Nowe negatywy Kodak PORTRA - doskonałe do skanowania

Autor: Michał Sułkiewicz

11 Wrzesień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj Kodak poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej wersji negatywów przeznaczonych do fotografii portretowej Kodak PROFESSIONAL PORTRA. Nowe filmy mają dysponować mniejszym ziarnem i lepiej oddawać odcienie skóry również w mieszanym świetle. Ciekawostką jest, że nowa PORTRA została przystosowana do obróbki w skanerach.

Mimo dominacji technologii cyfrowej Kodak nie oddaje rynku na polu fotografii tradycyjnej. Na dowód tego poinformował dzisiaj o wypuszczeniu na rynek nowych filmów negatywowych linii Kodak PROFESSIONAL PORTRA dedykowanych fotografii portretowej.

nowe wersje negatywów Kodak PORTRA

Najważniejsze cechy nowych negatywów, to zmniejszone ziarno, poprawione oddanie odcieni skóry w mieszanym świetle oraz zwiększenie tolerancji naświetlania. Jednak najciekawszą cechą nowych materiałów jest pokrycie specjalną powłoką emulsyjną mającą poprawiać jakość skanów wykonywanych z tych negatywów. To tak jakby Kodak puszczał do nas oko "nadal róbcie zdjęcia na filmie, a skoro już musicie je mieć w formie cyfrowej, ułatwimy Wam to".

Nowe filmy będą dostępne w czułościach ISO 160 i ISO 400 i trafią do sprzedaży pod koniec roku. Dostępne bedą dwie odmiany VC i NC różniące się nasyceniem barw. Więcej szczegółów w cytowanej poniżej informacji prasowej producenta:

Kodak wprowadza ulepszone kolorowe filmy negatywowe PORTRA z drobniejszym ziarnem, zapewniające doskonałe odzwierciedlenie odcieni skóry, żywe kolory i idealne rezultaty skanowania

Dzięki ciągłym innowacjom profesjonalni fotografowie mogą korzystać z wysokiej jakości filmów, pozwalających na uzyskanie doskonałych zdjęć.

Warszawa, 11 września 2006 r. - Firma Eastman Kodak Company ogłosiła dzisiaj wprowadzenie ulepszonych wersji wiodących kolorowych filmów negatywowych z linii KODAK PROFESSIONAL PORTRA, obejmującej filmy 160 VC, 160 NC, 400 VC i 400 NC, co stanowi kolejne potwierdzenie jej ciągłego wsparcia dla rynku fotografii profesjonalnej. Dzięki tym filmom, zawodowi fotografowie będą mogli uzyskać idealne zdjęcia z drobniejszym ziarnem, doskonale odzwierciedlające odcienie skóry, a także doskonałe wyniki skanowania, co pozwoli na wykonywanie większych odbitek. Poza tym, filmy PORTRA 160VC i PORTRA 400VC zapewniają obecnie lepsze połączenie większego nasycenia kolorów i mniejszego kontrastu, co daje optymalne wyniki w fotografii kolorowej.

"Ponad dwie trzecie fotografów zawodowych używa dzisiaj zarówno filmów negatywowych, jak i techniki cyfrowej w celu wykonywania zdjęć, w zależności od tematyki i efektu końcowego, który chcą uzyskać? - stwierdziła Mary Jane Hellyar, President, Film and Photofinishing Systems Group and Senior Vice President, Eastman Kodak Company - "Chcemy dać im dostęp do najlepszych narzędzi. Innowacje, które wprowadzamy w naszych nowych filmach PORTRA, sprawią, że robiąc zdjęcia w czasie ślubu, w studio, fotografując modę lub przyrodę czy krajobrazy, fotografowie uzyskają doskonałe wyniki dokładnie odzwierciedlające rzeczywistość".

Kodak wprowadza ulepszone kolorowe filmy negatywowe PORTRA z drobniejszym ziarnem, zapewniające doskonałe odzwierciedlenie odcieni skory, żywe kolory i idealne wyniki skanowania.

Cechy nowych filmów PORTRA:
- Drobniejsze ziarno: Nowa zoptymalizowana emulsja mikrostrukturalna z kryształami T-GRAIN zapewnia, że filmy PORTRA mają wyjątkowo drobne ziarno.
- Wyjątkowe wyniki skanowania: Drobniejsze ziarno i pokrycie emulsją zaprojektowaną specjalnie z myślą o skanerach sprawia, że filmy PORTRA dają doskonałe zdjęcia, przy zastosowaniu obróbki optycznej lub cyfrowej.
- Doskonałe odcienie skóry: Ulepszone filmy PORTRA zapewniają gładkie, naturalne odzwierciedlenie odcieni skóry z możliwością wyboru opcji nasycenia naturalnego lub podwyższonego.
- Doskonałe kolory w świetle mieszanym: Filmy PORTRA dają piękne, naturalne kolory bez względu na warunki oświetleniowe, nawet w świetle fluorescencyjnym.
- Największa tolerancja naświetlenia w swojej klasie: Filmy PORTRA zapewniają największą wśród profesjonalnych filmów kolorowych tolerancję naświetlenia (-2 do +3 stopnie), co daje absolutną pewność wykonania zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
- Ocena ISO True-To-Speed: Nie trzeba wykonywać żadnych testów ani przeliczeń. Wystarczy ustawić światłoczułość i zacząć robić zdjęcia.
- Dopasowane odbitki: Technologia Single Channel Printing zapewnia doskonale dopasowane odbitki dla wszystkich czułości i formatów.

"Jestem zachwycony nowym filmem" - powiedział Jock McDonald, znany na całym świecie profesjonalny fotograf z San Francisco, Kalifornia. - "Wnosi on tak wiele nowego - kontrast i odzwierciedlenie szczegółów oświetlenia są niewiarygodne. Poza tym film ma drobne ziarno i cudowną paletę kolorów. Jest magiczny?.

"Doskonałe ziarno i tolerancja naświetlenia nowych filmów PORTRA pozwalają mi na wykorzystanie światła dostępnego w sytuacjach ekstremalnych bez rezygnacji z jakości, której oczekują moi klienci i ja sam" - stwierdził Chris Usher, znany na świecie reporter, autor dokumentacji fotograficznej prywatnego życia Białego Domu "Behind the Velvet Rope", która obecnie prezentowana jest w formie wystawy w różnych krajach. - "Bez względu na to, czy robię zdjęcia na targu w małym miasteczku w ciągu dnia, na rodeo w nocy, przy Wodospadzie Niagara we mgle, czy fotografuję zwykłe życie ludzi, mogę w pełni polegać na filmach PORTRA. Zdjęcia są - poza samym przeżyciem - doskonałe pod względem szczegółów i koloru?.

McDonald i Usher dołączą do profesjonalnych fotografów Renate Forster i Frederic Lagrange w czasie targów Photokina, aby omówić swoje doświadczenia z filmami PORTRA, a także pokazać, jak filmy te wpływają na ich pracę i zdjęcia. Goście targów Photokina mogą dołączyć do dyskusji panelowych w następujących terminach:
- środa, 27 września: 10:00 - 11:30 i 14:00 - 15:30, sala Kristallsaal, sekcja 3: wejście zachodnie, III piętro,
- czwartek, 28 września: 10:00 - 11:30; Salon Barcarole: wejście zachodnie, III piętro.

W uzupełnieniu do dyskusji, Kodak przedstawi zdjęcia wykonane przez tych fotografów z wykorzystaniem filmów PORTRA na swoich stoiskach 5.2 - A002/C031 i w czasie pokazu w ramach dyskusji panelowej.

Nowe filmy KODAK PROFESSIONAL PORTRA będą dostępne w sprzedaży na całym świecie od początku IV kwartału 2006 r.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7
Powiązane artykuły