koncerty.

Living rooms - Do pracy w jasnym pomieszczeniu

Normal - Ogólne ustawienie obrazu odpowiednie do różnych źródeł, takich jak programy sportowe oraz gry wideo.

Dynamic - Ustawienie obrazu stworzone z myślą o projekcji w jasno oświetlonych pomieszczeniach.
Vivid Cinema - Ustawienie obrazu stworzone do oglądania filmów w jasnym pokoju.


Funkcja dostrajania parametrów przez użytkownika
W każdym z siedmiu zaprogramowanych trybów obrazu można regulować poziom gamma w wysokim, średnim oraz dolnym zakresie. Stwarza to łącznie prawie 35 tys. możliwości kombinacji ustawień. Również ekran kontrolny jest bardziej czytelny i prostszy w użyciu w porównaniu z poprzednimi modelami. Ułatwia to indywidualizację ustawień obrazu. W pamięci projektora można zapisać trzy profile wybranych ustawień.

Redukcja zakłóceń MPEG pozwala na wyraziste przedstawianie scen akcji
System ten wykrywa i obniża zakłócenia konturów (niewielkie zakłócenia w prezentowaniu obrazu), które powstają przy ruchu stosunkowo płynnych obrazów o różnych odcieniach. Rozwiązanie to maksymalizuje również możliwości projektora PT-AX100 w zakresie odwzorowania odcieni, dzięki czemu nawet sceny szybkiego ruchu są prezentowane w sposób płynny a jednocześnie zachowana jest ostrość obrazu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły