Nowe negatywy Kodak PORTRA - doskonałe do skanowania

0
Michał Sułkiewicz
11 Wrzesień 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Dzisiaj Kodak poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej wersji negatywów przeznaczonych do fotografii portretowej Kodak PROFESSIONAL PORTRA. Nowe filmy mają dysponować mniejszym ziarnem i lepiej oddawać odcienie skóry również w mieszanym świetle. Ciekawostką jest, że nowa PORTRA została przystosowana do obróbki w skanerach.
Mimo dominacji technologii cyfrowej Kodak nie oddaje rynku na polu fotografii tradycyjnej. Na dowód tego poinformował dzisiaj o wypuszczeniu na rynek nowych filmów negatywowych linii Kodak PROFESSIONAL PORTRA dedykowanych fotografii portretowej.

nowe wersje negatywów Kodak PORTRA

Najważniejsze cechy nowych negatywów, to zmniejszone ziarno, poprawione oddanie odcieni skóry w mieszanym świetle oraz zwiększenie tolerancji naświetlania. Jednak najciekawszą cechą nowych materiałów jest pokrycie specjalną powłoką emulsyjną mającą poprawiać jakość skanów wykonywanych z tych negatywów. To tak jakby Kodak puszczał do nas oko "nadal róbcie zdjęcia na filmie, a skoro już musicie je mieć w formie cyfrowej, ułatwimy Wam to".

Nowe filmy będą dostępne w czułościach ISO 160 i ISO 400 i trafią do sprzedaży pod koniec roku. Dostępne bedą dwie odmiany VC i NC różniące się nasyceniem barw. Więcej szczegółów w cytowanej poniżej informacji prasowej producenta:

Kodak wprowadza ulepszone kolorowe filmy negatywowe PORTRA z drobniejszym ziarnem, zapewniające doskonałe odzwierciedlenie odcieni skóry, żywe kolory i idealne rezultaty skanowania

Dzięki ciągłym innowacjom profesjonalni fotografowie mogą korzystać z wysokiej jakości filmów, pozwalających na uzyskanie doskonałych zdjęć.


Warszawa, 11 września 2006 r. - Firma Eastman Kodak Company ogłosiła dzisiaj wprowadzenie ulepszonych wersji wiodących kolorowych filmów negatywowych z linii KODAK PROFESSIONAL PORTRA, obejmującej filmy 160 VC, 160 NC, 400 VC i 400 NC, co stanowi kolejne potwierdzenie jej ciągłego wsparcia dla rynku fotografii profesjonalnej. Dzięki tym filmom, zawodowi fotografowie będą mogli uzyskać idealne zdjęcia z drobniejszym ziarnem, doskonale odzwierciedlające odcienie skóry, a także doskonałe wyniki skanowania, co pozwoli na wykonywanie większych odbitek. Poza tym, filmy PORTRA 160VC i PORTRA 400VC zapewniają obecnie lepsze połączenie większego nasycenia kolorów i mniejszego kontrastu, co daje optymalne wyniki w fotografii kolorowej.

"Ponad dwie trzecie fotografów zawodowych używa dzisiaj zarówno filmów negatywowych, jak i techniki cyfrowej w celu wykonywania zdjęć, w zależności od tematyki i efektu końcowego, który chcą uzyskać? - stwierdziła Mary Jane Hellyar, President, Film and Photofinishing Systems Group and Senior Vice President, Eastman Kodak Company - "Chcemy dać im dostęp do najlepszych narzędzi. Innowacje, które wprowadzamy w naszych nowych filmach PORTRA, sprawią, że robiąc zdjęcia w czasie ślubu, w studio, fotografując modę lub przyrodę czy krajobrazy, fotografowie uzyskają doskonałe wyniki dokładnie odzwierciedlające rzeczywistość".Kodak wprowadza ulepszone kolorowe filmy negatywowe PORTRA z drobniejszym ziarnem, zapewniające doskonałe odzwierciedlenie odcieni skory, żywe kolory i idealne wyniki skanowania.

Cechy nowych filmów PORTRA:
- Drobniejsze ziarno: Nowa zoptymalizowana emulsja mikrostrukturalna z kryształami T-GRAIN zapewnia, że filmy PORTRA mają wyjątkowo drobne ziarno.
- Wyjątkowe wyniki skanowania: Drobniejsze ziarno i pokrycie emulsją zaprojektowaną specjalnie z myślą o skanerach sprawia, że filmy PORTRA dają doskonałe zdjęcia, przy zastosowaniu obróbki optycznej lub cyfrowej.
- Doskonałe odcienie skóry: Ulepszone filmy PORTRA zapewniają gładkie, naturalne odzwierciedlenie odcieni skóry z możliwością wyboru opcji nasycenia naturalnego lub podwyższonego.
- Doskonałe kolory w świetle mieszanym: Filmy PORTRA dają piękne, naturalne kolory bez względu na warunki oświetleniowe, nawet w świetle fluorescencyjnym.
- Największa tolerancja naświetlenia w swojej klasie: Filmy PORTRA zapewniają największą wśród profesjonalnych filmów kolorowych tolerancję naświetlenia (-2 do +3 stopnie), co daje absolutną pewność wykonania zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
- Ocena ISO True-To-Speed: Nie trzeba wykonywać żadnych testów ani przeliczeń. Wystarczy ustawić światłoczułość i zacząć robić zdjęcia.
- Dopasowane odbitki: Technologia Single Channel Printing zapewnia doskonale dopasowane odbitki dla wszystkich czułości i formatów.

"Jestem zachwycony nowym filmem" - powiedział Jock McDonald, znany na całym świecie profesjonalny fotograf z San Francisco, Kalifornia. - "Wnosi on tak wiele nowego - kontrast i odzwierciedlenie szczegółów oświetlenia są niewiarygodne. Poza tym film ma drobne ziarno i cudowną paletę kolorów. Jest magiczny?.

"Doskonałe ziarno i tolerancja naświetlenia nowych filmów PORTRA pozwalają mi na wykorzystanie światła dostępnego w sytuacjach ekstremalnych bez rezygnacji z jakości, której oczekują moi klienci i ja sam" - stwierdził Chris Usher, znany na świecie reporter, autor dokumentacji fotograficznej prywatnego życia Białego Domu "Behind the Velvet Rope", która obecnie prezentowana jest w formie wystawy w różnych krajach. - "Bez względu na to, czy robię zdjęcia na targu w małym miasteczku w ciągu dnia, na rodeo w nocy, przy Wodospadzie Niagara we mgle, czy fotografuję zwykłe życie ludzi, mogę w pełni polegać na filmach PORTRA. Zdjęcia są - poza samym przeżyciem - doskonałe pod względem szczegółów i koloru?.

McDonald i Usher dołączą do profesjonalnych fotografów Renate Forster i Frederic Lagrange w czasie targów Photokina, aby omówić swoje doświadczenia z filmami PORTRA, a także pokazać, jak filmy te wpływają na ich pracę i zdjęcia. Goście targów Photokina mogą dołączyć do dyskusji panelowych w następujących terminach:
- środa, 27 września: 10:00 - 11:30 i 14:00 - 15:30, sala Kristallsaal, sekcja 3: wejście zachodnie, III piętro,
- czwartek, 28 września: 10:00 - 11:30; Salon Barcarole: wejście zachodnie, III piętro.

W uzupełnieniu do dyskusji, Kodak przedstawi zdjęcia wykonane przez tych fotografów z wykorzystaniem filmów PORTRA na swoich stoiskach 5.2 - A002/C031 i w czasie pokazu w ramach dyskusji panelowej.

Nowe filmy KODAK PROFESSIONAL PORTRA będą dostępne w sprzedaży na całym świecie od początku IV kwartału 2006 r.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
3
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową kamerą sportową
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową...
Od czasu gdy pierwsze drony wzbiły się w powietrze zastanawiamy się kiedy wreszcie ujrzymy model, który pozwoliłby na atrakcyjne uchwycenie naszych przygód czy...
8
0
Powiązane artykuły